Peníze pro Sáblíkovou? Musí se snažit sama. I ti další

Michal Růžička, spolupracovník redakce
5. 5. 2010 17:50
Skončila dvoudenní konference, na které se sportovní obec a politici bavili, kde vzít peníze pro sport.
Olympijské medaile jí přinesly statisíce korun od státu. Ale ona je jen vrchol pyramidy. Výdaje na sport znamenají zátěž hlavně pro rodiny sportovců
Olympijské medaile jí přinesly statisíce korun od státu. Ale ona je jen vrchol pyramidy. Výdaje na sport znamenají zátěž hlavně pro rodiny sportovců | Foto: Reuters

Praha - Martinou Sáblíkovou počínaje a amatérskými fotbalisty z okresních přeborů konče musí všichni sportovci v Česku počítat s tím, že většinu peněz na své sportování si budou dál shánět sami.

Na konferenci „Sport a stát 2010" se sice trojice politiků Nečas, Kalousek, Paroubek shodla, že udělají vše pro podporu sportu, ale velké peníze z toho nekoukají.

Pokračuje tak trend, který naplno popsala studie o financování sportu v České republice z roku 2008. Podle ní je sport ve vztahu ke státnímu rozpočtu čistým plátcem.

Zatímco výdaje vlády, regionů, obcí a loterijních společností na sport činily 7,7 miliardy korun ročně, příjmy do státního rozpočtu se pohybovaly mezi 8,8 - 11,4 miliardami korun. Za poslední dva roky, které od publikování analýzy uplynuly, nic podstatného nezměnilo.

Sport platí hlavně rodina

Je to vlastně stejné jako v dalších zemích EU. Sport je drahý koníček, který z 49,7 procent platí domácnosti, z 24,3 procent regiony a obce, z 14,1 procenta firmy a jen z 11,9 procenta stát.

„Mluví-li se o penězích na sport," zdůrazňuje místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, „je třeba vzít v úvahu, že 89% prostředků jde ve prospěch dětí a mládeže."

Co řekli:
Autor fotografie: Reuters

Co řekli:

  • "Kdekdo dnes platí velké peníze za tzv. team-building. Nejlepší team-building je, když má firma sportovní mužstvo."
  • (náměstek ministryně školství Jan Kocourek)

  • "Každý soudný člověk ví, že sport není Jarda Jágr. Pro nás bude hlavní vždycky masový sport - reprezentace je jen třešničkou na dortu."
  • (místopředseda ČOV Jiří Kejval)

  • "Já jako sporťák říkám otevřeně: ať sport najde u sebe miliardu, pak stát může přispět také miliardou. Když nenajde nic, nemůže nic dostat."
  • (exministr financí Miroslav Kalousek)

V rámci Evropské unie je Česká republika v podpoře sportu mezi nejhoršími. V přepočtu na jednoho obyvatele je třetí od konce (horší už jsou jen Malta a Bulharsko), ve vztahu k HDP čtvrtá od konce.

Sportovní trh byl na loňském Ekonomickém fóru v Davosu označen za nejrychleji rostoucí hospodářské odvětví a podle zprávy mezinárodních finančních institucí má ještě jednu zvláštnost: „Každý dolar, investovaný do sportu, ušetří čtyři dolary ve zdravotnictví." Pokud se analytici nemýlí, má Česká republika o čem přemýšlet.

Sport je služba

Výsledek - že sport dává státu víc než si bere - se může zdát překvapivý. Řekne-li se financování sportu, většina lidí si vybaví reprezentaci, různá mistrovství či olympijské hry. Jenže sportovní prostředí se reprezentacemi zdaleka nevyčerpává. Zisk pro státní rozpočet plyne ze sportu v jeho masové podobě prostřednictvím DPH. Sport jako služba. Sport jako zboží. Sport jako životní styl.

Slib, který zazněl na konferenci Stát a sport (dokonce je vepsán do závěrečného komuniké), může v této souvislosti znít sympaticky. Účastníci (tedy i šéfové stran, které po volbách budou určovat, kam potečou státní peníze), „deklarovali společný zájem na zlepšení podmínek pro tělesné aktivity občanů a pro sport v celé jeho šíři."

Český olympijský výbor chce přimět příští vládu, aby přijala novou koncepci sportu. „Mx samozřejmě vnímáme stav veřejných financí, víme, že vždy budeme ve frontě za zdravotnictvím a školstvím, že nemůžeme soupeřit s nespokojenými učiteli, ale i proto jsme v návrhu koncepce pozitivní a snažíme se najít možnosti financování mimo rozpočty: třeba v nepřímém zdanění hazardu," řekl v rozhovoru pro časopis CSR Fórum místopředseda ČOV Jiří Kejval.

 

Právě se děje

Další zprávy