Peníze na kampaň šly i z kraje, prozradila ČSSD

Domácí Domácí
17. 10. 2012 17:29
Povolební vyjednávání i politické obchody jsme sledovali v online reportáži
Zuzana Moravčíková, náhradní hejtmanka za Davida Ratha.
Zuzana Moravčíková, náhradní hejtmanka za Davida Ratha. | Foto: Středočeský kraj

Praha Strana práv občanů - Zemanovci se dostala pouze do dvou krajských zastupitelstev - ve Zlínském a Pardubickém kraji.

Protože je ale programově nejblíže ČSSD, absolutnímu vítězi krajských voleb a nejčastějšímu sestavovateli koalic, měla by se v obou případech dostat k moci. A to znamená příchod velmi zajímavých jmen do politiky.

V Pardubickém kraji se tak budou podílet na vládnutí známý odborový předák železničářů Jaromír Dušek spolu s někdejším generálním manažerem hokejové reprezentace a HC Pardubice Zbyňkem Kusým. Na Zlínsku to zase bude legendární expředseda JZD Slušovice František Čuba.

Na vnitrostranický souboj to vypadá ve středočeské ČSSD. Zdejší volební lídr Josef Řihák se opřel do dosavadní hejtmanky Zuzany Moravčíkové. Neunesl fakt, že preferenčními hlasy se posunula ze sedmého na druhé místo kandidátky.

"Musím říci, že PR paní Moravčíkové za posledních tři měsíce muselo stát středočeskou kasu spoustu peněz. Takové možnosti nikdo jiný neměl," poodkryl nečekaně otevřeně karty sociálnědemokratické krajské kampaně Řihák. 

V online reportáži sledujeme i další jednání o krajských koalicích a vyjadřování podpory kandidátům do Senátu před druhým kolem senátních voleb.

Zajímavý rozkol v KDU-ČSL nad tím, koho podpořit ve 2. kole senátních voleb v Brně. Zatímco dosavadní vicehejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek z KDU-ČSL podpořil v Brně do 2. kola senátních voleb kandidátku ČSSD Stanislavu Slavíkovou, senátoři KDU-ČSL naopak podepsali výzvu na podporu její soupeřky, Elišky Wagnerové, bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu.

"Dnes, kdy naši společnost rozežírá korupce, posilující politické krajnosti, je naléhavě třeba, aby v Senátu byli lidé jako ona: špičkoví právníci  s osvědčeným citem pro spravedlnost. Vždyť levice bude v Senátu silná až dost. Kdo ale pohlídá zákony?" píše se také v textu, který podepsali například Petr Pithart, místopředseda Senátu, či Václav Koukal, předseda senátorského klubu KDU - ČSL. Výzvu brněnským voličům podepsali i senátoři z jiných klubů, například Soňa Paukrtová, Jiřina Rippelová nebo Jaromír Štětina.

Vítězná moravskoslezská ČSSD ve středu pokračovala v povolebním vyjednávání. Setkala se s lidovci, kteří preferují trojkoalici ČSSD, ODS a KDU-ČSL. V případě vzniku této koalice jsou ochotni minimalizovat své požadavky na obsazení krajské rady. ČTK o to po jednání řekli lídři obou stran Miroslav Novák (ČSSD) a Vít Slováček (KDU-ČSL).

"V programové oblasti jsme se beze zbytku shodli na společném pohledu v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí," řekl Novák. Zatím nechtěl komentovat, nakolik by případná trojkoalice mohla být ve hře. "Znovu opakuji, že s největší pravděpodobností o tom, kterým směrem se vydat, rozhodne pondělní zasedání krajského výboru ČSSD a klubu zastupitelů," podotkl Novák.

Dodal, že minimálně s partnery, s nimiž dosud ČSSD jednala (KSČM, ODS a KDU-ČSL) se chtějí sociální demokraté znovu sejít a hovořit o jejich další roli v krajském zastupitelstvu. První schůzka s Nezávislými se uskuteční až ve čtvrtek. "Mým zájmem je se se všemi znovu sejít a diskutovat jejich roli a podobu budoucího zastupitelstva," vysvětlil Novák s tím, že zásadní rozpor s lidovci se během dnešního jednání neobjevil. "Samozřejmě lidovci odmítli tradičně účast na koalici sociální demokracie a komunistů," uvedl Novák.

Lídr KDU-ČSL Slováček potvrdil, že za nejvíce přínosnou považuje trojkoalici s ODS. Přestože početně by byla možná i trojkoalice ČSSD, KDU-ČSL a Nezávislých, byly by podle Slováčka příliš křehká. "Je tam jenom nadpoloviční jistota tří hlasů, což je z toho praktického pohledu fungování zastupitelstva, které má 65 členů, riskantní," podotkl Slováček.

Volební úspěch středočeské hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD) není zasloužený, zní z řad sociální demokracie. Pomohla jí prý reklama v médiích hrazená z krajských peněz. Myslí si to i volební lídr středočeské ČSSD Josef Řihák, jenž by měl Moravčíkovou v čele kraje nahradit. Hejtmanka, kterou přednostní hlasy vynesly ze sedmého na druhé místo, kritiku odmítá. ČTK ve středu řekla, že je výsledek voleb pro ni satisfakcí a bude se znovu ucházet o místo v krajské radě.

"Musím říci, že PR paní Moravčíkové za posledních tři měsíce muselo stát středočeskou kasu spoustu peněz. Takové možnosti nikdo jiný neměl," míní Řihák. Poukázal na celostránkové inzeráty v denících a časopisech, v nichž se Moravčíková objevovala na fotografiích. "To nebyly věci, které byly zadarmo. Většinu z nich musel zaplatit Středočeský kraj. Není to tak, že ona by měla tak výrazný úspěch," dodal.

Řada vlivných středočeských sociálních demokratů by se nebránila koalici s KSČM. Poukazují na to, že lidé si podle výsledku krajských voleb přejí vládu levice. Myslí si to například současná hejtmanka Zuzana Moravčíková nebo její náměstek Marcel Chládek. Volební lídr ČSSD Josef Řihák chce jednat napříč politickým spektrem o podpoře menšinové jednobarevné vládě ČSSD. Komunisté ale avizovali, že budou trvat na postech v radě. Předseda středočeské KSČM Stanislav Grospič dnes ČTK řekl, že na tomto postoji komunistů se od neděle nic nezměnilo.

Moravčíková připomněla, že volby skončily jednoznačným vítězstvím levicových stran. "Myslím, že bychom se podle toho měli chovat," uvedla. K možnosti, že se komunisté, kteří téměř zdvojnásobili počet svých mandátů, spokojí s tichou podporou menšinové vládě, je skeptická. "Myslím, že budou mít větší ambice," podotkla. Chládek připomněl, že ČSSD upřednostňuje menšinovou vládu, jako tomu bylo dosud. "Pokud by to nevyšlo, tak řeknu upřímně, že je pro mě přijatelnější koalice s KSČM než s krajskou ODS," uvedl.

Karlovarská strana Alternativa vyzvala ostatní politické subjekty, které získaly v krajských volbách mandáty do zastupitelstva, aby nejednaly o koalici s vítěznými komunisty. Ve svém prohlášení je označila za extremisty a za nebezpečí pro rozvoj kraje. Alternativa bude mít čtyři krajské zastupitele. Její lídr Jiří Kotek ve středu ČTK oznámil, že současná situace jasně ukáže, zda dokážou demokratické strany nadřadit zájem kraje nad zájmy své.

Alternativa uvádí, že je velmi znepokojena tím, že se stranou "vyznávající extrémní nenávistnou ideologii komunismu" chtějí někteří krajští zastupitelé jednat o koaliční spolupráci v radě kraje. "Extremisté z KSČM by se tak měli podle nich podílet na zásadním rozhodování o výchově a vzdělávání mládeže ve středních školách a učilištích ve správě kraje, na rozhodnutích ovlivňujících hospodářský, kulturní a sociální rozvoj regionu i bezpečnost a svobodu lidí," konstatoval Kotek.

Lídr vítězných komunistů a kandidát na hejtmana Jaroslav Borka v úterý ČTK řekl, že nehodlá s Alternativou vést slovní přestřelku. Odmítl, že by KSČM byla extremistickou stranou, toto tvrzení považuje za přehánění a hysterickou reakci Alternativy na výsledek voleb. "Působíme v demokratické společnosti a ta mimo jiné ctí i výsledky voleb, jichž jsme se řádně zúčastnili. Ve vedení kraje jsme měli zastoupení v uplynulých čtyřech letech a zcela určitě jsme se nechovali jako extremisté," uvedl Borka.

Pozoruhodná zpráva přišla z Brna. Před druhým kolem senátních voleb získala na jihu Moravy podporu větších stran Stanislava Slavíková (ČSSD), která kandiduje ve volebním obvodě Brno-město. Osobní podporu jí vyjádřil lídr lidovců Stanislav Juránek i komunisté. Její soupeřka Eliška Wagnerová (za SZ) rozeslala několika tisícům voličů dopis, ve kterém apeluje na zachování názorové plurality v Senátu. Pouze tak může být podle ní zachována demokracie. Že dal Juránek přednost Slavíkové před Wagnerovou je možná trochu s podivem a zavání to politickým obchodem -  souvislost to může mít s vyjednáváním o vládnoucí koalici v Jihomoravském kraji, lidovci by rádi dál vládli s ČSSD...

Ve Zlínském kraji se začíná pozvolna rýsovat spolupráce mezi ČSSD a Stranou práv občanů - Zemanovci (SPOZ). Redakci Aktuálně.cz to potvrdil Ivan Adámek, asistent kandidáta SPOZ Františka Čuby. Dosavadním hejtmanem kraje je sociální demokrat Stanislav Mišák, který se co do počtu preferenčních hlasů umístil o víkendových krajských volbách na druhém místě za kandidátem KDU-ČSL Jiřím Čunkem.

Více čtěte zde

František Čuba a Miloš Zeman.
František Čuba a Miloš Zeman. | Foto: Webové stránky SPOZ

Zemanovci by tak zaznamenali stoprocentní úspěch - pronikli je do dvou zastupitelstev, v obou by se ocitli u moci. Daří se jim to i v Pardubickém kraji, zde je rovněž přibrali do týmu sociální demokraté. I zde není o zajímavá jména nouze: odborový předák železničářů Jaromír Dušek či někdejší dlouholetý generální manažer české hokejové reprezentace a HC Pardubice Zbyněk Kusý.

"Rudá" knížka je opět v kurzu. Zájem o vstup do KSČM na jihu Moravy po volbách vzrostl, od minulého týdne podalo přihlášku 14 lidí. Strana skončila na druhém místě a její členové nyní čekají, zda je vítězná ČSSD pozve k uzavření koalice. Podle vyjádření hejtmana Michala Haška jsou šance rovnocenné, sociálním demokratům se nabízí koalice i s třetími lidovci. Voliči však dali jasně najevo, že si přejí v kraji levicovou vládu, řekl dnes novinářům lídr jihomoravské KSČM Vojtěch Adam.

Více čtěte zde

Lidé mohou od středy zpochybnit u správních soudů výsledky letošních krajských a prvního kola senátních voleb. V případě senátních voleb se musí obracet na Nejvyšší správní soud, stížnosti na regionální volby je třeba adresovat soudům krajským. Lhůta pro předkládání stížností skončí 26. října.

Na soud by se mohl obrátit volič nebo kandidující seskupení, pokud bude mít za to, že byla porušena ustanovení volebního zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledky hlasování. O těchto stížnostech mají soudy rozhodnout během 20 dnů. Pokud by soud některý z případných návrhů, například na zpochybnění voleb v kraji, uznal za oprávněný, ministr vnitra Jan Kubice by do 30 dnů od doručení soudního rozhodnutí musel vypsat v regionu dodatečné volby.

Více čtěte zde

 

Právě se děje

Další zprávy