Pendolino zkoušíme, přiznal Šimonovský

Adam Junek
12. 1. 2006 15:25
Praha - Měsíc po ostrém startu rychlovlaků Pendolino ministr Šimonovský uvedl, že jde vlastně o zkušební provoz. Zkušební jízdy však probíhají se stovkami lidí na palubě.

Čtyřikrát za poslední čtyři dny vlak nedojel. Přitom 11. prosinec byl den, kdy České dráhy s velkou publicitou rychlovlaky nasadily do plného provozu. O testování tehdy nepadla jediná informace.

Teprve dnes po opakovaných výpadcích ministr dopravy Milan Šimonovský pro deník Aktuálně uvedl: "Dráhy v zásadě až nyní zkoušejí, co vlak snese. Při zavádění takto komplikovaného výrobku, jakým Pendolino je, se objevují problémy až při plném provozu."

Do cíle dnes dopoledne nedojely dvě soupravy, jedna z Prahy do Ostravy a druhá v opačném směru. Cestující museli přestoupit do jiných vlaků.

Stejně jako v pondělí a ve středu, zastavila Pendolino technická závada na softwaru. Dráhy musely soupravy přepravit do Prahy, kde budou opraveny.

Foto: Tomáš Daněk

Dráhy: může za to výrobce

"Vyzvali jsme výrobce, aby okamžitě zajistil nápravu," řekl Aleš Ondrůj z tiskového oddělení drah. "Zodpovědnost za spolehlivost vlaků leží plně na straně výrobce firmy Alstom," uvedl.

"Povolali jsme skupinu odborníků z Itálie, aby závady pomohli odstranit," uvedl Igor Snopek, zástupce Alstomu pro Českou a Slovenskou republiku. "Nejdříve chceme, aby vlaky jezdily, a pak budeme pátrat po důvodu," odmítl Snopek spekulovat o tom, zda mohla závady způsobit neodborná obsluha. Nicméně jinde ve světě vlaky Pendolino problémy nemají.

V pondělí a ve středu zastavila rychlovlaky rovněž chyba v softwaru. V prvním případě Pendolino ukončilo předčasně jízdu v Července na Olomoucku, ve druhém v Zábřehu na Šumpersku. Oba spoje mířily z Prahy do Ostravy.

Nikdo neví přesně, co se děje

Co přesně není v pořádku, nikdo netuší. "Největším problémem u rychlovlaků je zajistit dostatečné zabezpečení traťových zařízení, jakým jsou výhybky nebo semafory," tvrdí Daniel Kalinčák, vedoucí oddělení kolejových vozidel na katedře dopravní a manipulační techniky na univerzitě v Žilině.

"Náš traťový systém není na tento typ vlaků připraven," má jasno Petr Bendl, stínový ministr dopravy z ODS. "Celý projekt Pendolina je sice hezký pro nadšence do vlaků. Ty pohladí, že po Česku jezdí rychlovlak, dráhy to ale nezvládají," dodal.

Že tratě nemají odpovídající kvalitu připouští i ministr Šimonovský. "Výrobce ale zná stav našich tratí. Měl zadání dodat vlak, který bude schopen na těchto tratích jezdit," hájí se Šimonovský.

Vlaky za miliardy

Soupravy Pendolino spojují pravidelně šestkrát denně Prahu s Ostravou a dvakrát za den Prahu s Brnem a Břeclaví.#reklama

Dráhy koupily od italského výrobce Alstom celkem sedm souprav rychlovlaků zhruba za 4,4 miliardy korun. Ze sedmi souprav jich aktuálně jezdí pět, dvě jsou v depu jako rezerva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy