Pendolino dál nemůže na Slovensko

Tomáš Fránek
21. 3. 2006 18:45
Bratislava/Brno - Slovenské železnice přerušily schvalovaní provozu rychlovlaku Pendolino na svém území. Chybí jim potřebné dokumenty.

Ty jim česká strana nedodala.

České dráhy plánují nasazení Pendolina na trati z Prahy do Bratislavy; podobně má vlak jezdit i do Vídně. K provozu rychlovlaku na zahraničních tratích však stále potřebné potvrzení.

Zástupci Železnic Slovenské republiky potvrdili, že první požadavek na  určení podmínek, za kterých může Pendolino na Slovensku jezdit, obdrželi už na konci roku 2004.

"Poskytli jsme všechny potřebné informace související se schválením provozu," uvedl Lubomír Mitas z generálního ředitelství Železnic Slovenské republiky.

Chybějící dokumenty

Podle něj stále nebyly - pro to, aby Pendolino dostalo slovenské povolení pro provoz - předloženy některé dokumenty.

"Nebyl předložený dokument o schválení vozidla příslušným úřadem České republiky. Nebyl také předložený protokol o výsledcích zkoušek rušení zabezpečovacího zařízení provozem rychlovlaku," uvedl Mitas.

Proto je nyní schvalovací proces na Slovensku přerušený a bude obnoven až po předložení potřebných dokumentů Českými drahami.

Foto: Josef Mašek

Mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj odmítl, že by chyba byla na straně českých železničářů.

Podle něj slovenské úřady získají potřebné dokumenty hned po skončení všech zkoušek, které nyní dělá český Drážní úřad. "Ten pro provoz na tratích na Slovensku a v Rakousku musí udělat ještě další dodatečné zkoušky jako je jízda rychlovlaku v malém oblouku. Tyto zkoušky nyní finišují, České dráhy ale nemohou ovlivnit jejich rychlost," uvedl Ondrůj.

Několik termínů

Podle něj začne Pendolino jezdit do Bratislavy a do Vídně hned po vydání povolení - nebude se čekat na změny jízdních řádů. "Mělo by to být už v prvním pololetí letošního roku," řekl Ondrůj.

Právě možnost využít rychlovlak na linkách do zahraniční byla jedním z hlavních důvodů, proč České dráhy Pendolina kupovaly.

Například ministr dopravy Milan Šimonovský už v době, kdy měl rychlovlak problémy a nejezdil ani po českých tratích, uvedl, že by využití Pendolin jenom v tuzemsku bylo příliš drahým luxusem.

Foto: Aktuálně.cz

Pro zahájení provozu Pendolina na mezinárodních linkách přitom padlo už několik termínů. Původně dráhy počítaly s tím, že do zahraničí začne Pendolino jezdit ihned s platností nového jízdního řádu, tedy od 11. prosince 2005.

Na konci minulého roku uvedl generální ředitel Českých drah Josef Bazala, že nejpozdější termín, kdy měl rychlovlak vydat do Bratislavy a také do Vídně, bude přelom února a března. Dalším termínem zahájení jízd Pendolina do Bratislavy byla neděle 27. března, kdy se na Slovensku mění jízdní řády, ani to se však nesplní.

Posledním termínem pro zahájení provozu Pendolina do Bratislavy je tak konec května.

Takhle se České dráhy omlouvaly za poruchy rychlovlaku.
Takhle se České dráhy omlouvaly za poruchy rychlovlaku. | Foto: Aktuálně.cz

 Do Bratislavy bude Pendolino nasazováno na spoj EuroCity, který z Prahy - Holešovic odjíždí v 17:40 a z Bratislavy se vrací ráno v 05:35. Půjde o klasický spoj EuroCity s běžnou cenou. Do Vídně má rychlovlak zajíždět dvakrát denně.

Dráhy koupily od italského výrobce celkem sedm souprav Pendolino za 4,4 miliardy korun. Na pravidelné linky první rychlovlaky ČD nasadily loni v listopadu.

V lednu však vlaky postihla série poruch, která všechny soupravy postupně dočasně vyřadila z provozu. Po opravě již vlaky podle drah jezdí spolehlivě. Od té doby dráhy jednou kvůli signalizaci možné poruchy spoj zrušily a v jednom případě vlak nedojel kvůli provozním problémům do cíle.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy