Dvěstěkrát novelizovaný zákon. České právo není pro laiky, řekl Pelikán

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
10. 11. 2016 12:20
Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána jsou současné zákony příliš složité na to, aby se v nich vyznali laici. Pelikán tak reagoval na slova soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky, který složité a nepřehledné zákony a jejich časté úpravy označil za jednu ze slabin české správy. Podle prezidenta Hospodářské komory se nyní připravuje elektronický systém, který by měl menším a středním podnikatelům pomoci se ve složité legislativě vyznat.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: Radek Bartoníček

Praha Složitá česká legislativa není pro laiky, myslí si ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Zákony už dávno nejsou a už nikdy nebudou pro laiky. Specializované zákony jsou prostě pro profesionály. Profesionál si s častými novelizacemi poradí,“ řekl ministr na druhém ročníku konference Česko: Jak jsme na tom?, kterou v Národní galerii uspořádal Aspen Institute..

Pelikán tak reagoval na slova soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky, který složité a nepřehledné zákony a jejich časté úpravy označil za jednu ze slabin české správy. Jako příklad uvedl zákon o daních z příjmu, který byl po revoluci novelizován už téměř dvěstěkrát. „Daně se samozřejmě musí novelizovat, protože jsou výsostně politické téma. Nicméně číslo 200 je poněkud vysoké. Jen v letošním roce už máme za sebou šest novelizací,“ podotkl Šimka.

Za další slabou stránku považuje to, že ve státní správě chybí dlouhodobá shoda a koncepce. To potvrdil i Pelikán, který sám při nástupu do funkce koncepce práce ministerstva hledal. „Žádné tam nebyly. Tak jsem začal hledat lidi, kteří mají koncepce v hlavě, jen je doteď nechtěl nikdo slyšet. Ti tam také nebyli. Tak jsem začal hledat lidi, kteří, když se jim řekne, tak se zamyslí a koncepce vytvoří. Ani ti tam nebyli,“ popsal ministr, který má za to, že jemu se už daří toto pomalu měnit.

Vyznat se v pravidlech a regulích je podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého těžké i pro české firmy a živnostníky. „Připravujeme věc, která odráží spletitý právní systém a neschopnost podnikatelů, především těch menších a středních, se v tom zorientovat. Říkáme tomu právní elektronický systém pro podnikatele,“ uvedl Dlouhý.

Systém by měl fungovat tak, že po zadání IČO vygeneruje podnikateli jeho povinnosti s třicetidenním předstihem. „Zákonnou normu už máme připravenou, s pomocí poslanecké iniciativy ji příští měsíc budeme předkládat v parlamentu. Hospodářská komora to chce udělat sama, bez nároku na nějaké peníze. Jen ať nám ten zákon schválí,“ přeje si šéf komory.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy