Dvěstěkrát novelizovaný zákon. České právo není pro laiky, řekl Pelikán

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
10. 11. 2016 12:20
Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána jsou současné zákony příliš složité na to, aby se v nich vyznali laici. Pelikán tak reagoval na slova soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky, který složité a nepřehledné zákony a jejich časté úpravy označil za jednu ze slabin české správy. Podle prezidenta Hospodářské komory se nyní připravuje elektronický systém, který by měl menším a středním podnikatelům pomoci se ve složité legislativě vyznat.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: Radek Bartoníček

Praha Složitá česká legislativa není pro laiky, myslí si ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Zákony už dávno nejsou a už nikdy nebudou pro laiky. Specializované zákony jsou prostě pro profesionály. Profesionál si s častými novelizacemi poradí,“ řekl ministr na druhém ročníku konference Česko: Jak jsme na tom?, kterou v Národní galerii uspořádal Aspen Institute..

Pelikán tak reagoval na slova soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky, který složité a nepřehledné zákony a jejich časté úpravy označil za jednu ze slabin české správy. Jako příklad uvedl zákon o daních z příjmu, který byl po revoluci novelizován už téměř dvěstěkrát. „Daně se samozřejmě musí novelizovat, protože jsou výsostně politické téma. Nicméně číslo 200 je poněkud vysoké. Jen v letošním roce už máme za sebou šest novelizací,“ podotkl Šimka.

Za další slabou stránku považuje to, že ve státní správě chybí dlouhodobá shoda a koncepce. To potvrdil i Pelikán, který sám při nástupu do funkce koncepce práce ministerstva hledal. „Žádné tam nebyly. Tak jsem začal hledat lidi, kteří mají koncepce v hlavě, jen je doteď nechtěl nikdo slyšet. Ti tam také nebyli. Tak jsem začal hledat lidi, kteří, když se jim řekne, tak se zamyslí a koncepce vytvoří. Ani ti tam nebyli,“ popsal ministr, který má za to, že jemu se už daří toto pomalu měnit.

Vyznat se v pravidlech a regulích je podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého těžké i pro české firmy a živnostníky. „Připravujeme věc, která odráží spletitý právní systém a neschopnost podnikatelů, především těch menších a středních, se v tom zorientovat. Říkáme tomu právní elektronický systém pro podnikatele,“ uvedl Dlouhý.

Systém by měl fungovat tak, že po zadání IČO vygeneruje podnikateli jeho povinnosti s třicetidenním předstihem. „Zákonnou normu už máme připravenou, s pomocí poslanecké iniciativy ji příští měsíc budeme předkládat v parlamentu. Hospodářská komora to chce udělat sama, bez nároku na nějaké peníze. Jen ať nám ten zákon schválí,“ přeje si šéf komory.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy