Dvěstěkrát novelizovaný zákon. České právo není pro laiky, řekl Pelikán

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
10. 11. 2016 12:20
Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána jsou současné zákony příliš složité na to, aby se v nich vyznali laici. Pelikán tak reagoval na slova soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky, který složité a nepřehledné zákony a jejich časté úpravy označil za jednu ze slabin české správy. Podle prezidenta Hospodářské komory se nyní připravuje elektronický systém, který by měl menším a středním podnikatelům pomoci se ve složité legislativě vyznat.
Robert Pelikán.
Robert Pelikán. | Foto: Radek Bartoníček

Praha Složitá česká legislativa není pro laiky, myslí si ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „Zákony už dávno nejsou a už nikdy nebudou pro laiky. Specializované zákony jsou prostě pro profesionály. Profesionál si s častými novelizacemi poradí,“ řekl ministr na druhém ročníku konference Česko: Jak jsme na tom?, kterou v Národní galerii uspořádal Aspen Institute..

Pelikán tak reagoval na slova soudce Nejvyššího správního soudu Karla Šimky, který složité a nepřehledné zákony a jejich časté úpravy označil za jednu ze slabin české správy. Jako příklad uvedl zákon o daních z příjmu, který byl po revoluci novelizován už téměř dvěstěkrát. „Daně se samozřejmě musí novelizovat, protože jsou výsostně politické téma. Nicméně číslo 200 je poněkud vysoké. Jen v letošním roce už máme za sebou šest novelizací,“ podotkl Šimka.

Za další slabou stránku považuje to, že ve státní správě chybí dlouhodobá shoda a koncepce. To potvrdil i Pelikán, který sám při nástupu do funkce koncepce práce ministerstva hledal. „Žádné tam nebyly. Tak jsem začal hledat lidi, kteří mají koncepce v hlavě, jen je doteď nechtěl nikdo slyšet. Ti tam také nebyli. Tak jsem začal hledat lidi, kteří, když se jim řekne, tak se zamyslí a koncepce vytvoří. Ani ti tam nebyli,“ popsal ministr, který má za to, že jemu se už daří toto pomalu měnit.

Vyznat se v pravidlech a regulích je podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého těžké i pro české firmy a živnostníky. „Připravujeme věc, která odráží spletitý právní systém a neschopnost podnikatelů, především těch menších a středních, se v tom zorientovat. Říkáme tomu právní elektronický systém pro podnikatele,“ uvedl Dlouhý.

Systém by měl fungovat tak, že po zadání IČO vygeneruje podnikateli jeho povinnosti s třicetidenním předstihem. „Zákonnou normu už máme připravenou, s pomocí poslanecké iniciativy ji příští měsíc budeme předkládat v parlamentu. Hospodářská komora to chce udělat sama, bez nároku na nějaké peníze. Jen ať nám ten zákon schválí,“ přeje si šéf komory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy