Rusko si o Nikulina řeklo pozdě, vysvětluje Pelikán. Mynář: Udělal z českého práva Bangladéš

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 30. 3. 2018 18:34
Český ministr spravedlnosti vydání údajného ruského hackera Jevgenija Nikulina komentoval slovy, že v USA je stíhaný pro závažnější trestnou činnost než v Rusku. "USA na něj také vydaly zatykač a aktivně usilovaly o jeho zadržení. Naproti tomu Rusko se ozvalo, když už zadržen byl, a šlo o poměrně bagatelní trestný čin, navíc dosti starý," uvedl Pelikán. Dodal, že jeho setrvání v Česku bylo kvůli přísným bezpečnostním opatřením zbytečné a nevhodné. Hradní kancléř Mynář považuje rozhodnutí ministra spravedlnosti za nezákonné.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Martin Svozílek

Praha - V USA je Jevgenij Nikulin stíhán pro závažnou trestnou činnost, proto se ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rozhodl údajného hackera vydat právě do této země. Čin, pro který žádalo Nikulina Rusko, označil ministr za bagatelní. Do USA Nikulin odletěl v noci na pátek.

"Měl jsem dvě konkurenční žádosti o extradici, do USA a do Ruska, a tak, jak je v těchto případech běžné, jsem poměřoval závažnost trestné činnosti a zároveň to, jak daný stát usiloval o zadržení a vydání člověka své justici," řekl Pelikán.

Z porovnání obou žádostí podle něj jasně vyšlo, že má vyhovět žádosti Ameriky. "Tam je stíhán pro velmi závažnou trestnou činnost. USA na něj také vydaly zatykač a aktivně usilovaly o jeho zadržení. Naproti tomu Rusko se ozvalo, když už zadržen byl, a šlo o poměrně bagatelní trestný čin, navíc dosti starý. Dokonce byla otázka, zda není podle našeho práva promlčený," uvedl ministr.

Hradní kancléř Vratislav Mynář s vydáním Nikulina do USA nesouhlasí. "Nevím, jestli vydat ho do USA byla správná volba, ale dle dostupných informací nezákonná," napsal online deníku Aktuálně.cz. "Pokud je pravdou, co je v médiích a co říká advokát pana Nikulina, v tom případě ministr spravedlnosti zařadil náš právní systém na úroveň Bangladéše nebo Středoafrické republiky," řekl serveru e15.cz Mynář. 

Kancléř se s ministrem spravedlnosti již dříve sešel, prezident Zeman navíc žádal, aby byl Nikulin vydán do Ruska. 

Setrvání Nikulina v Česku bylo zbytečné a nevhodné

Ministru spravedlnosti umožnilo vydání Nikulina rozhodnutí Ústavního soudu, který ve čtvrtek odmítl Rusovu stížnost na přípustnost vydání jako zjevně neopodstatněnou. Podle ministra byl Nikulinův pobyt na území ČR spojen s bezpečnostními riziky, a i proto o vydání rozhodl rychle.

"Dlouhodobě jsme vyhodnocovali bezpečnostní rizika kolem pana Nikulina jako vysoká, takže jsme měli nastavená velmi přísná bezpečnostní opatření, a dále prodlužovat dobu, kterou setrvává na našem území, se nám zdálo zbytečné a nevhodné," řekl Pelikán.

Nikulinův advokát Martin Sadílek se nechal slyšet, že rozhodnutí Pelikána brání řízení o tom, zda má Rus nárok na humanitární azyl v ČR. V březnu pražský městský soud potvrdil, že Rus na azyl nárok nemá, Nikulin ale proti rozhodnutí podal podle Sadílka kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Možnost kasační stížnosti stále má, ale zákon jasně hovoří o tom, že jsme povinni ponechat žadatele o azyl ponechat na svém území do doby vyřízení jeho správní žaloby, nikoliv ještě i kasační stížnosti," vysvětlil Pelikán.

Politici Pelikánovou rozhodnutí chválí

Čeští politici Pelikánovo rozhodnutí většinou chválí. "Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře (Vratislava) Mynáře a dalších lidí z Hradu," uvedl mimo jiné předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Souhlasně se pro Českou televizi vyjádřili například člen zahraničního výboru Vít Rakušan (STAN), poslankyně ODS Miroslava Němcová nebo šéf sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Proti je místopředseda KSČM Josef Skála: "Jestli si chceme hodně zavařit vztahy směrem na Východ, tak se nám to asi podaří. Nevím, v jakém zájmu České republiky to je," řekl České televizi.

 

Právě se děje

Další zprávy