Pelikán vyjednal navýšení rozpočtu ministerstva o 100 milionů korun, většina půjde na budoucí soudce

ČTK ČTK
1. 8. 2017 10:26
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dostane příští rok pro svůj resort o 100 milionů více, než je tomu letos. Na úterní schůzce se na tom dohodl s ministrem financí Ivanem Pilným. Více, než 70 milionů korun by mělo jít na justiční čekatele, tedy budoucí soudce, aby se zdokonalili ve své práci, zbytek se určen na jiné výdaje.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán u ministra financí Ivana Pilného (oba ANO) vyjednal 100 milionů korun navíc pro svůj resort na příští rok. Při odchodu z úterní schůzky novinářům řekl, že peníze půjdou především na justiční čekatele. V příštím roce by tak mělo ministerstvo spravedlnosti hospodařit bez započítání peněz z EU se zhruba 27,5 miliardy korun, což je o přibližně o 1,4 miliardy více než v letošním roce.

"Bylo to, musím říct, tvrdé jednání, což je asi správně. Podařilo se mně prosadit další zvýšení počtu soudních čekatelů - to je ten nesoudcovský personál, který se připravuje na výkon funkce soudce. To nám umožní zároveň zrychlit soudy a zároveň ty lidi lépe připravovat tak, aby později byli lepšími soudci," uvedl Pelikán.

Upřesnil, že na čekatele půjde přes 70 milionů korun z vyjednané částky, zbytek peněz je určen na "drobnosti".

Už před příchodem na jednání ministr podotkl, že peníze nerostou na stromech. Ze schůzky odcházel spokojený, ačkoliv Pilný nevyhověl všem jeho požadavkům. "V tuhle chvíli ten rozpočet je určitě dostatečný, určitě nehrozí žádné potíže v provozu," řekl. Dodal, že je realista. "Kdybych měl nějaké velké oči, tak bych spokojen nebyl," poznamenal.

Dále uvedl, že co se týče investic, bude ministerstvo v příštím roce pokračovat v přípravě výstavby a ve výstavbě justičního areálu v Ústí nad Labem a na Nejvyšším soudu v Brně.

Zatímco jiná ministerstva se každoročně brání škrtům, spravedlnost dostává v posledních letech pokaždé přidáno. "Když se podíváte na mezinárodní srovnání, zjistíte, že nijak nevybočujeme. Naše justice má podobný podíl HDP jako jiné země a i z hlediska absolutních částek jsme někde uprostřed zemí Evropské unie. Celkově jsme takový šetřivý rozpočet, nestojíme oproti jiným kapitolám moc peněz," uvedl k tomu Pelikán.

Vláda v červnu schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 50 miliard korun. Výdaje rozpočtu by měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 bilionu korun. Dodatečné požadavky ministerstev byly před zasedáním kabinetu zhruba 111 miliard korun. Ministři musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Sněmovny do konce září.

Výdaje ministerstva spravedlnosti v uplynulých letech:

(bez prostředků z rozpočtu EU a finančních mechanismů)

Rok 2013 2014 2015 2016
Výdaje (v mld. Kč) 21,19 21,63 24,29 24,40

Zdroj: Ministerstvo financí ČR

 

Právě se děje

před 37 minutami

Putin chystá na červen vojenskou přehlídku k výročí konce války

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministrovi obrany, aby na 24. června připravil vojenskou přehlídku na počest 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Oznámila to v úterý ruská média.

Vojenská přehlídka se jako ukázka ruské moci a síly tradičně koná 9. května na moskevském Rudém náměstí, ale letos musel Putin akci odložit kvůli pandemii způsobené koronavirem. Nákaza mezitím postihla více než 360 tisíc obyvatel nejrozlehlejší země světa a denně přibývají tisíce nových případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy