Exšéf Vězeňské služby přesvědčil komisi a zůstává. Dále jsme v mlze, reagoval Pelikán

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2015 18:44
Bývalý šéf Vězeňské služby Petr Dohnal uspěl se svým rozkladem proti přeřazení do zálohy. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán mu vyhověl na základě názoru rozkladové komise. Dohnal tak zůstává v aktivní službě a situace se podle ministra dostala zpátky do stavu, se kterým služební zákon nepočítá. Zda by rozhodnutí mohlo mít vliv na případnou Dohnalovu kandidaturu na post šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, není podle ministra jasné.
Petr Dohnal
Petr Dohnal | Foto: ČTK

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) vyhověl rozkladu odvolaného šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, který napadl rozhodnutí ministerstva ohledně svého přeřazení do záloh. Pelikán to v úterý sdělil s tím, že se podřídil názoru rozkladové komise.

Situace se tak podle něj dostala zpátky do stavu, se kterým služební zákon nepočítá. Zda by rozhodnutí mohlo mít vliv na případnou Dohnalovu kandidaturu na post šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, není podle ministra jasné. Dohnal krok přivítal.

Ztráta důvěry a špatné hospodaření

Dohnala odvolala z funkce bývalá ministryně Helena Válková (ANO) počátkem dubna 2014. Zdůvodnila to ztrátou důvěry a údajnými problémy v hospodaření bezpečnostního sboru. Ministerstvo pak letos v červnu poslalo odvolaného ředitele do zálohy. Podle Dohnala tím porušilo zákon, když mu nenabídlo jiné místo.

"Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů s touto situací vůbec nepočítá. Neříká, co se má s tím člověkem stát. Rozhodli jsme se proto postupovat podle nejbližšího ustanovení, které se týká toho, když někdo skončí ve funkci. Pan Dohnal ale v rozkladu argumentoval tím, že jsme použili analogii v jeho neprospěch," popsal původní rozhodnutí ministerstva Pelikán.

Sestavil prý proto komisi z odborníků na danou problematiku a ti dospěli k závěru, že má Dohnal pravdu. "Podřídil jsem se jejich názoru, protože to jsou lidi, kterým věřím," vysvětlil ministr.

Rozhodnutí však podle něj neznamená prakticky nic, a to proto, že Dohnal sice nyní není v zálohách, ale opět se ocitl v zákonem nepředvídané situaci. "Dále jsme v mlze," poznamenal Pelikán.

Pelikánův krok oceňuji

"Rozhodnutí o zařazení do záloh bylo vážným porušením zákona, proto si cením toho, že ministr Pelikán toto rozhodnutí jako nezákonné zrušil. Mrzí mě však, že již více než rok jsou vůči mé osobě opakovaně vydávána různá nezákonná rozhodnutí, proti kterým se musím bránit," napsal Dohnal.

Otázku, zda může mít úspěšný rozklad nějaký vliv při jeho rozhodování, zda se bude ucházet o uvolněné místo šéfa GIBS, ponechal bez odpovědi.

Tiskový odbor ministerstva doplnil, že služební poměr generála Dohnala na základě ministrova rozhodnutí neskončil a "o dalším řešení otázky jeho služebního poměru je oprávněn rozhodovat generální ředitel Vězeňské služby", tedy Dohnalův nástupce Pavel Ondrášek.

Ten také musí dořešit otázku rozdílu vzniklého zkrácením služebního příjmu za dobu zařazení do zálohy. Ministr Dohnalovi přiznal 2 tisíce korun jako náhradu nákladů řízení.

Proti svému odvolání z funkce generálního ředitele Vězeňské služby podal Dohnal letos v září správní žalobu, která směřuje jak proti ministerstvu spravedlnosti, tak proti Pelikánovi jako šéfovi resortu.

Tvrdí, že rozhodnutí bylo nezákonné, a požádal pražský městský soud o přednostní projednání věci. Soud zatím datum jednání nestanovil. Pokud by Dohnal s žalobou uspěl, měla by Vězeňská služba dva šéfy - podobně jako před časem policejní sbor.

 

Právě se děje

Další zprávy