Pelikán: Ať Facebook začne mazat hoaxy a výhrůžné komentáře. Vadí nám nenávist, ne nahota

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 12. 2015 8:16
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se domnívá, že by měl být Facebook přísnější a rychleji mazat dezinformace a nenávistné výhrůžky. Výzvu americkému provozovateli celosvětově populární sociální sítě už připravuje evropská rada ministrů, které je Pelikán součástí. Zvýšení dohledu si už v listopadu se sociální sítí vyjednalo Německo.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Evropská rada ministrů spravedlnosti chce společně vyzvat Facebook, aby byl na své uživatele přísnější při sdílení hoaxů a nenávistných komentářů. Zvýšení dohledu si u americké společnosti provozující sociální síť již v listopadu vyjednalo Německo.

"Vážně o tom v radě ministrů debatujeme. My tady v Česku nejsme moc zajímaví, protože jsme malý trh, proto se snažíme domluvit, aby Evropa jako celek řekla Facebooku, že tyhle věci je potřeba hlídat,“ řekl online deníku Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Sociální síť některé sporné příspěvky odstraňuje už nyní, posuzování ale trvá dlouho. "Když dokážou do tří minut smazat fotky, kde se objeví bradavka, mohou tady dělat to samé. Nám v Evropě ty bradavky zase tolik nevadí, ale jsme citlivější na nenávist,“ dodal Pelikán.

Podobně argumentovalo nedávno Německo, když Facebook dotlačilo ke slibu, že v zemi sníží toleranci ke xenofobním statusům a komentářům. Napříště budou výhrůžky fyzickým násilím uveřejněné na sociální síti v Německu "považovány za věrohodné hrozby a budou odstraňovány". Až dosud Facebook řešil, zda jsou hrozby reálné, nebo ne.

Ministr Pelikán již dříve v souvislosti s výroky stíhaného lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky upozornil, že za podněcování k nenávisti hrozí až dva roky vězení. Ještě větším nebezpečím než vulgarity a výhrůžky jsou však podle Pelikána různé dezinformace a hoaxy. "Jedna věc je právo na vlastní názor, byť by byl sebenechutnější, a druhá věc je dezinformace. Kolují různé předělané fotky, falešné články. To je skutečně nebezpečné, to je kořen problémů,“ tvrdí Pelikán.

Cenzuru nechceme

Mazat by se ale podle něj měly jen ty nejjasnější a nejkřiklavější příklady. "Cenzuru zavádět nechceme,“ dodal ministr, který je sám terčem častých vulgarit na sociálních sítích.

Vulgarity prý zesílily poté, co se na sociálních sítích začala řešit muslimská víra jeho nevlastního bratra. Moderátorka televizní stanice Prima se dokonce v nedělním rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem dotazovala, zda právě víra jeho příbuzného mohla souviset s tím, že se "Pelikán zastal islámu“.

"Nehodlám to řešit, je to jejich trapnost. Ať si na to každý udělá názor sám. Můj bratr se dokonce Konvičky zastal, o to je to absurdnější,“ dodal Pelikán.

 

Právě se děje

Další zprávy