Pelikán prosazuje přísnější kontrolu znalců, chce pro ně zkoušky a tvrdší tresty. Ale i více peněz

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 1. 2017 14:43
Zvýšení odměn soudních znalců na takřka dvojnásobek, ale také vyšší tresty za jejich pochybení a větší kontrolu jejich práce chce prosadit ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ač se o tristním stavu v oblasti znaleckých posudků mluví dlouho, ročně je za problémové posudky potrestáno pouze okolo dvaceti z více než deseti tisíc znalců. Změnit to má nový zákon o znalcích, který ve středu projedná vláda. Pelikán chce, aby platil již od ledna příštího roku.
Robert Pelikán
Robert Pelikán | Foto: DVTV

Praha – Krajský soud v Ústí nad Labem v nejbližších dnech rozhodne o tom, zda z registru znalců vyškrtne Radka Matlacha a Jiřího Závodského, kteří vypracovali znalecké posudky v případu zdravotní sestry Věry Marešové. Ta čelila obžalobě z vraždy šesti pacientů v rumburské nemocnici a právě na základě jejich posudků skončila před soudem – podle nich je otrávila draslíkem. Jenže posudky smetl revizní znalec a soud Marešovou osvobodil.

A před soud nyní jako obžalovaný míří znalec Jiří Doleček, jehož posudky se zaštiťoval pražský podnikatel Roman Janoušek, odsouzený kvůli přejetí ženy k čtyřletému vězení.

Ač se o problémech ohledně kvality znaleckých posudků mluví dlouho, počty potrestaných znalců tomu nenasvědčují. Podle statistiky ministerstva spravedlnosti je ročně za problémové posudky potrestáno pouze okolo dvaceti z nich. A podobně nízké jsou i počty pravomocně odsouzených znalců.

Případy, v nichž jsou stíháni znalci, se navíc dlouho vlečou – například v roce 2015 soud pravomocně potrestal 10 znalců, kteří se provinili před rokem 2009.

Nedaří se prokázat úmysl

"V trestním řízení se musí prokázat úmysl. Což se ne vždy podaří, nebo tam prostě ten úmysl není a jde jen o nekvalitní práci," vysvětluje ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který proto ve středu předkládá do vlády nový zákon o znalcích.

Ten mimo jiné plánuje zpřísnit jejich kontrolu a také zvýšit sankce. Maximální peněžitá pokuta se zvýší z 200 tisíc na 500 tisíc korun. A bude i snazší vyškrtnutí ze seznamu znalců. "Zákon nově umožní, že mimo trestní řízení bude možné zbavit znalce jeho postavení právě pro závažné profesní chyby," dodává Pelikán. A hlavně: nově bude každý trest pro znalce zanesen do veřejného registru, a jejich klienti se to tak budou moci dozvědět.

Nový zákon o znalcích

  • Každý zájemce o post znalce bude muset složit zkoušku sestávající ze dvou částí: obecné a odborné. Zaplatí za ni 8 tisíc korun. Pokud zkoušku splní, bude mít nárok na zapsání do seznamu znalců.
  • Zkoušku, ale jen z obecné části, bude muset složit i stávající znalec. Bude na to mít pět let, poplatek bude 3 tisíce korun.
  • Stát bude znalce víc kontrolovat. Kvůli tomu vzniknou poradní sbory a u každého znalce prověří tři posudky za posledních 5 let, zda jsou v pořádku.
  • Zvýší se sankce – už nebude možné při pochybení upustit od potrestání či udělit důtku. Maximální peněžitá sankce byla dosud 200 tisíc korun, nově bude půl milionu či vyškrtnutí ze seznamu znalců.
  • Prohřešky budou v registru, každý se bude moci podívat, zda jeho znalec nebyl potrestán. Dosud tam bylo uvedeno jen vyškrtnutí, ovšem to mohlo být i ze zdravotních důvodů.
  • Zavádějí se elektronické znalecké deníky - budou v nich uvedeny všechny provedené posudky. Dosud je znalci vedli písemně.
  • Z 350 na 550 korun za hodinu se zvedne cena, kterou mohou znalci účtovat státu. Navíc si budou moci naúčtovat náklady.
  • Nový zákon by měl platit od ledna 2018.

"Je to správný krok. Ale když se má někdo postihovat, je nutné, aby ten proces netrval neúměrně dlouho. Aby se to v rozumné době dozvěděl i ten zákazník," upozorňuje předseda Unie soudních znalců Jiří Kutáč.

Znalcem jen se zkouškou

Zpřísní se také podmínky pro to, aby se člověk mohl stát znalcem. Nově budou muset složit profesní zkoušku. Ta bude mít dvě části – obecnou a odbornou. Když ji splní, bude mít soud povinnost jej jako znalce zapsat. Dnes je zapsání na libovůli předsedů krajských soudů.

V obecné části bude muset uchazeč o znalecké razítko prokázat, že umí napsat posudek tak, aby jej soudy či policie neměly problém "přečíst" a vůbec použít.

"Abychom se třeba vyhnuli nedostatkům, na které justice naráží opakovaně, kdy znalci špatně pracují se spisem. Nebo se pokouší odpovídat na právní otázky, na které by odpovídat neměli," vysvětluje Pelikán. Přesné podmínky pro zkoušky se ale podle něj teprve tvoří a budou stanoveny ve vyhlášce.

Budou prověrky. Jednou za pět let

Znalci budou také nově procházet prověrkami. Nový zákon totiž počítá s poradními sbory, které budou prověřovat jejich práci – každých pět let si vyberou u každého znalce tři jejich posudky a zkontrolují je. Na kontrolu jednoho posudku mají mít tři hodiny.

I s tím Unie soudních znalců souhlasí. A podle Kutáče je to ve většině případů dostatečná doba. "Já to prozkoumám za hodinu, protože vím, co má posudek obsahovat z hlediska mé specializace," říká. Upozorňuje ale na to, že v některých případech to bude obtížné splnit, protože je jenom jeden či dva znalci v republice. A je tak otázka, jestli nové znalce bude mít kdo kvalitně vyzkoušet nebo zkontrolovat, protože jejich specializaci nebude téměř nikdo rozumět. 

Sám Pelikán v tomto ale problém nevidí. "Každý obor vychází z nějakých vědních základů a ty někdo někde rozpracovává, učí. Takže si nedovedu představit, že bychom nenašli způsob, jak to vyzkoušet," říká.

I pět set na hodinu je málo

Znalce může potěšit to, že nový zákon zvedne jejich odměnu za práci pro soud či policii na zhruba dvojnásobek. Nyní se pohybuje v rozsahu 100 až 350 korun za hodinu práce a často to vedlo k tomu, že si někteří znalci vykázali i více než 30 hodin práce denně. Nově by znalci měli dostávat od 300 do 550 korun.

"To je stále málo. Ta naše odbornost je na úrovni IT inženýrů a jejich ceny začínají od tisíce korun na hodinu," říká předseda další stavovské Asociace znalců a odhadců Aleš Vémola a poukazuje i na ceny, které si berou další profese. "Ústní konzultace ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv je za 1500 korun, při písemném vyhotovení je hodina za 3000 korun," argumentuje.

A s ním souhlasí i Kutáč. "I těch 550 korun je strašně málo. Znalec na sebe bere velkou zodpovědnost, vystavuje se možnému trestnímu postihu, musí se stále vzdělávat," poukazuje.

Pelikán se znalci souhlasí, že úroveň odměňování znalců je nedostatečná. Poukazuje ale na to, že uvedené zvýšení přijde státní kasu na více než půl miliardy korun. Nevylučuje, že se ceny dál postupně zvýší.

"Nový zákon obsahuje mechanismus, jak je v budoucnu případně upravit," uvedl s tím, že ministerstvo bude průběžně sledovat, jak se vyvíjejí smluvní ceny posudků – tedy těch, které neplatí stát.

Chceme ho mít do roka

Ministr chce, aby nový zákon projednala ještě současná sněmovna, jejíž mandát přitom vyprší již letos na podzim. Poslanci přitom před sebou valí stovky jiných zákonů či novel a podstatnou část z nich již více než rok.

Pelikán je přitom optimista a předpokládá, že nový zákon bude platit již od 1. ledna 2018. "Podle vyjádření poslanců z různých stran by měla být vůle to schválit," řekl.

V obou případech nerozhodli soudci, rozhodly revizní posudky, ke kterým mám mnoho výhrad, říká soudní znalec Radek Matlach. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy