Pekárek zůstává poslancem, plat bude brát i ve vězení

ČTK Sandra Štefaniková ČTK, Sandra Štefaniková
18. 12. 2012 17:20
Odsouzený poslanec Roman Pekárek musí funkci složit sám, zatím nechce
Roman Pekárek.
Roman Pekárek. | Foto: Jan Langer

Praha - Pravomocně odsouzený Roman Pekárek zůstává i nadále poslancem. Úterní verdikt odvolacího vrchního soudu, který politika za přijetí úplatku a zneužití pravomoci odsoudil k pěti letům vězení, pokutě čtvrt milionu korun a pětiletému zákazu práce v samosprávě, ho totiž nezbavuje poslaneckého mandátu.

"Zákaz práce v samosprávě se na Poslaneckou sněmovnu nevztahuje. Poslanec Pekárek sněmovnu opustí pouze tehdy, složí-li sám funkci," řekla Aktuálně.cz bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Sám Pekárek zatím na poslaneckou funkci rezignovat nechce. Těsně po skončení úterního soudu se k záležitosti nevyjádřil. Nechal si  pouze pozastavit členství v ODS, poslaneckého mandátu se s odvoláním na "pochybné rozhodnutí soudu" vzdát odmítl.

Pekárek by tak mohl pobírat poslanecký plat až do příštích řádných voleb v roce 2014, přestože se jednání vzhledem ke svému trestu nebude moci účastnit. 

Podle Václava Pavlíčka, profesora Právnické fakulty Univerzity Karlovy, české právo v současné době na podobné případy nemyslí a výkon v trestu tak není v rozporu s funkcí v zákonodárném orgánu.

"Jediným řešením by mohla být pouze změna zákona a také ústavy, která by vydání takového zákona zmocnila," řekl Pavlíček.

Podle Pavlíčka by ústava musela stanovit možnosti ztráty mandátu v případě pravomocného odsouzení, například za trestné činy kriminální povahy. Zároveň upozorňuje, že taková změna by neměla platit zpětně.  

Rezignuj, vyzývají Pekárka jeho kolegové

Vrchní soud v Praze poslal Romana Pekárka za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na pět let do vězení. K tomu musí bývalý místostarosta Kolína zaplatit pokutu 250 tisíc korun a po dobu pěti let nesmí pracovat v samosprávě.

Ke složení mandátu Pekárka v úterý veřejně vyzvali jeho sněmovní kolegové. 

"Poslanec, který je pravomocně odsouzený za trestný čin korupce, by měl okamžitě sám odejít ze sněmovny. Měl by se vzdát mandátu," řekl novinářům poslanec ODS a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

ODS podle něj ale nyní na Pekárka už nemá žádný vliv, kterým by ho mohla k takovému kroku donutit. "Ústava nepředpokládala, že zde budou poslanci pravomocně odsouzení za takto závažnou trestnou činnost," poznamenal.

Sněmovna by se proto podle něj měla vrátit k návrhu šéfky sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), podle nějž poslanci, který spáchá úmyslný trestný čin, zanikne mandát.

K rezignaci Pekárka vyzval i Petr Gazdík (TOP 09, STAN), který se neobává, že by tím byla zmařena šance na prosazení kontroverzního daňového balíčku.

"Mojí prací je zajistit, aby koalice měla dostatek hlasů - a ujišťuji vás, že bez ohledu, zda Pekárek složí mandát, nebo ne, ty hlasy na prosazení daňového balíčku mít budeme," řekl Gazdík.

Pekárek je jedním z náhradníků, kteří v Poslanecké sněmovně zasedli do křesel tří rebelujících středočeských poslanců ODS. Zasadil se tak za projití první verze daňového balíčku, s jehož schválením byla svázána další existence Nečasovy vlády.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc si nedovede představit, že by Pekárek nadále zůstal poslancem.

"Podle mého názoru každý, který je odsouzen pravomocně, navíc pro úmyslný trestný čin, o to horší, že se jedná o korupci, by se měl vzdát mandátu," uvedl Tejc, podle něhož by v takovém případě neměly platit žádné výjimky.

 

Právě se děje

Další zprávy