Pecinův úřad zakázal Ústí smlouvu na stěny proti vodě

Tomáš Fránek
29. 5. 2007 15:00
Jde o mobilní hráze, o něž se vedl předvolební spor
Povodeň v Ústí na jaře 2006.
Povodeň v Ústí na jaře 2006. | Foto: Tomáš Zámostný

Brno - Stavba mobilních protipovodňových stěn v Ústí nad Labem, o něž se před loňskými volbami hádali lídři krajské kandidátky ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Petr Gandalovič, se po roce znovu zkomplikovala. Antimonopolní úřad zakázal radnici ústecké radnici  uzavřít smlouvu s firmou, která by měla stěny chránící město před Labem dodat.

Paroubek před volbami nařkl vedení města, že v ochraně obyvatel před povodněmi na rozdíl od Prahy zaspalo. Gandalovič, tehdejší primátor Ústí, tvrdil, že protipovodňová opatření jsou záležitostí státu.

Vedení města se kvůli ochraně před povodněmi rozhodlo pořídit podobně jako Praha mobilní stěny. Ve výběrovém řízení vybralo společnost SDPKovo, za stěny má město zaplatit 33 milionů korun. Městští zastupitelé jednohlasně vítěze výběrového řízení schválili, přestože jeho nabídka byla nejdražší.

"V případě takto významné zakázky nebyla cena nejdůležitější. Vybrali jsme to nejlepší," vysvětlil po jednání zastupitelé náměstek primátora Jan Řeřicha.

Pochybnosti o výběru

Neúspěšný uchazeč o zakázku, firma Strojírny Podzimek, se ale obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten zahájil správní řízení, má pochybnosti o tom, zda ústecký magistrát postupoval podle zákona. Kromě toho zakázal do vyřešení případu  městu uzavřít smlouvu. Tento postoj potvrdil šéf úřadu Martin Pecina, i když se město odvolalo.

"Na straně úřadu existovalo důvodné podezření, že se zadavatel dopustil porušení zákona. Současně existovala i obava, že by smlouva na plnění šetřené veřejné zakázky mohla být uzavřena dříve, než bude případ řádně prošetřen, případně než bude zjednána náprava," uvedl v rozhodnutí Pecina.

Vedení města zatím rozhodnutí antimonopolního úřadu nekomentovalo s tím, že jej zatím nemá k dispozici.

Obrana proti dvacetileté vodě

V Ústí už začala výstavba protipovodňového valu na Střekovském nábřeží. Za zhruba 85 milionů korun ho do června příštího roku postaví firma SMP CZ. Investorem je Povodí Labe.

Povodí Labe se rozhodlo pro zhruba kilometr dlouhý, metr vysoký a šest metrů široký val. Na něm bude cyklostezka a chodník.

Právě na tento val chce město v případě povodní montovat mobilní stěny, které budou moci být postaveny až do výšky 2,5 metru. Je to dostatečná výška k ochraně střekovského nábřeží proti dvacetileté vodě, tedy zhruba do desetimetrové výšky hladiny Labe.

Loni při jarních záplavách kulminovalo Labe v krajském městě na výšce 8,8 metru. Při povodni v roce 2002 dosáhla hladina v Ústí nad Labem 11,8 metru. Obvykle má řeka v krajském městě dva metry.


 

 

Právě se děje

Další zprávy