Pecina: Romští asistenti se osvědčili, bude jich víc

Domácí Domácí
Aktualizováno 19. 11. 2013 16:07
V současnosti jich je po celé republice 148, Pecina jich chce 200.
Jiří Rusnok a Martin Pecina během hlasování o nedůvěře jeho kabinetu
Jiří Rusnok a Martin Pecina během hlasování o nedůvěře jeho kabinetu | Foto: Reuters

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina chce dál pokračovat v projektu romských asistentů ve vyloučených lokalitách po celé České republice.

Jejich přítomnost podle něj výrazně zklidňuje napjatou situaci. Ministerstvo také plánuje vyšší počet policistů, v problematických místech by měly přibýt desítky členů policie.

Asistenti jsou podle ministra nejúspěšnějším projektem prevence kriminality Úsvit, který začal před 4 lety. V současnosti tak v 56 obcích slouží 148 pracovníků a jejich počet by se měl ještě zvýšit.

"Dal jsem si cíl nabrat jich 200. Snažíme se je nabírat co nejrychleji, protože je to nejefektivnější řešení," vysvětlil Pecina na úterní tiskové konferenci k plánovaným opatřením. Přibýt by měli asistenti například v Ostravě, místo současných deseti by jich už od prosince mělo pomáhat třináct.

Ministr dodal, že stát na asistenty dá ročně 13 milionů korun, což je podle něj zanedbatelná částka. Většinou se podle něj asistenti rekrutují z řad nezaměstnaných Romů.

Desítky nových policistů

Pomoci by měl i vyšší počet policistů. "Policie musí především bránit extremistickým pochodům, jak to dělá nyní. Snad budeme schopni příští rok navýšit počet policistů a bude tak jednodušší například bránit drobné kriminalitě," dodal Pecina.

"Bude docházet k postupnému doplňování stavů, díky čemuž se budeme moci věnovat lokálním dílčím problémům," dodal policejní prezident Martin Červíček.

Nejvíce míst by mělo přibýt v Moravskoslezském kraji, řady policie by tu mělo posílit 200 nových členů. Ústecký kraj by se podle Červíčka mohl dočkat 160 nových policistů, Praha 97 a Středočeský kraj 73 policistů. Nastoupit by měli od 1. ledna 2014.

V ulicích tak podle něj bude zajišťovat bezpečnost 40 000 lidí. "Nikdo z nás nechce násilí v českých městech. Policie se tomu věnovala intenzivně a nadále je to priorita," dodal.

Policie se podle něj bude soustředit především na extremismus, v plánu je detailnější monitorování extremistických skupin, spolupráce s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu nebo experty na extremismus.

Policie podle něj také musí zlepšit komunikaci s veřejností, v plánu jsou kurzy pro policisty nebo studijní pobyty na Slovensku.

Pomůže anketa, domovník nebo kulatý stůl

Situaci by měla pomoci řešit i užší spolupráce s obcemi. Stát s nimi spolupracuje v rámci takzvaných kulatých stolů, v prosinci také proběhne velké setkání s představiteli obcí, krajů a státu o aplikaci zákona o shromažďovacím právu.

"Spolupráce s obcemi je klíčové řešení, které lze učinit okamžitě," dodal ministr. Ihned by se podle něj také měla řešit situace kolem ubytoven pro sociálně slabé.

Kromě asistentů, na něž dohlíží mentor z řad policie, by měli pomáhat i takzvaní domovníci nebo sociální pracovníci, kteří dohlíží na to, aby lidé s podmínečným trestem pravidelně vykonávali prospěšné práce a nedostali se tak do vězení.

Součástí projektu je také rekvalifikace nezaměstnaných, anketa mezi obyvateli obce o bezpečnosti ve městě, vzdělávání policie nebo rozvoj kamerových systémů.

Demonstrace jako adrenalinový sport

Podle Peciny nemíří opatření jen na stranu Romů, ale k celé společnosti. "Při diskusích jsem slyšel stejné požadavky od Romů i od majority. Na nedodržování pravidel a porušování práv si stěžují obě strany," vysvětlil s tím, že stát nebude rozlišovat mezi romskou nebo neromskou populací.

Od doby, kdy program Úsvit začal, se podle něj situace v chudých oblastech podstatně změnila. "Je to způsobeno dnešní situací, trápí nás vysoká nezaměstnanost a tam, kde je mnoho sociálně slabých rodin, roste napětí a pravicoví extremisté mají příležitost situaci zneužívat," dodal.

Situaci podle něj zhoršil i klesající počet policistů. "Například v Ostravě-Přívozu se počet policistů na obvodu snížil z 65 na 45," dodal.

"Chci jen upozornit, že na bezpečnostní opatření ve čtyřech městech jsme museli použít 4000 policistů. Odsloužili 47 000 tisíc hodin, které by jinak byly využity jinde," dodal Červíček.

Ministr také poukázal na fakt, že před čtyřmi lety demonstrovali na protiromských akcích právě pouze neonacisté a na rozdíl od současnosti se k nim běžní obyvatelé nepřidávali. "Dnes je jádro neonacistů malé, ale přidávají se i obyvatelé," dodal.

Mladí lidé navíc podle něj berou účast na demonstracích jako adrenalinový sport. "Například v Českých Budějovicích skutečně nejde o rasový střet, ale o záminku, aby sem cestovaly různé skupiny a vyvolávaly napětí," doplnil ministr.

Podle Červíčka bude patřit boj proti takzvanému zážitkovému násilí k jedné z priorit policie.

 

Právě se děje

Další zprávy