Pecina nastoupí do vedení strojírenské skupiny Alta

ČTK ČTK
28. 1. 2014 9:05
Martin Pecina odmítl nabízenou funkci ve SPOZ, chtěl se vrátit do byznysu
Martin Pecina ve sněmovně.
Martin Pecina ve sněmovně. | Foto: Reuters

Praha - Ministr vnitra v demisi Martin Pecina nastoupí po odchodu vlády Jiřího Rusnoka do vedení brněnské strojírenské skupiny Alta. Píší to úterní Lidové noviny (LN).

Dříve působil Pecina v jiném strojírenském gigantu, skupině Vítkovice Machinery Group. Alta se zaměřuje na zakázky v Rusku, její tržby činily v roce 2012 10,8 miliardy korun.

Ve středu jmenuje prezident novou vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD). Pro Pecinu tak skončí již druhé ministerské období v úřednickém kabinetu. Před účastí v Rusnokově vládě totiž zastával funkci ministra vnitra ve vládě Jana Fischera.

V mezidobí, zhruba od poloviny roku 2011 do poloviny loňského roku, byl generálním ředitelem firmy Vítkovice Power Engineering. Nyní se do strojírenství podle LN vrátí jako obchodní ředitel Alty.

"Rád bych se věnoval investičním aktivitám společnosti ve východních zemích," řekl deníku Pecina. Ve vedení Alty již působí Pecinův bratr Radek.

Proč si ministr vybral Altu místo návratu do Vítkovic, Pecina neupřesnil. "Už jsem se nechtěl do Vítkovic vracet," uvedl pouze.

Bude také působit v Ostravě jako honorární konzul Turecka, nastoupí zhruba za měsíc, píše deník. "Budu poskytovat podporu tureckým firmám, které budou v Česku podnikat," řekl.

V této oblasti chce podnikat, loni kvůli tomu koupil podíl ve firmě Limit Invest.

Pecinovi byla podle deníku také nabídnuta funkce šéfa Strany práv občanů - Zemanovci, která propadla v loňských sněmovních volbách se ziskem pouhých 1,5 procenta hlasů. "Odmítl jsem, chtěl jsem se z politiky přesunout zpět do byznysu," řekl LN.

 

Právě se děje

Další zprávy