Zuzana Hronová
26. 10. 2019 19:12
Česká společnost stárne. Každý den u nás odchází do důchodu 165 lidí. V roce 2015 žily v Česku dva miliony lidí 65+, v roce 2050 to budou tři miliony, a senioři tak budou tvořit třetinu společnosti. Nejrychlejší nárůst zaznamená skupina 85+. Znamená to, že i čím dál více lidí řeší, jak se postarat o rodiče, když už to sami nezvládají. Odborníci radí, že především by na vše neměl zůstat člověk sám.
Snažit se být za superhrdinu?
Dlouhodobá péče je náročná fyzicky i psychicky, pečující se zpravidla cítí vyčerpaní. "Je důležité si uvědomit, že i přes všechna naše přání nejsme superhrdinové, ale lidé. Pokud se vám někdy něco nepodaří podle očekávání, nevyčítejte si to. Je normální cítit vztek, zlost i zoufalství. V takových chvílích je užitečné vyhledat podporu či odbornou pomoc," radí Kateřina Bohatá.
Aby člověk mohl být někomu oporou, musí zůstat silný, a proto myslet při plánování péče i na své potřeby. "Důležité je nebýt na to sám. Mít možnost se o péči rozdělit: já nakupuji a pomáhám s hygienou, ty sekáš zahradu a pomáháš s úklidem. Je dobré mít možnost se nechat vystřídat, mít čas odpočívat a zabývat se jinými věcmi, nebát se říci si o pomoc," vyjmenovává.
Například i v telefonátu na Linku seniorů lze dle jejích slov získat vedle praktických informací a kontaktů také nápady, jak péči usnadnit či odložit pocit únavy nebo znovu najít pocit smyslu v překonávání rutinních úkonů.