reklama
 
 

Při nehodě zavinil smrt manželky a syna, ÚS mu vězení zrušil. Musí se starat o mladší dítě, rozhodl

24. 8. 2017 11:51
Ústavní soud zrušil čtyřletý trest vězení muži, který se zbytkovým alkoholem v krvi způsobil dopravní nehodu, při níž zemřela jeho manželka a syn. Muž by si tak trest mohl odpykat v domácím vězení. Zmírnění trestu ústavní soudci odůvodnili tím, že jeho mladší syn je na otce silně fixován a je v jeho nejlepším zájmu, aby vyrůstal právě se svým otcem. O trestu by ale měl nyní znovu rozhodovat odvolací krajský soud.

Brno - Ústavní soud (ÚS) zrušil nepodmíněný trest řidiči z Novojičínska, který v ranních hodinách, se zbytkovým alkoholem v krvi, způsobil tragickou nehodu. Zemřela při ní jeho manželka a šestiletý syn. Mladší, tříletý syn přežil. Kvůli jeho silné vazbě na otce připadá v úvahu alternativní trest - domácí vězení. Represe by měla ustoupit lidskosti a nejlepšímu zájmu dítěte, naznačili ústavní soudci.

Kauzu jako první řešil Okresní soud v Opavě, který kromě zákazu řízení a náhrady škody uložil řidičovi právě domácí vězení pokrývající prakticky veškerý nepracovní čas. Důvodem bylo zejména to, aby mohl zůstat s mladším potomkem. Zohlednil i další polehčující okolnosti, třeba přímluvu obce, farnosti i příbuzných.

Odvolací Krajský soud v Ostravě ale změnil trest na čtyři roky vězení nepodmíněně. Zdůraznil, že řidič odpovídá za smrt dvou členů rodiny při zásadním porušení dopravních předpisů. Ústavní soudci zrušili rozhodnutí krajského soudu i následné usnesení Nejvyššího soudu.

Znovu je tedy v platnosti prvotní rozhodnutí okresního soudu a opět by měl rozhodovat odvolací krajský soud. Podle ústavních soudců krajský soud svůj zpřísňující zásah napoprvé dostatečně nezdůvodnil.

"Odvolací soud měl k dispozici velmi rozsáhlou argumentaci okresního soudu ve prospěch obžalovaného. S celou tou argumentací se nevypořádal a v tomto ohledu bude muset své rozhodování bezpochyby doplnit," uvedl ústavní soudce zpravodaj Ludvík David.

Případ je podle něj výjimečný. Zájem dítěte nemůže vždy převážit nad zájmem společnosti na spravedlivém potrestání trestných činů. V přezkoumávané kauze ale musí hrát uvažování o dalším osudu dítěte významnou roli. "Podle našeho názoru je nešťastné, aby stěžovatel pobýval čtyři roky ve vězení, když se po tu dobu může věnovat výchově svého mladšího syna, může o něj pečovat," řekl David.

autor: ČTK | 24. 8. 2017 11:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama