Peake: Kontrola stran až od 2015? Budu hlasitě křičet

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
2. 10. 2011 18:08
Rozhovor s vicepremiérkou Karolínou Peake o protikorupčních opatřeních, které slibuje
Karolína Peake zvolená 1. místopředsedkyní VV.
Karolína Peake zvolená 1. místopředsedkyní VV. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zvláštní bankovní účet pro volební kampaň, veškeré příjmy a výdaje zveřejněné na webových stránkách, zákaz anonymních plakátových útoků - všechny billboardy by musely být označené logem politické strany, která si je objednala.

To vše navrhuje jako zpřísnění volební kampaně ministerstvo vnitra. Návrh nového zákona je už na stole. Měl by přinést větší kontrolu nad tím, kolik peněz vydávají politické strany na volební kampaně a zda nevyužívají "černé" peníze.

Má to ale háček - ministerstvo vnitra navrhuje, aby se více kontrolovalo až od roku 2015. V kampaních před příštími senátními, krajskými a dokonce ani před volbami do sněmovny by stranám prostě větší kontrola rozhodně ještě nehrozila.

"Tak proti tomu budu hlasitě protestovat," říká "protikorupční" vicepremiérka Karolína Peake (Věci veřejné).

"Otázka financování politických stran je vcelku zajímavá záležitost: ačkoliv v protikorupční strategii je, že by měl být zákon předložen do konce roku 2012, tak ministerstvo ho bude navrhovat až v průběhu roku 2013 s účinností od 1. ledna 2015. Takže by se jaksi netrefil do voleb 2014," vysvětluje Peake.

Sama přiznává, že prosadit ještě nějaké protikorupční opatření - a hlavně přesvědčit o své snaze voliče - je klíčové pro přežití Věcí veřejných, k nimž přízeň voličů podle průzkumů různých agentur ochladla až na tříprocentní podporu.

A.cz: Stala jste se vicepremiérkou. S odstupem - jak vám "zachutnala moc"?

Nemůžu říct, že by se mi v mé nové pozici nelíbilo. Rok jsem se bránila a sbírala zkušenosti. Ministerská pozice mě baví. Jen mi není moc příjemné, když někam přijedu a čekají mě květiny, focení a podpisy. Je to samozřejmě lichotivé, ale jsem v tom pořád dost nejistá.

A.cz: Kromě těchto věcí navenek - máte pocit, že můžete účinně prosazovat protikorupční opatření?

Ministerská pozice umožňuje daleko silněji ovlivnit legislativní proces. Můžete k sobě přitáhnout lidi, kteří vám to pomůžou prosazovat. Ale na druhou stranu je síla té moci přeceňovaná. Ve chvíli, kdy jsem zasedla na Úřadu vlády, velmi rychle mi bylo naznačeno, kde jsou mantinely mého působení. Často trvá několik týdnů, než je můj požadavek na personální obsazení nebo cokoliv organizačního splněn, nebo je vůbec odpovězeno, že splněn nebude.

A.cz: Ze strany úředníků, nebo třeba premiéra?

Spíš ze strany Úřadu vlády.

Chci prosadit centrální registr bankovních účtů

A.cz: Zpátky k protikorupčním opatřením: jaká ještě chcete prosadit?

Teď máme na stole tři věci: návrh zákona o financování politických stran, který vzniká na ministerstvu vnitra, zavedení účinné lítosti při trestním stíhání a pak bych znovu ráda vrátila na stůl zavedení centrálního registru bankovních účtů, které už jednou na vládě spadlo pod stůl.

A.cz: O tom se mluvilo už při koaličních jednáních…

To je poměrně zásadní věc při vyšetřování korupce. Trvá až 40 dní, než policie nebo státní zástupce zjistí u vyšetřovaného, kam a od koho mu plynou peníze, než dostane odpověď od jednotlivých bankovních ústavů, ročně to stojí víc než 650 milionů korun. Pan premiér argumentoval tím, že vytvoření takového registru je porušováním práva na soukromí a že se příliš koncentrují informace na jednom místě.

Foto: Jan Langer

A.cz: A nemá pravdu?

Já myslím, že mnohem horší je, když se policie zeptá na moje jméno u 45 různých bankovních ústavů, u kterých třeba zjistí, že v nich žádné černé peníze nemám, ale všechny banky už budou vědět, že se o mě zajímala policie. Do centrálního registru by měly přístup jen některé složky bez toho, aniž by to roztrubovaly na veřejnosti.

A.cz: Jenže takto by se mohl "velký bratr" mnohem jednodušeji a třeba i bezdůvodně podívat na jakýkoliv účet...

"Velký bratr" to může zjistit už teď, a pokud chce, tak to zjistí. Akorát to trvá strašně dlouho, takže nedohledá černé peníze, ty se mezitím ztratí a stojí to strašně peněz. Centrální registr by nebyl přístupný komukoliv - jen některým složkám policie poté, co to odsouhlasí státní zástupce.

Na vládě se už moc nerozhoduje

A.cz: Kdy by tato opatření mohla dostat konkrétní obrysy - v podobě zákona?

Nejdřív se ve vládě musíme shodnout, že to skutečně bude. Napoprvé to neprošlo hlasy ODS a ministerstva vnitra - kupodivu. TOP 09 a Věci veřejné hlasovaly pro. Takže dobu, kdy by mohl vzniknout registr, neodhadnu.

U účinné lítosti bychom se mohli domluvit daleko rychleji. To by mohlo být na začátku příštího roku. A u financování politických stran je navrhovaná účinnost od 1. ledna 2015. Takže by se jaksi netrefil do voleb 2014. Tak proti tomu budu hlasitě protestovat.

A.cz: Jak vůbec vnímáte vládu poté, co jste v ní sama zasedla?

Popravdě řečeno, na vládě samotné se toho už moc neprobere. Tam už nedochází k zásadním vyjednáváním o něčem, co není dohodnuto. I když u rozpočtu ještě k nějakým dohodám docházelo. Nicméně většina věcí, u kterých víte, že jsou konfliktní, se dohadují předem s premiérem nebo příslušným ministrem. Vláda už není panelem, kde by se nějak dlouho diskutovalo.

Foto: Jan Langer

U změn ústavy jsem ochotná ke kompromisům

A.cz: Navrhujete teď i změnu ústavy - konstruktivní votum, kdy by opozice mohla svrhnout vládu jen v případě, že má připraveného premiéra a vládu. Máte v tom podporu koaličních partnerů?

Dostali jsme to i do koaliční smlouvy. Opozice by pak nemohla navrhovat svržení vlády jen tak ze sportu.

A.cz: Čekáte, že to projde?

Když vidím, nakolik se oklešťují jakékoliv ústavní změny, tak tomu mnoho nadějí nedávám. Hned jako první bylo omezení imunity, kdy jsme se dohodli na omezení doživotní imunity, ne už té přestupkové. Ale budeme se o to snažit.

U ústavních změn jsem ochotná ke kompromisům - třeba u zavedení trestně právní imunity u prezidenta, pokud by na tom ČSSD trvala. A u toho konstruktivního vota je možné přistoupit na účinnost až od příštího volebního období, aby nemohla opozice říct, že si to děláme proto, aby nemohla svrhnout tuto vládu.

A.cz: Voličská obliba VV klesla na 3 procenta volebních preferencí. Budete v této situaci stavět kandidáty na senátory ve všech 27 volebních obvodech?

Teprve začínáme probírat strategii, ale myslím, že není nutné, abychom je stavěli všude. Ráda bych se trochu vrátila k našim komunálním kořenům a spolupracovala i třeba s nějakými komunálními stranami. Byla bych velmi nerada, kdybychom propadli.

 

Právě se děje

Další zprávy