reklama
 
 

Pawla Adamowicze. Promenáda na Vinohradech dostala jméno po zavražděném primátorovi

Aktualizováno 4. 6. 2019 17:45
Promenáda v Riegrových sadech byla v úterý slavnostně pojmenována po tragicky zesnulém primátorovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Za účasti české i polské strany byla odhalena orientační tabule. Místo bylo vybráno s ohledem na polský kontext. Nachází se v blízkosti ulic Polská a Chopinova.

Pro tuto událost magistrát vybral datum 4. června, kdy Polsko slaví 30 let od prvních svobodných parlamentních voleb.

Iniciátorem projektu k uctění Adamowiczovy památky je bývalý osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. Při svém úterním projevu přivítal mezi přítomnými hosty polskou režisérku Krystynu Krauze, která v roce 2013 natočila film Náš Vašek - O moci bezmocných. Snímek představuje bývalého prezidenta Havla očima Poláků. Začíná aktem pojmenováním jedné z ulic v Gdaňsku Alej Václava Havla. Podle Hanzela pojmenováním promenády na Vinohradech po starostovi Gdaňsku splácíme svůj dluh.

Pawla Adamowicze letos v lednu při charitativní akci pobodal sedmadvacetiletý útočník. Třiapadesátiletý primátor Gdaňsku přes několikahodinovou operaci zraněním v nemocnici podlehl. Ve vedení severopolského města stál od roku 1998. V 80. letech byl členem protikomunistického svazu Solidarita. Díky svým liberálním názorům byl v Polsku velmi oblíbeným politikem.

Riegrovy sady jsou městským parkem, který se rozkládá na ploše 11 hektarů mezi ulicemi Polská, Chopinova, U Rajské zahrady a Italská. Park je pojmenován podle českého politika Františka Ladislava Riegera.

autor: ČTK | 4. 6. 2019 17:21

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama