Pawla Adamowicze. Promenáda na Vinohradech dostala jméno po zavražděném primátorovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2019 17:45
Promenáda v Riegrových sadech byla v úterý slavnostně pojmenována po tragicky zesnulém primátorovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Za účasti české i polské strany byla odhalena orientační tabule. Místo bylo vybráno s ohledem na polský kontext. Nachází se v blízkosti ulic Polská a Chopinova.
Zavražděný primátor Gdaňsku Pawel Adamowicz.
Zavražděný primátor Gdaňsku Pawel Adamowicz. | Foto: Reuters

Pro tuto událost magistrát vybral datum 4. června, kdy Polsko slaví 30 let od prvních svobodných parlamentních voleb.

Iniciátorem projektu k uctění Adamowiczovy památky je bývalý osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. Při svém úterním projevu přivítal mezi přítomnými hosty polskou režisérku Krystynu Krauze, která v roce 2013 natočila film Náš Vašek - O moci bezmocných. Snímek představuje bývalého prezidenta Havla očima Poláků. Začíná aktem pojmenováním jedné z ulic v Gdaňsku Alej Václava Havla. Podle Hanzela pojmenováním promenády na Vinohradech po starostovi Gdaňsku splácíme svůj dluh.

Pawla Adamowicze letos v lednu při charitativní akci pobodal sedmadvacetiletý útočník. Třiapadesátiletý primátor Gdaňsku přes několikahodinovou operaci zraněním v nemocnici podlehl. Ve vedení severopolského města stál od roku 1998. V 80. letech byl členem protikomunistického svazu Solidarita. Díky svým liberálním názorům byl v Polsku velmi oblíbeným politikem.

Riegrovy sady jsou městským parkem, který se rozkládá na ploše 11 hektarů mezi ulicemi Polská, Chopinova, U Rajské zahrady a Italská. Park je pojmenován podle českého politika Františka Ladislava Riegera.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy