Pawla Adamowicze. Promenáda na Vinohradech dostala jméno po zavražděném primátorovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2019 17:45
Promenáda v Riegrových sadech byla v úterý slavnostně pojmenována po tragicky zesnulém primátorovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Za účasti české i polské strany byla odhalena orientační tabule. Místo bylo vybráno s ohledem na polský kontext. Nachází se v blízkosti ulic Polská a Chopinova.
Zavražděný primátor Gdaňsku Pawel Adamowicz.
Zavražděný primátor Gdaňsku Pawel Adamowicz. | Foto: Reuters

Pro tuto událost magistrát vybral datum 4. června, kdy Polsko slaví 30 let od prvních svobodných parlamentních voleb.

Iniciátorem projektu k uctění Adamowiczovy památky je bývalý osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel. Při svém úterním projevu přivítal mezi přítomnými hosty polskou režisérku Krystynu Krauze, která v roce 2013 natočila film Náš Vašek - O moci bezmocných. Snímek představuje bývalého prezidenta Havla očima Poláků. Začíná aktem pojmenováním jedné z ulic v Gdaňsku Alej Václava Havla. Podle Hanzela pojmenováním promenády na Vinohradech po starostovi Gdaňsku splácíme svůj dluh.

Pawla Adamowicze letos v lednu při charitativní akci pobodal sedmadvacetiletý útočník. Třiapadesátiletý primátor Gdaňsku přes několikahodinovou operaci zraněním v nemocnici podlehl. Ve vedení severopolského města stál od roku 1998. V 80. letech byl členem protikomunistického svazu Solidarita. Díky svým liberálním názorům byl v Polsku velmi oblíbeným politikem.

Riegrovy sady jsou městským parkem, který se rozkládá na ploše 11 hektarů mezi ulicemi Polská, Chopinova, U Rajské zahrady a Italská. Park je pojmenován podle českého politika Františka Ladislava Riegera.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy