Fischera podpořila švagrová Václava Havla. Majitelka Lucerny mu na kampaň poslala sto tisíc

Radek Dragoun Radek Dragoun
5. 12. 2017 19:55
Pavel Fischer působil za Václava Havla v Kanceláři prezidenta republiky nejprve jako tiskový specialista a následně jako zástupce mluvčího. Od roku 1999 vedl politický odbor.
Dagmar Havlová se svým manželem Ivanem.
Dagmar Havlová se svým manželem Ivanem. | Foto: ČTK

Praha - O úspěchu v prezidentských volbách může rozhodnout i to, kolik mají kandidáti na Hrad na účtu peněz. Zatímco Michal Horáček si vše financuje sám, další spoléhají na dary od lidí. A mezi nimi bývají i významné osobnosti.

Na transparentním účtu Pavla Fischera se v pondělí objevilo 100 tisíc korun od Dagmar Havlové, švagrové prvního českého prezidenta, která je jmenovkyní jeho druhé manželky. "Je velmi vyrovnaný člověk s jasným a strukturovaným myšlením, s hlubokými znalostmi naší i zahraniční politiky, s jasným cílem upevnit u nás instituce a s jasným vědomím možností a hranic prezidentské funkce," odůvodnila deníku Aktuálně.cz své rozhodnutí.

Pavel Fischer se do boje o prezidentskou funkci přihlásil na začátku října, tedy v momentě, kdy již někteří kandidáti nějaký čas oslovovali své potencionální voliče. "Je škoda, že se rozhodl kandidovat poměrně pozdě, a pokládám za důležité, aby získal dostatečné finanční prostředky a měl možnost své know-how i moudrost představit a nabídnout občanům," dodává Havlová.  

Fischera s Václavem Havlem spojuje mnohé. Koneckonců svou kandidaturu oficiálně oznámil právě na výročí narození prvního českého prezidenta. Od roku 1995 působil v Kanceláři prezidenta republiky nejprve jako tiskový specialista a následně jako zástupce mluvčího. Od roku 1999 vedl politický odbor.

Dagmar Havlová, která si vzala prezidentova bratra Ivana M. Havla, si na Fischerovo působení na Hradě nevzpomíná. "Později jsme se však mnohokrát viděli na různých konferencích a společenských střetnutí, kde jsme měli možnost hovořit spolu na různá témata a kde na mě velmi dobře zapůsobil," říká Havlová, která přes svou společnost provozuje Palác Lucerna.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy