Zvítězila naděje, že slušnost a pravdomluvnost mohou být silou, gratulovala Čaputová

ČTK Domácí ČTK, Domácí
28. 1. 2023 18:04
Mezi prvními osobnostmi ze zahraničí, které blahopřály Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem, byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Osobně ho navštívila ve volebním štábu. Výsledek označila za vítězství naděje, že slušnost a pravdomluvnost není slabost. Pavlovi pogratulovala také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která ocenila jeho zkušenosti z NATO a věrnost evropským hodnotám.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pogratulovala Petru Pavlovi přímo v jeho volebním štábu v Praze.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pogratulovala Petru Pavlovi přímo v jeho volebním štábu v Praze. | Foto: ČTK

Slovenská prezidentka nejprve poblahopřála Pavlovi přes sociální síť. "Spolu s Vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být silou," uvedla na Twitteru a napsala, že se těší na spolupráci, společná setkání a iniciativy. Čaputová ale Pavlovi pogratulovala i osobně přímo v jeho volebním štábu.

"Já osobně mám mimořádnou radost, že v našem regionu a v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení z klidu," poznamenala.

Pavlovi blahopřál také slovenský premiér Eduard Heger. Podle šéfa slovenské diplomacie Rastislava Káčera je Pavel osobnost, která chápe význam partnerství a spojenectví. 

V češtině poblahopřál Pavlovi i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Upřímně blahopřeji k přesvědčivému vítězství ve volbách prezidenta České republiky. Oceňuji Vaši podporu Ukrajině a našemu boji proti ruské agresi. Těším se na naši úzkou osobní spolupráci ve prospěch národů Ukrajiny a České republiky a v zájmu sjednocené Evropy," uvedl na sociální síti.

I šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pogratulovala novému prezidentovi přes Twitter. "Vítám vaši věrnost našim evropským hodnotám. Vaše drahocenné zkušenosti v oblastech bezpečnosti, obrany a mezinárodních vztahů budou důležité pro zachování a posilování evropské jednoty v podpoře Ukrajiny," uvedla.

Jsme přátelé, partneři a spojenci

Pavlovi pogratuloval také německý prezident Frank-Walter Steinmeier. "Srdečné blahopřání k Vašemu zvolení prezidentem České republiky. I jménem spoluobčanů Vám velmi srdečně gratuluji," citovala Steinmeiera na Twitteru jeho mluvčí. "Vztahy mezi Českou republikou a Německem jsou těsné a přátelské. Jakou sousedé, partneři a přátelé se společně zasazujeme o mír a bezpečnost v Evropě, jako nedávno během úspěšného českého předsednictví," poznamenal Steinmeier. 

"Těším se na naši spolupráci jako sousedů a partnerů v Evropské unii," napsal na sociální síti rakouský prezident Alexander Van der Bellen a nově zvolenému českému prezidentovi popřál mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané. Rakouský kancléř Karl Nehammer dodal, že "Rakousko a Česko jsou jako sousedé úzce propojenými zeměmi v mnoha oblastech". Také Nehammer napsal, že se těší na pokračující blízkou spolupráci mezi Českem a Rakouskem.

Pavlovi ke zvolení prezidentem republiky poblahopřála i velvyslanectví Spojených států, Británie či Litvy. V příspěvcích na sociálních sítích uvádějí, že se těší na posilování bilaterálních vztahů i bezpečnostní spolupráce. "Jsme přátelé, partneři a spojenci," uvedla ambasáda USA.

"Srdečně vítám zvolení Petra Pavla prezidentem. Spojené království se těší na úzkou spolupráci v zajištění bezpečnosti a prosperity našich zemí a na pokračování společné podpory Ukrajiny," reagoval na výsledek voleb nový britský velvyslanec v Česku Matthew Field.

Litevská ambasáda označila Pavlovo vítězství nad Andrejem Babišem za přesvědčivé a těší se na posilování vzájemných vztahů. "České jednotky jsou v baltských státech vítané jako součást naší kolektivní bezpečnostní aliance," uvedlo velvyslanectví.

Pavlovo vítězství v prezidentských volbách komentují i německá média. "Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně," uvedla agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

Video: Projev Petra Pavla po výhře v prezidentských volbách (28. 1. 2023)

Živě: Projev Petra Pavla po výhře v prezidentských volbách | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy