Pavel se snaží přetáhnout Nerudové mladé voliče. Pil s nimi zelenou a hrál fotbálek

Klára Španělová Dominika Hromková Klára Španělová, Dominika Hromková
6. 1. 2023 18:54
Týden před prvním kolem prezidentských voleb se snaží Petr Pavel více oslovit mladé voliče. V souboji, který bude podle průzkumů velmi vyrovnaný, se totiž podařilo jeho protikandidátce Danuši Nerudové získat nejvíce příznivců právě mezi touto věkovou skupinou. Pavel proto ve čtvrtek vyrazil do nádražní hospody v pražských Dejvicích. S mladými mluvil, ale také hrál stolní fotbal či páku.
Petr Pavel přišel krátce před prezidentskými volbami mezi mladé lidi do hospody u železniční stanice Praha - Dejvice. 1. 6. 2023
Petr Pavel přišel krátce před prezidentskými volbami mezi mladé lidi do hospody u železniční stanice Praha - Dejvice. 1. 6. 2023 | Foto: Zuzana Bönisch

Vidět prezidentského kandidáta Petra Pavla, jak čepuje pivo a připíjí si zelenou, je neobvyklý pohled. Zejména když se zatím mnohem více prezentoval jako sportovec a bývalý voják s vynikající fyzickou průpravou. Jenže vzhledem k tomu, že soupeřka Nerudová získala podle předvolebních průzkumů i výsledků Studentských voleb na svou stranu podstatně více mladých lidí než ostatní kandidáti, rozhodl se Pavel na poslední chvíli s touto situací ještě něco dělat.

"Slyšel jsem, že mladí lidé budou volit Danuši Nerudovou, protože jsem se mladým lidem neukazoval. Přišel jsem se vám tedy ukázat," řekl Pavel, když dorazil do oblíbené nádražní hospody v pražských Dejvicích na akci s názvem GEN Z pro GEN P. 

Mluvil jen krátce, což vysvětloval tím, že studentům nepřišel přednášet, ale chce s nimi strávit čas u piva a hospodských her. "Dostal jsem za úkol vám čepovat pivo. A předem se omlouvám majitelům, jestli to bude trochu nadmíra. Snad na tom nebudou moc tratit," vtipkoval před prvním "úkolem", který od organizátorů dostal. Když dočepoval, už na něj čekala fronta zájemců o souboj v šipkách. Nezůstalo ale jen u házení na terč, s mladými se utkal i ve stolním fotbale a nakonec v páce.

Prezidentský kandidát Petr Pavel patrně poprvé v životě čepoval pivo
Prezidentský kandidát Petr Pavel patrně poprvé v životě čepoval pivo | Foto: Zuzana Bönisch

Zmíněné Studentské volby ukázaly, že Nerudová měla v době jejich konání před ostatními podstatně větší náskok. Získala 54 procent hlasů, druhý Pavel měl téměř 26 procent a třetí Andrej Babiš necelých 10 procent. Nerudová vyhrála jak v celkovém hodnocení, tak i podle typů středních škol. Byť na učilištích získala "jen" 37 procent, zatímco na gymnáziích a středních odborných školách to bylo přes 55 procent. Pavel dosáhl nejlepšího výsledku na gymnáziích ve Středočeském kraji a v Praze, kde měl kolem 32 procent hlasů. 

Setkání v dejvické hospodě dával dohromady štáb Petra Pavla, k samotné organizaci mladých v hospodě se hlásila skupinka studentů, ve které byl i Šimon Šebek. Ten vysvětloval, proč vybrali právě hospodu kousek od Pražského hradu. "Je to takové klasické studentské místo. Hodně to tu žije. Navíc to má i historickou spojitost, protože sem chodil třeba i Masaryk," uvedl.

Herec Jan Komínek dodával, že ho vůbec nepřekvapilo, jak moc mladých na Pavla přišlo. "Čekal jsem to. Ačkoliv pan generál říkal, že to nečekal, a já mu to věřím, tak si myslím, že má obrovskou podporu mezi mladými lidi," tvrdil Komínek, který věří, že akce mohla Pavlovi pomoci získat další voliče.

"Troufám si říct, že některé nerozhodnuté mladé voliče dokáže přesvědčit už jen to, že si s nimi kandidát sedne do hospody na pivo, nepovyšuje se na ně a jedná s nimi jako se sobě rovnými," řekl.

Když Aktuálně.cz oslovilo přítomné, většinou vyjadřovali Pavlovi podporu. Byly ale i výjimky. "Chodím sem každý den a ještě jsem ho tady neviděl," říkal jeden z mladíků. Když uslyšel, že Pavel přišel poprvé, netajil se zklamáním. "Tak to pro mě ztratilo jakoukoliv validitu," odpověděl.

Pavel se rychle rozkoukal a aktivně přebíhal z jednoho místa na druhé. Kromě toho, že střídal pípu se šipkami, stolním fotbálkem a pákou, rozdával autogramy na papír nebo i na tričko. "S generálem se hrálo skvěle," usmíval se jeho spoluhráč ve stolním fotbale.

"Nerudová se teď potkává s důchodci"

Že se mladí o Pavla zajímají, se potvrzuje i v pátek dopoledne na náměstí Míru na pražských Vinohradech. Na setkání s ním dorazili čtrnáctiletí a patnáctiletí gymnazisté z Lauderovy školy. Sami požádali učitele mediální výchovy, zda by se na prezidentského kandidáta mohli zajít podívat.

Volit sice ještě nemůžou, měli už ale studentské volby. Většina až na jednu dívku v nich dala hlas Nerudové. Tvrdí ale, že nyní už by volili Pavla. "Kvůli neúspěchu, který Danuše v posledních čtrnácti dnech měla. Myslím tím třeba ty tituly a doktoráty, i když to asi nebyla úplně její odpovědnost, ale mohla konat rychleji," říkal jeden ze studentů kvarty.

Naráží na dění na Mendelově univerzitě v Brně, kterou Nerudová do loňska vedla. Podle Národního akreditačního úřadu škola tehdy porušovala zákony i vlastní pravidla a někteří studenti měli nezvykle rychle získat doktorský titul. Definitivní závěr má úřad zveřejnit až po volbách. Nerudová chybu odmítá, v rozhovoru pro Aktuálně.cz ale připustila, že měla věc začít vysvětlovat dříve.

"Připadá mi, že na tu funkci není úplně připravená, i když s ní názorově souzním víc než s Pavlem a dalšími kandidáty. Pavel na mě ale působí schopněji," dodala další. Někteří změnu sympatií vysvětlují tím, že se Nerudová v kampani na ně už tolik nezaměřuje. "Ona se teď víc potkává s důchodci a my už nejsme její cílovka," míní kvartánka. Od ostatních studentů nejčastěji zaznívá, že ještě mezi těmito dvěma kandidáty váhají.

Petr Pavel vyrazil mezi mladé v tomto týdnu hned několikrát. Tady je na náměstí Míru v Praze.
Petr Pavel vyrazil mezi mladé v tomto týdnu hned několikrát. Tady je na náměstí Míru v Praze. | Foto: Dominika Hromková

V pátek na náměstí Míru dorazilo i pár lidí ve flanelové košili, která se po Pavlových fotografií a videích z Vánoc stala jeho symbolem. "Koupila jsem si ji kvůli tomu, včera mi dorazila z e-shopu. Budu ji teď pořád nosit a vezmu si ji k volbám," smála se Klára Linhartová. 

Pavel jí košili pochválil. "Na jednu stranu je to legrace, na druhou pěkné vyjádření podpory," zhodnotil prezidentský kandidát, který se zatím s podporovateli ve flanelových košilích setkával jen prostřednictvím fotek na sociálních sítích. 

V dalších dnech Pavel mezi mladé ještě vyrazí. V pondělí jeho tým plánuje procházku po lese u Prahy. Probírat budou ekologii a stav lesů. Pak se chce soustředit na televizní debaty. "Chci v nich zůstat věcný a slušný v maximální míře. Pokud nebudou žádné útoky, jsem připraven vést kampaň slušně až do konce," představil Pavel. 

Rozhovory s prezidentskými kandidáty - Petr Pavel | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Počet obětí pondělního atentátu na mešitu v Pákistánu vzrostl až na 100 lidí

Počet obětí pondělního útoku na mešitu v pákistánském Péšávaru vzrostl na 100. Vyplývá to z aktualizované bilance agentur AP a Reuters, které se odvolávají na pákistánské policejní a nemocniční zdroje. Zranění utrpělo podle různých zdrojů 150 až 255 lidí. Desítky z nich jsou v nemocnici, někteří v kritickém stavu. Většina obětí jsou zřejmě policisté.

"Do nemocnice Lady Reading Hospital byla doposud přepravena stovka těl," uvedl mluvčí největší nemocnice ve městě Muhammad Asim v prohlášení.

Podle mluvčího místní policie Muhammada Idžáze Chána byl útok spáchán jako odveta za policejní operace namířené proti ozbrojeným islamistickým skupinám. "Jsme v tomto boji v první linii, a to je důvod, proč jsme se stali cílem," řekl AFP Chán. "Cílem bylo nás demoralizovat," dodal.

V okamžiku, kdy útočník odpálil sebevražednou vestu, se v mešitě modlilo téměř 400 věřících. Mešita leží v rozlehlém komplexu, který rovněž slouží jako ústředí policie a protiteroristických jednotek. Není jasné, jak se útočníkovi podařilo do přísně střeženého areálu dostat. Výbuch patří mezi nejkrvavější útoky na pákistánské bezpečnostní složky za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V EU bylo v letech 2021 a 2022 kvůli ptačí chřipce utraceno 50 milionů kusů drůbeže

V Evropské unii bylo kvůli ptačí chřipce v posledních dvou letech utraceno zhruba 50 milionů kusů drůbeže. Nákaza se potvrdila ve 3000 ohniscích. Novinářům to dnes řekl ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy (SVS) Petr Šatrán. V komerčním chovu v Česku se nákaza naposledy objevila v Lánech na Kladensku, kde bylo usmrceno 9300 kachen. Největší ohnisko se potvrdilo loni na Tachovsku, kde nákaza zasáhla velkochov nosnic se 750.000 kusy drůbeže.

V ČR se loni potvrdilo 20 ohnisek nákazy. "Roky 2021 a 2022 byly z epidemického hlediska nejzávažnější," řekl Šatrán.

Podle Českomoravské drůbežářské unie se v ČR chová zhruba pět milionů kusů nosnic, likvidace chovu na Tachovsku tak znamenala úbytek zhruba 15 procent.

Šatrán poznamenal, že na úrovni EU se diskutovalo o vakcinaci proti ptačí chřipce. "V současné době jsou vakcíny na území EU registrovány a bylo přijato nařízení, které vakcinaci umožňuje v určitých případech," uvedl. Poukázal ale na to, že není přesně stanoveno, jak by se měla nákaza v případě vakcinace sledovat. Upozornil na to, že plošná vakcinace by výrazně omezila obchod se zvířaty a živočišnými produkty.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrální banky loni koupily nejvíce zlata od roku 1967

Centrální banky po celém světě loni nakoupily 1136 tun zlata v hodnotě 70 miliard USD (1,5 bilionu Kč). Nákupy centrálních bank tak byly nejvyšší od roku 1967. Celková poptávka po zlatě pak loni stoupla na nejvyšší hodnotu od roku 2011. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC).

Celosvětová poptávka po zlatě se loni zvýšila o 18 procent na 4741 tun. Kromě centrálních bank měli zájem o zlato i drobní investoři.

Údaje ukazují změnu postoje vůči zlatu od 90. let a začátku tisíciletí, kdy centrální banky, zejména ty v západní Evropě, prodávaly stovky tun kovu ročně. Od finanční krize v letech 2008 a 2009 evropské centrální banky přestaly prodávat a stále více mladých tržních ekonomik, jako je Rusko, Turecko či Indie, zlato nakupuje.

Centrální banky zlato preferují, neboť se očekává, že si tento kov udrží hodnotu i v době nestability. Na rozdíl od měn a dluhopisů není zlato závislé ani na žádném emitentovi nebo vládě.

WGC upozornila, že v době pandemie nemoci covid-19 se nákupy snížily. Ve druhé polovině loňského roku se ale zájem opět zvýšil a centrální banky od července do prosince nakoupily 862 tun zlata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V prvním pololetí 2022 zemřelo meziročně o pětinu méně lidí. Nejčastěji podlehli ischemické srdeční chorobě

V prvním pololetí loňského roku zemřelo podle předběžných dat Českého statistického úřadu 60 tisíc obyvatel, meziročně o více než pětinu méně. Nejčastější příčinou úmrtí byla opět ischemická choroba srdeční, která je na prvním místě od roku 2018, jen v prvním pololetí roku 2021 ji vystřídal koronavirus. Český statistický úřad o tom v úterý informoval v tiskové zprávě.

Za prvních šest měsíců loňského roku zemřelo zhruba o 16 700 lidí méně než ve stejném období předchozího roku. "Meziroční pokles počtu zemřelých úzce souvisel se snížením úmrtnosti na onemocnění covid-19," uvedla Markéta Šafusová z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Proti prvnímu pololetí roku 2020 zemřelo loni asi o pět procent obyvatel víc.

Při ischemické chorobě srdeční srdce přes tepny zúžené usazováním tuků nedokáže čerpat dost krve a postupně odumírají jeho části. V prvním pololetí 2022 jí podlehlo podle úřadu více než 8 tisíc lidí, tedy 13,5 procenta zemřelých. S věkem se podíl zemřelých z této příčiny zvyšoval, u lidí nad 85 let tvořila přes 21 procent úmrtí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy