Pavel jmenoval Hladíka ministrem životního prostředí. "Výhrady byly prázdné," řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2023 10:37
Prezident Petr Pavel v pátek jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Exprezident Miloš Zeman jmenování zkraje roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na jeho končící mandát nepodali. Vláda nebyla kompletní od listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL).
Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík.
Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík. | Foto: Jakub Plíhal

Lidovci navrhli Hladíka na ministra loni v říjnu, u jeho nominace setrvali i poté, co policie v kauze přidělování městských bytů v Brně zasahovala i v Hladíkově kanceláři. Premiér Petr Fiala (ODS) s návrhem čekal do konce minulého roku s ohledem na možný posun v kauze, policie však Hladíka z ničeho neobvinila. Od listopadu byl řízením ministerstva životního prostředí (MŽP) pověřený ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pavel při ceremoniálu na Pražském hradě ocenil, že hned den po inauguraci může učinit podobný pracovní krok. "A ukončit dlouhé období různých dohadů a výhrad. Z toho, co jsem si měl sám možnost zjistit, tak prázdných," řekl Pavel. Zeman vedle brněnské kauzy vyčítal Hladíkovi i nedostatečné vzdělání v oboru. Vadilo mu i to, že ve stranickém tisku publikoval inzerát, kterým hledal náměstka a spolupracovníky pro svůj budoucí tým na ministerstvu, ač ještě nebyl jmenován.

Jmenování podle Pavla umožní Hladíkovi, který byl na ministerstvu dosud náměstkem, plnohodnotně pracovat. Uvolní ruce také Jurečkovi. "Role ministerstva životního prostředí je v dnešní době mimořádně důležitá, rád bych ocenil i roli resortu na úspěšném předsednictví v Radě EU," uvedl Pavel.

Úkoly ministerstva jsou důležité nejen pro životní prostředí, ale pro strukturálně postižené regiony, řekl Pavel. "Bude velice důležité, aby zdroje, které jsou na pomoc těmto regionům vyčleněné, byly využity s maximální efektivitou," zdůraznil. Za další Hladíkovy úkoly považuje ochranu vody, zemědělský zákon, zákon o ochraně přírody, ale také problematiku odpadů či recyklace.

Ekologové žádají prosazení nové energetické politiky

Na ochranu přírody, krajiny či biologické rozmanitosti apelují po jmenování Hladíka i ekologové. Témata jsou součástí nové energetické politiky, jejíž prosazení odborníci žádají. Uvedli to v pátek v tiskové zprávě asociace Zelený kruh. Nová energetická politika se zaměřuje mimo jiné také na odklon od uhlí do roku 2033.

"Ministerstvo má dost peněz z EU či emisních povolenek na to, aby mohlo zajistit i nízkopříjmovým domácnostem snižování spotřeby energií, instalaci čistých obnovitelných zdrojů či zapojení do jejich sdílení," míní Jiří Koželouh z Hnutí DUHA.

Hnutí Fridays for Future doufá, že s Hladíkem na ministerstvo přichází expert a člověk s aktivním zájmem o problematiku klimatické krize. Ministerstvo podle Elišky Vozníkové z Hnutí DUHA začalo splácet dluh vůči ochraně přírody a krajiny a zlepšilo v tomto směru komunikaci s obcemi. "Věřím, že osobní komunikace s lidmi na místě spolu se srozumitelnou komunikací navenek přispěje k pochopení důležitosti ochrany nových chráněných území, jako je Národní park Křivoklátsko či CHKO Soutok," uvedla.

 

Právě se děje

Další zprávy