Pátý pokus dostat Hušáka, našli na něj nový paragraf

Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 11. 2013 12:00
Trestní oznámení se točí na porušení povinností při správě cizího majetku.
Těsnější límeček? Na Aleše Hušáka míří další trestní oznámení.
Těsnější límeček? Na Aleše Hušáka míří další trestní oznámení. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Je neděle 30. ledna 2011, přesně 13 hodin a 21 minut. Členové představenstva Sazky se rozcházejí s tím, že schválili dohodu s Ulčákovým E-Investem a miliardářem Radovanem Vítkem. A dali jí tak přednost před nabídkou spojenectví, kterou finančně pohublé Sazce předložili Karel Komárek (KKCG) a Ivo Valenta (Synot).

Zmiňovaný Radovan Vítek hrál v pádu Sazky důležitou roli. V předchozích měsících roku 2010 ve velkém skupoval pohledávky za předluženým loterijním gigantem. A součástí dohody, kterou zástupci vlastníka Sazky na konci ledna 2011 schválili, je z Vítkovy strany slib, že po navázání spolupráce stáhne svůj návrh na vyhlášení insolvenčního režimu nad Sazkou.

"Jenže Aleš Hušák, tehdejší generální ředitel Sazky, pak nejednal v souladu s usnesením, které představenstvo Sazky přijalo. Telefonoval Vítkovi a požadoval jiné podmínky smlouvy. A tím to celé pohřbil," říká dnes Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, který na základě právě popsaného příběhu podává na Hušáka nové trestní oznámení.

Už páté. A stejně jako u těch předchozích říká Aleš Hušák, že se jich nebojí.

"Vzpomínám si přesně na to zasedání, o kterém pan doktor Jansta mluví. Dokonce jsem si pro jistotu nyní zatelefonoval s dvěma lidmi, kteří na tom jednání byli. Potvrzuji, že se rozhodovalo mezi nabídkami E-Investu a pánů Komárka s Valentou. Jednomyslně jsme tehdy vybrali nabídku E-Investu, protože obsahovala slib, že Sazka nebude dál čelit insolvenci. Jsem si jist, že jsem pak jako vždy postupoval v souladu s rozhodnutím představenstva. Ta dohoda padla na úplně jiné věci. A mimochodem - nejednal jsem já s panem Vítkem, ale jednali spolu naši a jeho právníci," řekl Hušák Aktuálně.cz v reakci na nové trestní oznámení.

"Je tu po mém soudu podezření na spáchání trestného činu, který je na pomezí podvodu a porušení povinností při správě cizího majetku," říká přesto Jansta.

Proč na Hušáka bez ustání útočí? V základní rovině je to jasné, Jansta nyní šéfuje České unii sportu, někdejšímu Českému svazu tělesné výchovy. A to byl největší akcionář Sazky, již vlastnil mix tuzemských sportovních organizací.

Hušákovo kormidlo ovšem přivedlo zdánlivě nezničitelný loterijní gigant na mizinu. A to tak, že akcionářům, zvyklým načepovat si  na provoz českého sportu ze Sazky alespoň miliardu ročně, nezbylo vůbec nic. Nejdřív přišli kvůli megalomanskému projektu výstavby vysočanské arény o zmiňované roční příjmy. A pak i o Sazku samotnou. Bez jediné koruny náhrady.

Tak nyní tu náhradu chtějí zbídačení sportovci po Hušákovi. Kromě zmiňovaných trestních oznámení je na něj podána i žaloba vymáhající na Hušákovi necelou miliardu, přesněji 953 480 000 korun.

Zápis z představenstva

Ale vraťme se na přelom ledna a února 2011. Deník Aktuálně.cz měl možnost vidět zápis usnesení představenstva Sazky, ve kterém se píše, že vedení Sazky 30. ledna přijalo nabídku E-Invest, a.s. S ručně dopsanou poznámkou E-Invest = E-Invest + Vítek.

Jenže už 7. února seděl Hušák na tiskovce se šéfem E-Investu Martinem Ulčákem, ovšem místo Radovana Vítka se tam s nimi vyskytoval Marek Dospiva z Penty. I tenhle Hušákův plán nicméně posléze zkrachoval.

"Usnesení představenstva Sazky, že se má uzavřít dohoda s Vítkem, přitom mimochodem platí dodnes, to nikdo nezrušil," podotýká Jansta.

"Postup jednat s E-Investem, který se později přetransformoval v Gladiolus (přidala se Penta - pozn. red.) schválilo další představenstvo, které se konalo 15. a 16. února," tvrdí ale naopak Hušák.

Vítek: Dnes se k tomu už nechci vracet

Sám Radovan Vítek už se k celé věci odmítá vyjadřovat. "Už se mi k tomu nechce vracet, je to pro mne uzavřená kapitola."

Jansta říká: "My máme od pánů Vítka i Ulčáka potvrzeno, že pan Hušák tu tehdy odsouhlasenou dohodu zmařil."

A svědčí o tom i "dobová" vyjádření miliardáře Vítka. "Hušák porušil dohodu, kterou jsme spolu uzavřeli. Jsem ochoten se domluvit na smírném řešení krize Sazky s akcionáři, ale s Hušákem už jednat nebudu," řekl zkraje února Vítek pro HN.

Proč Jansta podává další a další trestní oznámení na Hušáka? Lze jen spekulovat, ale dost možná proto, že ta předchozí patrně uvízla na mrtvém bodě.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, nezabývá se totiž Hušákovým případem, v němž se točily miliardy a měl bezesporu zásadní celospolečenský dopad, žádný špičkový policejní tým. Ale kriminalisté z Proseka... "Ta trestní oznámení prověřuje oddělení hospodářské kriminality z III. pražského obvodu, který zahrnuje Prahy 3, 8 a 9," sdělil Jan Daněk, mluvčí pražské policie.

 

Právě se děje

Další zprávy