Páteční popíjení utnul ministr Heger. Online reportáž

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 9. 2012 8:10
Tvrdý alkohol vám v hospodách nenabídnou, v obchodech ho nekoupíte
Tak vypadá prohibice v obchodním centru Eden v Praze 10
Tak vypadá prohibice v obchodním centru Eden v Praze 10 | Foto: Kateřina Severová

Praha -  Ministr zdravotnictví Leoš Heger  oznámil nové mimořádné opatření: provozovatelům potravinářských podniků včetně osob provozujících stravovací služby se okamžitě až do odvolání zakazuje prodej, nabízení  k prodeji  a jiná forma nabízení ke spotřebě lihovin o obsahu etanolu od 20%, včetně tuzemáku a konzumního lihu. Toto opatření nahrazuje staré nařízení z 12. září 2012.

Co to zjednodušeně řečeno znamená? Počínaje pátkem 14. září, přesně 19. hodinou, vám v restauraci ani hospodě nesmějí nalít žádný tvrdý alkohol. Když půjdete do obchodu, žádný tvrdý alkohol by opět neměl být v nabíce.

První opatření zakazovalo stánkový prodej, v pátek večer toto nařízení bylo rozšířeno celoplošně.

V Česku zatím celostátní zákaz prodeje alkoholu platil při parlamentních volbách v roce 1992. Nevztahoval se pouze na deseti a méně stupňová piva. K zákazu přistoupila v roce 1994 během komunálních voleb také Praha. Pamětníci snad pamatují jedině zákaz nalívání alkoholu v období voleb, ale to ještě za socialistického Československa a jen z politických důvodů - aby nikdo nenarušoval klidný průběh voleb.

Důvodem je podle ministra fakt, že otravy lidí pocházely především z kamenných obchodů a restaurací.

Poslední "kapkou" (téměř doslova) měl být nový případ otravy metanolem v Praze, kdy bylo potvrzeno, že k otravě došlo právě z lihoviny z kamenného obchodu.

Někteří odborníci však varují, že toto opatření ochromí legální trh a ještě více aktivizuje černý trh s lihovinami.

Podle prvotních zjištění nemají o mimořádném opatření mnozí provozovatelé barů či hospod, jejich  hosté, stejně tak provozovatelé obchodů a jejich zákazníci ani ponětí. Navíc páteční večer bývá co se týče spotřeby alkoholu nadprůměrný.

Fotoreportáž z prvních okamžiků prohibice:

První hodiny po vyhlášení částečné prohibice jsme sledovali v online reportáži:

9:20 - Třinecká nemocnice potvrdila dva případy otravy metanolem, o kterých se spekulovalo v pátek v noci. Jedná se o dva muže. Další mladíky ve věku 27 a 28 let podle české televize přijala pro podezření z otravy nemocnice ve Zlíně.

8:02 - Podle informací deníku Aktuálně.cz za kategorickým rozhodnutím ministra zdravotnictví stojí analýza policie, ve které se píše, že situace je velmi vážná, protože zhruba 60 procent lidí nakoupilo pančovaný alkohol v kamenných obchodech a navíc se podezřelý obsah našel po celé republice.

Přitom úřad ministra Leoše Hegera se k zákazu rozhodl velmi rychle. Zmíněnou analýzu policie získal kolem 18:15 a prohibici vyhlásil jen o 45 minut později. "Nebylo možné čekat. Situace je velmi vážná," popsal Aktuálně.cz zdroj blízký ministrovi.

Právě proto Hegerův úřad tak rychle zareagoval. Pro vyhlášení mimořádného stavu poté ještě bylo nutné, aby jeho slova v přímém přenosu odvysílali v České televizi a Českém rozhlasu. Pokud by se to nestalo, neměl zákaz prodeje alkoholu oporu v zákoně. Prohibice by podle prvních odhadů mohla trvat zhruba jeden týden.

7:15 - Krátce před pát eční půlnocí, tedy v době, kdy již platil zákaz prodeje alkoholu, přijala nemocnice Třinec Podlesí přijala další ženu otrávenou metylalkoholem. Je v kritickém stavu, leží na ARO. Podle mluvčí nemocnice je pacientka z Českého Těšína.

"Policisté předávají prodejcům proti podpisu mimořádné opatření a v případě, že zjistí porušení ze strany prodejců, vše řádně zadokumentují a následně oznámí celý případ správnímu orgánu k vyřízení. V případě neuposlechnutí výzvy policie a v případě porušování mimořádného opatření po upozornění na jeho platnost budou hlídky policie postupovat dle stanoviska odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra při porušování mimořádného opatření," informovala v pátek večer policejní mluvčí Jana Rösslerová.

Unie výrobců a dovozců lihovin vzala na vědomí rozhodnutí ministra zdravotnictví o dočasném zákazu prodeje lihovin s obsahem etanolu 20 objemových procent a více. Její představenstvo v této souvislosti vyslovilo obavy, že černý trh se v reakci na prohibiční zákaz ještě více rozbují a že obětí nezodpovědného jednání pokoutních výrobců a prodejců nekvalitního nebezpečného alkoholu bude naopak přibývat. Zákaz přinese i značné ekonomické škody nejen členům unie, ale projeví se rovněž v závislosti na délce jeho trvání i značným výpadkem příjmů do státního rozpočtu.

23:00

Pražská policie se společně se strážníky chystá během noci zkontrolovat v téměř 7000 obchodech, barech a restauracích dodržování zákazu prodeje tvrdého alkoholu. O rozsáhlé akci se rozhodlo na večerním jednání krizového štábu. Sdělil to Ludvík Klema, který je nyní pověřen řízením mětské policie v metropoli.

Razie by se měla dotknout prakticky všech provozoven, v nichž je v Praze během noci k dostání alkohol. Policie ČR a strážníci si mezi sebou v současné době rozdělují jednotlivé okrsky. Další zasedání krizového štábu je naplánováno v sobotu v 09:00, řekla  mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

V tom, jak dlouho částečná prohibice potrvá, nemají jasno ani sami pracovními ministerstva. Zatímco ministr Leoš Heger na dotaz ČTK hovořil o "několika málo týdnech", šéf Hegerova kabinetu Jan Růžička věří v "několik málo dnů".

Od ČTK se o vyhlášení prohibice na tvrdý alkohol dozvěděla prodavačka večerky v ostravské ulici Dr. Martínka. Obchod zákazníkům nabízel i produkty Likérky Drak, jejíž etikety, možná padělané, se objevily na lahvích s nebezpečným alkoholem. "Náš alkohol je ale bez problémů. U nás už byla kontrola a máme všechno v pořádku. Teď asi všechen alkohol schováme. Snad ten zákaz bude k něčemu dobrý," řekla prodavačka.

Zákaz prodeje alkoholu překvapil prodavačky v nedaleké malé prodejně Tesco. "Dneska všichni kupovali alkohol," řekly ženy, podle nichž prodej alkoholu v pátek vzrostl opravdu nebývale.

O půl hodiny později se už pracovníci nedalekého "velkého" Teska v Hrabové chystali ke sklízení či zakrývání lahví s více než dvacetiprocentním alkoholem. Také zaměstnanci sousední prodejny Makro už regály s lihovinami zakrývali papírovými kartony.

Zaměstnanci restaurací a obchodů na ostravském sídlišti Hrabůvka nejprve plošnému zákazu prodeje tvrdého alkoholu nevěřili. Poukazovali na to, že musejí počkat na pokyny svých nadřízených. Hodinu po vyhlášení částečné prohibice už pracovníci v prodejnách velkých řetězců regály s lihovinami zakrývali.

"Ale to se týká jenom stánkového prodeje," reagovaly pracovnice restaurace U Edisona na sdělení, že už nesmí tvrdý alkohol prodávat. Po zjištění, že se rozšířený zákaz nově týká všech provozoven i obchodů, začaly řešit, zda alkohol okamžitě přestanou nalévat. "Musíme počkat, co řekne šéf," říkaly.

Prodavačka z vinotéky na Hlavním nádraží neměla informace o prohibici a netušila, o co jde. Přímo ve výloze měla kvalitní koňaky, whisky, vodky i absint. Zpravodaj ČTK ji zprávou o prohibici znepokojil, a tak začala hledat informace na internetu.

Ve vinárně v Jindřišské ulici nabízeli tou dobou nad barem alkohol hned dvojmo - ten skutečný i v odrazu za zrcadlem. Byli však vzorní, protože ten "tvrdý" odstranili a zbyly jen lahve s obsahem alkoholu do 20 procent.

"Zprávu o prohibici jsme se právě dozvěděli, takže stahujeme všechen alkohol nad 20 procent z prodeje. Samozřejmě od zítřka vybereme alkohol i z minibarů na pokojích hostů. Dvojjazyčné informační cedule o zákazu už připravujeme, abychom jim to oznámili," řekl ČTK manažer hotelu Palace Martin Šimovček. Podle něj půjde o velkou ztrátu pro provoz hotelu.

Některé podniky ve Stodolní  zareagovaly okamžitě a začaly navážet zásoby povoleného alkoholu. Provozní podniku Koxovna Ondřej Oravský například přivezl víno a ochucené pivo. "Je to kvůli tomu vyhlášenému zákazu. Určitě se mi to nelíbí, tržba bude hodně slabá," povzdechl si Oravský.

Návštěvníci Stodolní v pátek večer seděli u piva a vína. Někteří to vzdali a rozjeli se dopíjet zásoby alkoholu domů. Mnozí se přitom přijeli bavit až z Polska. "Pro nás to neplatí, nás nic nezabije," smál se jeden z polských hostů. Většina lidí zákaz zatím bere s humorem. "Tak dneska budu pít vodu a zítra si aspoň zajdu zaběhat," glosoval situaci další z návštěvníků. 

V obchodě Billa na pražské Florenci byl regál s tvrdým alkoholem poloprázdný, v prodeji zůstaly jen slabé ovocné vodky či vaječný likér. Ve vietnamské večerce opodál právě polici s tvrdým alkoholem zakrývali. "Víme o tom, alkohol neprodáváme, právě dáváme přes regál plachtu," řekl ČTK prodejce. Ve výloze ale večerka lahve s lihovinami nabízela dál.

Regál s tvrdým alkoholem zakryli plachtou také v prodejně Žabka v Kobylisích. V Kauflandu na Palmovce, kde je otevřeno až do půlnoci, upozorňovali na zákaz prodeje tvrdého alkoholu místním rozhlasem. Regály s alkoholem byly obehnány páskou, pracovníci lahve s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent postupně stahovali z prodeje. V nedalekém baru situaci vyřešili cedulí s nápisem Alkohol nad 20 procent neprodáváme.

Ohlasy ze Stodolní ulice: "...určitě se něco musí udělat, ale že úplně zrušili prodej alkoholu, to není správné. Tady na Stodolní nikdo nemá nelegální alkohol, klidně to můžou zkontrolovat," uvedl majitel klubu Boomerang Arsen Babajan. Podle něj není správné, aby všichni strádali jen proto, že se někdo chová nezákonně.

Dodal, že na tržbách se částečná prohibice projeví katastroficky. "Když to tak bude týden dva, tak zavírám. Servírky pošlu na úřad práce a já budu doma, protože do minusu to nemůže jít," dodal Babajan. Barmanka podniku uvedla, že i přes riziko velké ztráty tržeb, prostě nalévat nebudou.

Vedoucí restaurací a prodejen v centru Prahy i jinde v metropoli reagovali na oznámení ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o zákazu prodeje tvrdého alkoholu už po půlhodině odklízením lahví z regálů i barů. Na některých místech však o zákazu jejich provozovatelé nevěděli. V hospodách totiž štamgasti sledovali tenisové utkání Radka Štěpánka v Argentině a večerní zpravodajské relace, kde byl zákaz vyhlášen, neviděli.

V restauraci U staré pošty v Opletalově ulici už krátce po 19:00 vrchní sklízel lahve s tvrdým alkoholem vystavené nad nálevním pultem. "Je to moc narychlo," řekl.

"Mohl bych prodávat jen cigarety, noviny a žvýkačky. Rozhodnout musí pan majitel, zavolám mu," reagoval prodavač v protějším obchodě s nápoji, který měl alkoholu plnou výlohu a o ničem nevěděl.

Ostravská Stodolní ulice - nejvyhlášenější centrum zábavy Moravskoslezského kraje si zvyká na částečnou prohibici. Už hodinu po vyhlášení zákazu prodeje alkoholu nad 20 procent policie vyrazila za majiteli barů, aby je na nové opatření upozornila. Obsluhy sklízely lahve, na podniky vyvěšovaly informační cedule nebo se zásobovaly povolenými druhy alkoholu. Podniky se bojí poklesu tržeb. Ulice, o níž se říká, že nikdy nespí, prý teď bude jiná. Zákaz prý ale podniky dodrží.

"Chceme vás upozornit na ten zákaz. Každopádně lidem nanalívejte, budou kontroly po celou noc... a pokuta je až 30 000 korun," varovali policisté obsluhu jedné z heren. Barmanka už ale při příchodu policie měla všechny lahve se zakázaným alkoholem uklizené. Podle policisty prý zařízení o zákazu většinou ví a lidé údajně ani moc nepijí. Po sérii otrav metylalkoholem se prostě bojí. "Všechno z baru už jsem stáhla. Myslím, že bary tady bez alkoholu fungovat nebudou," řekla barmanka z herny.

Alkohol mizí i z jednoho z nejstarších barů - Desperada, kde bývají vystaveny stovky lahví. Ty, jež nelze uskladnit, obsluha překryla černými plachtami. "Děláme úklid veškerého chlastu nad 20 procent, tedy asi 90 procent celého sortimentu. Na tržbách nás to poškodí hodně, dneska v podstatě neprodáme nic, maximálně pivo nebo víno, ale sem se chodí hlavně na panáka," řekl  provozní s tím, že Stodolní dnes zůstane prázdná.

"Dnes se drží smutek, začala prohibice. Alkohol nad 20 procent - zákaz prodeje." Hlásá cedule ve vstupu do dalšího z podniků. Bary už na nové opatření upozorňují ručně psanými letáky či nápisy na tabulích, některé začaly nabízet akční ceny na povolený alkohol.

Mluvčí sítě hypermarketů Tesco Jan W. Dvořák uvedl, že nebude prodej zastaven hned. "Naše reakční doba se vzhledem ke složitosti systémů pohybuje v řádu několika hodin. Naši zaměstnanci jsou průběžně informováni o opatřeních a krocích, která je nutné podniknout," řekl.  Podle informací SZPI nebude nutné zboží stahovat z prodejní plochy, ale postačující bude jeho zakrytí a zejména znemožnění prodeje v rámci pokladních systémů, uvedl Dvořák. Přijetí podobného kroku v pátek večer vytváří chaos a stres, který dopadá nejen na zaměstnance, ale i veřejnost jako celek, doplnil.

Obchodní řetězce začaly po vyhlášení zákazu tvrdý alkohol z prodeje ihned stahovat. "Zajistíme mimořádnou večerní směnu a není pro nás problém tvrdý alkohol stáhnout z prodeje," řekl mluvčí hypermarketu Globus Libor Tomáš. "Ráno to v regálech nebude," dodal.

Kaufland připravuje okamžité stažení tvrdého alkoholu z prodeje. "My samozřejmě vyhlášku respektujeme, bude to ale chvíli trvat, máme hodně prodejen, některé mají otevřeno až do půlnoci" řekl ČTK mluvčí řetězce Michael Šperl. Připustil, že opatření bude pro společnost znamenat ztrátu. "Zákazníkům situaci vysvětlujeme," dodal.

22:10

Vyhláška přišla pro majitele barů v nejhorší možný čas. Do tohoto baru v Praze na Letné lidé pravidelní chodí na závěrečného pátečního panáka. Dnešní nabídka je ale velmi omezená. Smí se prodávat pouze alkohol s obsahem etanolu do 20 procent. Na lístku tak zbývá martini, zelená nebo baileys.

Na páteční večer velký výběr alkoholu v baru není
Na páteční večer velký výběr alkoholu v baru není | Foto: Aktuálně.cz

Rozhodnutí Leoše Hegera odsoudil prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. "Nejdřív ministerstvo zdravotnictví zakázalo něco, co není vůbec povoleno (zákaz prodeje tvrdého alkoholu u stánků), teď zakázalo něco, co vůbec nemá promyšleno a co akorát posílí černý trh," postěžoval si v České televizi.

Šéf Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) Petr Pavlík ČTK řekl, že zákazu rozumí a chápe ho. "Situace je opravdu velmi vážná. Nicméně je potřeba si uvědomit, že ten trh, který zabil lidi, je právě ten černý trh, a to je ten jediný, který teď bude aktivní a který se rozbují, protože lidé budou chtít alkohol," upozornil Pavlík, který je současně šéfem největší české likérky Stock Plzeň.

Ušlé tržby likérek i spotřební daň podle něj nejsou nyní důležité. "Je nutné ochránit lidi. Rozumím tomu, nicméně si nemyslím, že to je šťastný krok, protože přesně nahrává černému trhu," dodal. Lidé budou vyhledávat alkohol, jeho spotřeba zákazem prodeje neklesne.

V minulosti bylo ve světě učiněno mnoho pokusů o zákaz nebo omezení užívání alkoholu. Většina z nich ale dopadla neúspěšně. Asi nejslavnější prohibici přinesl takzvaný Volsteadův zákon zakazující výrobu, prodej nebo dopravu opojných nápojů ve Spojených státech, který začal platit v roce 1920. Neslavně skončila i protialkoholická kampaň, kterou v roce 1985 zahájil v Sovětském svazu šéf státu Michail Gorbačov. Více o prohibici ve světě si přečtěte zde.

Podávání tvrdého alkoholu na palubě svých letadel pozastavuje národní letecký dopravce. "Na základě nejnovějšího opatření ministerstva zdravotnictví pozastavují oba dopravci Českého aeroholdingu, tedy České aerolinie a HOLIDAYS Czech Airlines, servírování i doplňkový prodej tvrdého alkoholu na palubách svých letadel, sdělila ČTK tisková mluvčí dopravců Českého aeroholdingu Hana Hejsková. Informaci nyní podle ní dostávají jednotlivé posádky. Během letu je možné dát si víno či pivo, nikoliv však tvrdý alkohol nad 20 procent, dodala Hejsková.

21:35

Většina e-shopů, včetně těch, které patří zavedeným výrobcům typu Rudolf Jelínek, ještě dvě a půl hodiny po zákazu tvrdý alkohol z nabídky nevyřadila.

E-shop výrobce Rudolf Jelínek v 21:30
E-shop výrobce Rudolf Jelínek v 21:30 | Foto: Aktuálně.cz

Nebezpečný alkohol trápí i naše sousedy na Slovensku, kteří v hospodách a restauracích řeší, jestli si objednat tvrdý alkohol. Situace v České republice je i zde tématem diskusí a většina nyní raději volí pivo a víno, než aby si dali panáka, hlásí reportér Aktuálně.sk.

21:20

Reportér Aktuálně.cz: Když jsem vstoupil do nejmenované pražské hospody, vesele se tam panákovalo. Na připomínku o prohibici mi řekli, že pijou na truc. Když jsem je fotil, vyhodili mě.

Na vyhlášku reagují i prodejci v pražských večerkách. Odmítají prodat tvrdý alkohol a lahve sklízejí z regálů, shodně hlásí reportéři z terénu.

21:10

Reportér Aktuálně.cz hlásí z Prahy 2: Poté, co mi ve všech večerkách byli ochotní tvrdý alkohol podat, jsem se ptal městských strážníků, co s tím budou dělat. Řekli mi na to: "To je věc státu. Nám řekli kontrolovat ty stánky." Pak jsem se ptal státní policie, co udělají s tím, že za rohem prodávají tvrdý alkohol. Odvětili, že nic, že mají hládat toto vinobraní.

V hospodě U Vitoušů v srdci Křivoklátska jsou disciplinovaní a nařízení ministra Hegera (TOP09) se zde dodržuje. I když hosté se o bezprecedentním vyhlášení prohibice dozvěděli teprve od reportéra Aktuálně.cz krátce po 19. hodině, nalévá obsluha jen desetistupňový gambrinus nebo patnáctistupňový Raptor z pivovaru Matuška.

20:50

V hospodě Vagon v Hýskově, což je obec na Berounce pár kilometrů od Berouna, se zprávu dozvěděli z televize. V lokále, kam se chodí na pivo a panáky, běží téměř nonstop televize Nova. Štamgasti tak měli zprávu z první ruky. "Hospodsky už tvrdý nenalejvá. Chlapi si tady z toho spíš dělaj srandu: Že bude Kalousek naštvanej, protože přijde o peníze z daní," popsal situaci Tomáš Holec, jeden z místních chatařů.

Řetězec supermarketů BILLA na základě nařízení ministra zdravotnictví s okamžitou platností zastavuje prodej lihovin s vyšším než 20 procentním obsahem alkoholu. V celé síti svých supermarketů zablokuje pokladny pro vybrané artikly zboží, které tuto podmínku splňují. „Je to mimořádné opatření, pro které máme v tuto chvíli pochopení," říká Jaroslaw Szczypka, generální ředitel společnosti BILLA.

20:34

Jeden postřeh z česko-slovenského příhraničí od reportéra Aktuálně.cz: V hospodách v Uherském Brodě se kvůli zákazu tvrdého alkoholu moc nesmutní. "Tady to lidé mnoc nepijou, každý má doma svoji domácí slivovici, ze které určitě neoslepne. navíc je sezóna burčáku," řekl jeden z hostinských.

Foto: Aktuálně.cz

20:30

Barmanka z populárního pražského baru La Casa Blú: "Ano, prohibice sem už dorazila. Naléváme maximálně do 20%, zákazníky informujeme ústně a zákaz prodeje tvrdého alkoholu jsme napsali na tabuli nad barem."

20:25

Reportérka Aktuálně.cz monitoruje situaci v Liberci. Kolem půl osmé štamgasti v hospodě U tří mušketýrů oznámili vrchní, že ministr Heger vyhlásil prohibici. Z police nad výčepem zmizely veškeré lahve s tvrdým. "Ty jsou s alkoholem pod dvacet procent," brání vrchní lahve v lednici. Téma prohibice je tématem u každého stolu. "Nastane kořalková turistika do Polska," komentuje rozhodnutí ministra jeden ze štamgastů. Z Liberce za polské hranice to je přibližně 30 kilometrů.

Prohlášení Leoše Hegera
Prohlášení Leoše Hegera | Foto: Aktuálně.cz

20:15

Reportér Aktuálně.cz se vydal do nejmenované části Prahy 3: Žádám láhev rumu. Pán mi ji podá. Když řeknu, že se to nesmí prodávat, pán říká: "Hlásili to v televizi, říkali, že až od zítřka."

19:50

Od redaktora Aktuálně.cz: Krátce před osmou večer - při své prohibiční okružní jízdě - dorazila hlídka městské policie v Hostivici i k tamní benzinové pumpě. Tam už sice visí cedule s nápisem oznamující zákaz prodeje alkoholu, ale to nestačí.

"Říkali mi, že se alkohol nesmí ani nabízet, takže tohle všechno musím uklidit," ukazuje obsluha pumpy na regály za sebou, kde byly vyrovnané lahve tvrdého alkoholu. Když hlídka odjížděla, ještě připomněla, že se ještě zastaví, aby nařízení zkontrolovala.
V nedalekém Lidlu ale ještě před sedmou večer si trojice mužů kupovala lahve s tvrdým alkoholem. A u pokladny nenarazily na žádnou překážku.

19:30

Na příkaz ministerstva zdravotnictví reagují i pořadatelé hokejových zápasu extraligy. Na zimním stadionu v Třinci hlídá klub všechny stánky, hlásí z místa reportér Aktuálně.cz. Za prodej totiž jako pořadatel akce zodpovídá. Na stadionu ve Zlíně se už kvůli vyhlášce prodává několik let jen pivo. Dnes fotoreportér Aktuálně.cz neviděl ani nikoho s obvyklou placaticí.

19:15

Prakticky okamžitě po Hegerově prohlášení se o zákazu dozvěděli zákazníci v OC Chodov prostřednictvím místního rozhlasu. Alkohol se ale neprodává jen v tamním supermarketu, ale i v několika malých obchůdcích v okolí, které už k obchodnímu centru nepatří. Jejich prodejci reagovali na zprávu překvapeně a poměrně neochotně. Prakticky totožná situace nastala ve velkém pražském Intersparu, kde rozhlas prakticky nepřetržitě informuje zákazníky, že si nemohou kupovat tvrdý alkohol. Tento pokyn - neprodat - už mají i pokladní.

19:00

Od redaktora Aktuálně.cz: "Hospoda ztichla, což u zpráv rozhodně nebývá zvykem," hlásí reportér A.cz z restaurace nižší cenové skupiny z pomezí středních a severních Čech. "My ale čepujeme prověřeny, vlastní zásoby, kvalita," protne v zápětí malou místnost hlas oblíbeného štamgasta: "Chlapi, ale na vlastní nebezpečí,jo?" zní výzva do rozjařeného smíchu v sále.

 

Právě se děje

Další zprávy