Páťáci nezvládají angličtinu, ukázaly Dobešovy testy

Jakub Novák
6. 2. 2012 6:40
Aktuálně.cz má k dispozici první výsledky celoplošného testování žáků 5. a 9. tříd
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Při pilotním celoplošném testování v prosinci loňského roku dopadly nejhůře testy z angličtiny pro žáky 5. tříd. Naopak nejlépe si školáci vedli v češtině.

U testů z anglického jazyka byla přitom dokonce vypuštěna poslechová část, o jejímž zařazení se původně uvažovalo.

Vyplývá to z prvních výsledků, které má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Do klubu těch nejlepších, tedy žáků s percentilem 80 až 100 %, se v angličtině pro páté třídy dostalo pouze kolem dvou procent škol, což ukazuje na významné rozdíly mezi nimi.

V případě devátých tříd byla už situace o něco vyrovnanější - mezi nejlepšími bylo 11 % škol. Přesto to ukazuje na výrazné nůžky ve výuce cizího jazyka mezi testovanými školami.

Těch se zúčastnilo celkem 104, otestováno v nich bylo celkem 3792 žáků (1689 v 5. ročníku a 2103 v 9. ročníku).

Vzhledem k výsledkům se může zdát paradoxní skutečnost, že otázkám z angličtiny pro páté třídy věnovali žáci nejméně času ze všech typů testů - průměrně 1:15 minuty na úlohu. Nejdéle pak, 2:52 minuty na úlohu, strávili žáci devátých tříd nad početními úlohami.

Z analýzy výsledků také vyplývá, že úloh by mohlo být za stejnou dobu trvání testu o něco více.

Papír, nebo počítač?

Otázka panovala také ohledně rozdílů ve výsledcích papírových a elektronických testů. Podle výsledků pilotního testování se ukázalo, že u určitých typů úloh má elektronická i tištěná podoba testu konkrétní vliv na výsledek.

Potvrdilo se též očekávání, že pravděpodobnost rozdílu v úspěšnosti u obou forem testu je tím vyšší, čím delší je rozsah úlohy. V další fázi testování tak bude uplatňována tendence držet se spíše menší délky.

Nicméně výraznější rozdíly mezi papírovou a elektronickou formou byly zaregistrovány pouze u osmi otázek z celkem 99.

Co bude dál?

Po otestování technické připravenosti systému budou v rámci generálky celoplošného testování v roce 2012 testovány další aspekty testů, zejména styl a forma zadaných úloh.

Nejhorší testy odevzdali páťáci, v angličtině je pořád co dohánět.
Nejhorší testy odevzdali páťáci, v angličtině je pořád co dohánět. | Foto: Česká školní inspekce

Řešit se bude otázka diferenciace zadání otázek, která by umožnila vyvodit nějaké závěry i pro nadprůměrné žáky. Otázkou je, zda se opět dostane na přetřes možné využití těchto testů místo přijímacích zkoušek na střední školy.

Další otazník visí nad zařazením otevřených úloh, které během pilotního testování mnoho žáků zaskočily.

Předpokládají se tři varianty pro český jazyk, matematiku a angličtinu a po jedné variantě pro němčinu a francouzštinu. Testy z němčiny a francouzštiny nebudou pro páťáky zatím vytvářeny.

Posledně jmenovaný jazyk, francouzština, navíc zatím podle analýzy vypadl z možnosti využít ho namísto mezinárodně uznávané zkoušky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy