Páťáci nezvládají angličtinu, ukázaly Dobešovy testy

Jakub Novák
6. 2. 2012 6:40
Aktuálně.cz má k dispozici první výsledky celoplošného testování žáků 5. a 9. tříd
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Při pilotním celoplošném testování v prosinci loňského roku dopadly nejhůře testy z angličtiny pro žáky 5. tříd. Naopak nejlépe si školáci vedli v češtině.

U testů z anglického jazyka byla přitom dokonce vypuštěna poslechová část, o jejímž zařazení se původně uvažovalo.

Vyplývá to z prvních výsledků, které má deník Aktuálně.cz k dispozici.

Do klubu těch nejlepších, tedy žáků s percentilem 80 až 100 %, se v angličtině pro páté třídy dostalo pouze kolem dvou procent škol, což ukazuje na významné rozdíly mezi nimi.

V případě devátých tříd byla už situace o něco vyrovnanější - mezi nejlepšími bylo 11 % škol. Přesto to ukazuje na výrazné nůžky ve výuce cizího jazyka mezi testovanými školami.

Těch se zúčastnilo celkem 104, otestováno v nich bylo celkem 3792 žáků (1689 v 5. ročníku a 2103 v 9. ročníku).

Vzhledem k výsledkům se může zdát paradoxní skutečnost, že otázkám z angličtiny pro páté třídy věnovali žáci nejméně času ze všech typů testů - průměrně 1:15 minuty na úlohu. Nejdéle pak, 2:52 minuty na úlohu, strávili žáci devátých tříd nad početními úlohami.

Z analýzy výsledků také vyplývá, že úloh by mohlo být za stejnou dobu trvání testu o něco více.

Papír, nebo počítač?

Otázka panovala také ohledně rozdílů ve výsledcích papírových a elektronických testů. Podle výsledků pilotního testování se ukázalo, že u určitých typů úloh má elektronická i tištěná podoba testu konkrétní vliv na výsledek.

Potvrdilo se též očekávání, že pravděpodobnost rozdílu v úspěšnosti u obou forem testu je tím vyšší, čím delší je rozsah úlohy. V další fázi testování tak bude uplatňována tendence držet se spíše menší délky.

Nicméně výraznější rozdíly mezi papírovou a elektronickou formou byly zaregistrovány pouze u osmi otázek z celkem 99.

Co bude dál?

Po otestování technické připravenosti systému budou v rámci generálky celoplošného testování v roce 2012 testovány další aspekty testů, zejména styl a forma zadaných úloh.

Nejhorší testy odevzdali páťáci, v angličtině je pořád co dohánět.
Nejhorší testy odevzdali páťáci, v angličtině je pořád co dohánět. | Foto: Česká školní inspekce

Řešit se bude otázka diferenciace zadání otázek, která by umožnila vyvodit nějaké závěry i pro nadprůměrné žáky. Otázkou je, zda se opět dostane na přetřes možné využití těchto testů místo přijímacích zkoušek na střední školy.

Další otazník visí nad zařazením otevřených úloh, které během pilotního testování mnoho žáků zaskočily.

Předpokládají se tři varianty pro český jazyk, matematiku a angličtinu a po jedné variantě pro němčinu a francouzštinu. Testy z němčiny a francouzštiny nebudou pro páťáky zatím vytvářeny.

Posledně jmenovaný jazyk, francouzština, navíc zatím podle analýzy vypadl z možnosti využít ho namísto mezinárodně uznávané zkoušky.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy