Páťáci ve velkém testu předčili deváťáky. Školství má problém na druhém stupni, zjistila inspekce

Radek Dragoun Radek Dragoun
29. 11. 2017 17:04
Žáci pátých tříd ve všech předmětech dopadli podle očekávání, nebo dokonce nad očekávání. Deváťáci zklamali hned v několika předmětech. Nejvíce se jim nedařilo v matematice.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Učitelé na základní škole mohou být s páťáky spokojeni. V květnovém velkém testování České školní inspekce bodovali podle očekávání, v některých předmětech dokonce byly jejich výsledky nad očekávání dobré. Taková spokojenost však už nemůže panovat u jejich o čtyři roky starších spolužáků. Ti dopadli o dost hůře.

Nejviditelněji je to vidět u matematiky. Zatímco každý třetí deváťák vyřešil nanejvýš pětinu úloh, žáci pátých tříd dosáhli v tomto předmětu očekávané úspěšnosti. Navíc se oproti testování z roku 2013 zlepšili o sedm procentních bodů. Páťáci navíc nezklamali v žádném z předmětů.

Deváťáci ovšem zaostali za očekáváním nejen v matematice, ale také v přírodovědných předmětech. Nedařilo se jim však ani v zeměpisu či němčině.

Pomáhá i Hejného metoda

"Problém našeho vzdělávacího systému je skutečně soustředěn do druhého stupně základních škol. Ukázalo se, že je potřeba cílená podpora zaměřená na druhý stupeň základních škol. A naopak některá opatření, která byla zavedena na prvním stupni, ukazují, že mají pozitivní dopad," hodnotí výsledky ústřední školský inspektor Tomáš Zatloukal.

Inspekce to přisuzuje i diskusi, která zejména na prvním stupni kolem výuky probíhá. Nejčastěji se mluví o Hejného metodě, díky které děti postupně objevují matematické základy samy. Ačkoliv žáci, kteří se učí touto metodou, nedosahují lepších výsledků, tato diskuse má pozitivní vliv na způsob, jakým učitelé vyučují.  

Kantor, který označí za hlavní cíl výuky utváření pozitivního vztahu k matematice, má úspěšnější žáky než ten, pro kterého je hlavní probrat vše, co je ve vzdělávacích programech. "Hejného metoda může sehrát pozitivní roli katalyzátoru u úvah, proč tu matematiku učí, i když se k té metodě nepřikloní," říká Petr Suchomel, který je vedoucím hodnocení škol. A jelikož učitelé na prvním stupni zpravidla neučí pouze matematiku, jejich přístup k výuce se tak promítá i do jejich ostatních předmětů.

Jak se dařilo žákům v jednotlivých předmětech?

Pod očekávanou úspěšností:

  • žáci 5. tříd: v žádném z předmětů
  • žáci 9. tříd: zěmepis, chemie, přírodověda, fyzika, matematika, německý jazyk

Očekává úspěšnost:

  • žáci 5. tříd: český jazyk, matematika
  • žáci 9. tříd: dějepis

Nad očekávanou úspěšností:

  • žáci 5. tříd: anglický jazyk, člověk a jeho svět, člověk a svět práce
  • žáci 9. tříd: anglický jazyk, výchova k občanství, český jazyk

Kromě testu více než 90 tisíc žáků vyplňovalo také dotazník, který podle inspekce může také odhalit příčiny nízké úspěšnosti deváťáků. Žáků devátých tříd, kteří se pravidelně připravují na hodiny matematiky, je o téměř o polovinu méně než u těch, kteří chodí do páté třídy. Matematika patří u tohoto ročníku navíc mezi nejméně oblíbené předměty, navíc při ní mohou v hodinách pokládat otázky k tématu méně často než u všech ostatních předmětů.

V angličtině bodovali páťáci i deváťáci

Naopak v angličtině sklidily úspěch obě kategorie žáků. V obou případech dopadli žáci nad očekávání dobře. Polovina páťáků měla excelentní výsledek a vyřešila alespoň čtyři z pěti úloh správně. U žáků devátých tříd je úspěšnost o něco menší. Stávající deváťáci však dopadli o 10 procentních bodů lépe než ti před čtyřmi lety.

"Ukazuje se, že se více uplatňují výukové a mimovýukové prvky, které podporují jazykovou přípravu. Vzrůstá počet škol, kde působí rodilí mluvčí. Školy ve větší míře vyjíždějí do zahraničí. Je dostupnější širší nabídka učebnic," hledá příčinu zlepšení Suchomel.

Žáci obecně dosahují dobrých výsledků u znalostí, které mohou reálně uplatnit v praxi - například právě u jazykových kompetencí, porozumění poslechu, ale i čtenářské gramotnosti jak u českého, tak cizího jazyka. 

Už tolik však nejsou připraveni na mimořádné situace, což inspektoři také zkoumali. Drtivá většina žáků sice zná čísla na tísňové linky, tím to však končí. "Jak se mají zachovat, když zazní varovný signál, co by si vzali do evakuačního balíčku, jak by se zachovali, kdyby spolužák ležel v bezvědomí. Úspěšnost u těchto otázek je v řádu jednociferných čísel. Toto zjištění považujeme - nebál bych se říct - za alarmující," říká Suchomel.

Třetina gymnazistů je horších než třetina žáků ze základní školy

Rozsáhlé testování žáků umožňuje porovnávat žáky mezi sebou. Nejúspěšnější jsou Pražané, na druhé straně žebříčku jsou naopak žáci z Karlovarského kraje a Ústeckého kraje.

V testování lépe bodovali gymnazisté, kteří v hlavních předmětech získali přibližně o 20 procentních bodů více než žáci základních škol. Nicméně 30 procent žáků víceletých gymnázií dosáhlo horšího výsledku než 30 procent žáků základních škol, kterých je sedmkrát víc.

"Není to zdaleka tak, že by nejlepší žáci odcházeli na gymnázia. Není to zdaleka tak, že by si víceletá gymnázia vybírala jen ty nejlepší. A není to ani tak, že by základním školám žádní dobří žáci nezůstávali," odmítá časté nářky učitelů základních škol Suchomel.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy