Pasažéři vojenských speciálů projdou kontrolou radiace

ČTK ČTK
16. 3. 2011 17:08
Letouny vezou do Prahy 106 lidí ze zemětřesením poničeného Japonska
Letouny se mají vrátit během čtvrtečního dopoledne
Letouny se mají vrátit během čtvrtečního dopoledne | Foto: Reuters

Praha/Tokio/Kanazawa - České vojenské speciály, které ve středu kolem druhé hodiny středoevropského času odlétly z tokijského letiště Narita, nebyly nakonec plně obsazené.

Někteří zájemci totiž podle ministerstva zahraničí let do Evropy a domů nakonec odřekli nebo se na letiště nedostavili.

Z Japonska postiženého přírodní katastrofou nakonec odlétlo 106 lidí, včetně jedenácti dětí. V letadlech tak zůstalo 25 volných míst.

Na jejich palubách jsou také cizinci, dva občané Slovenska, jeden člověk z Polska, jeden z Bulharska a jeden Korejec s vazbami na Česko.

Místo se dostalo i na necelou polovinu výpravy České filharmonie, všech jedenáct žen z výpravy a třicítku mužů. V ČR by mohli být ve čtvrtek dopoledne

Pasažéři projdou po přistání na kbelském letišti kontrolou radiace. Na místě bude 16 vojáků chemické brigády z Liberce, kteří provedou dozimetrickou kontrolu a v případě potřeby i deaktivaci, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Ředitel filharmonie David Mareček ráno řekl, že zbývající ze 106 členů filharmonie budou čekat, zda se pro ně speciály vrátí. Zamluvené mají také letenky komerčním letem na neděli.

Prohlédněte si Japonsko po živelné katastrofě

"O tom, jestli jedno z letadel vyrazí znovu, se rozhodne až po příletu speciálů do ČR," řekl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Letouny letěly do Japonska prázdné, humanitární pomoc nevezly. Japonsko nechce jinou pomoc než přes Evropskou unii, upřednostňuje finanční příspěvek. Kolik Česká republika zemi poničené zemětřesením a ničivou vlnou tsunami dá, zatím není rozhodnuto, řekl Kolář.

V Kanazawě, kde je nyní zbytek filharmoniků, nehrozí ozáření ze zemětřesením poničené atomové elektrárny. Otřesy, které trápí Japonsko od pátku, tam sice cítit jsou, ale jsou podle Marečka tak slabě, že nepůsobí problémy.

Přednost mají ženy

"První zpráva byla taková, že přednost mají ženy, všeobecně. To byl klíč, podle kterého vybírala ambasáda. Všechny naše členky, které byly s námi na turné, je jich 11, tak odcestovaly na letiště. To bylo původně konečné číslo, pak jsme ještě dostali nabídku, že další volná kapacita letadla bude 30 osob," popsal Mareček rozhodování, kdo poletí do vlasti dřív.

Zbytek výpravy má zamluvené letenky na neděli. "Je to normální linka Lufthansy, která je připravená z Nagoje, už ne z Tokia, do Frankfurtu. To je jedna možnost řešení, pak samozřejmě nevíme, jestli se nebudou speciály ještě vracet, třeba jeden z nich s humanitární pomocí, to je taky možnost," uvedl.

Orchestr už v Japonsku hrát nebude, poslední dva koncerty filharmonici zrušili, aby mohli kdykoli odletět. Pokud filharmonie připraví nějaký charitativní koncert, bude až v České republice, míní Mareček.

V úterý odpoledne premiér Petr Nečas oznámil, že bude-li nutné přepravit větší počet lidí, než umožní kapacita obou vypravených letadel typu Airbus A319, vyšle Česká republika letadla do Japonska opět.

 

Právě se děje

Další zprávy