Partajní kasy jsou prázdné, strany utahují opasky

28. 12. 2010 22:18
Éra stranických večírků a plesů končí, troje volby strany finančně vyčerpaly
I za tohle strany platily stamiliony. Billboardy však mnohdy stihl nehezký osud
I za tohle strany platily stamiliony. Billboardy však mnohdy stihl nehezký osud | Foto: Jan Langer

Praha - Éra stranických večírků, plesů a nákladných průzkumů veřejného mínění končí. Partajní kasy jsou po letošním supervolebním roce zdecimované, a tak je třeba začít šetřit.

Po obřích kampaních - nejdražších v historii - zbyly stamilionové dluhy. Strany najíždějí na úsporný systém a začínají hledat cesty, jak díry ve svých stranických kasách zalátat.

"Letos nebudeme pořádat ples, jak to bylo zvykem, rovněž končí financování obřích koncertů. Šetříme na výdajích a nebudeme kupovat nic nového. Žádná nová auta či počítače," vypočítal hlavní manažer ODS Jan Kočí.

I sociální demokraté budou šetřit. "Například náš sjezd bude o den kratší než obvykle, tím hodně ušetříme. A delegáti si nově zaplatí ubytování," řekl Aktuálně.cz úřadující místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Menší strany tvrdí, že jsou na tom lépe.

"My žádné dluhy nemáme. Naopak, převádíme řádově desítky milionů korun do nového roku," řekl Aktuálně.cz hlavní manažer TOP 09 Jaroslav Poláček.

Také Věci veřejné uvedly, že zvládly kampaň bez dluhů, byť zčásti proto, že řada dodavatelů odložila splatnost faktur.

Členové ODS zaplatí víc

Že jsou dvě největší politické strany ve finanční tísni, dolehne pravděpodobně i na její členy. Například v ODS se už ozývají požadavky na zvýšení stranických příspěvků.

"Řada členů letos dala straně větší finanční dary. Jednou z variant rovněž je, že budeme muset víc počítat s členskými příspěvky. Je teď plně v kompetenci oblastí, jak je budou zvyšovat," řekl Aktuálně.cz šéf pražské ODS Boris Šťastný.

"Plošné zvyšování zatím nebude, platí stokoruna pro ty, co nevydělávají a pro ostatní tři stovky. Z oblastí však zaznívá, že někde chtějí příspěvky navýšit. Je to jen na nich, příjmy z příspěvků jdou pouze regionům," řekl Aktuálně.cz hlavní manažer ODS Jan Kočí.

Sociální demokraté zatím o zvýšení čenských příspěvků neuvažují.

Škrtat a začít vydělávat

Vedle výrazných škrtů v provozních výdajích se hledají i nové cesty, jak straně zajistit příjmy. Některé totiž nově vypadnou, konkrétně za mandáty zákonodárců stát vyplatí politickým stranám méně peněz, než tomu bylo letos.

Šetřit se bude i na kongresech, už nebudou tak opulentní
Šetřit se bude i na kongresech, už nebudou tak opulentní | Foto: Jan Langer

Stane se tak kvůli přijaté normě, která snížuje tyto příspěvky politickým stranám o pět procent (ačkoliv politici před volbami slibovali mnohem větší snížení).

"Výpadek budeme muset řešit. Očekáváme příjmy z našeho věrnostního programu pro členy ODS a e-shopu a hodláme rovněž posílit aktivity v oblasti fundraisingu," poodkryl stranické plány manažer Kočí.

ODS podle něj musí změnit i politiku komunikace se sponzory, zaměřit se více na menší donátory. Přiznal, že lidí i firem ochotných ODS finančně pomáhat letos ubylo.

Příčin bylo hned několik. Odliv sponzorů způsobil třeba odchod Mirka Topolánka z vysoké politiky, byť se ke straně později přihlásili jiní donátoři, a finanční krize.

Naše sídla neprodáme!

Sociální demokraté zase narýsovali úsporný plán, díky němuž by měli krizi přečkat bez toho, aby prodávali svůj majetek. Spekulovalo se totiž i o možnosti prodeje sídla strany, Lidového domu.

Své hlavní stranické sídlo na Jánském vršku v Praze nakonec neprodá ani ODS, pronajme ho na čtyři roky soukromé firmě za tři sta tisíc korun měsíčně.

.(text pokračuje pod grafikou)

Srovnejte si, jak politické strany hospodařily v uplynulých letech

Dluhy jsou stamilionové

Do mínusu se dvě největší politické strany dostaly po trojích letošních volbách, kampaň ale začala prakticky už loni na jaře před těmi evropskými. Masivnější a nákladnější agitace přišla před předčasnými podzimní volbami, které se ale nakonec nekonaly.

Tratily všechny partaje, nejvíc však ODS spolu s ČSSD. Jejich účty se ocitly v červených číslech, ze kterých se dva největší soupeři nedostali dodnes.

"Zbývá nám splatit přibližně 40 milionů korun," přiznal na podzim hlavní manažer ODS Kočí. I podzimní kampaň byla na dluh, dodavatelé podle Kočího souhlasili s odloženou platností faktur. Strana zatím nemá spočítáno, kolik za ni zaplatila, odhaduje kolem padesáti milionů korun.

Podobnou částku zaplatili za podzimní volby i sociální demokraté, ani oni ale ještě nemají přesně spočítáno. Také jim zbývá umořit více než šedesátimilionový dluh u záložny FIO.

 

Právě se děje

Další zprávy