Paroubkův výrok odpovídá: Česko cizince nevítá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
14. 8. 2009 16:50
Dvě třetiny Čechů vidí cizince jako problém
Ilustrační snímek z továrny v Blansku, kde žije největší mongolská komunita u nás. Mongolové tu obšívají kůží volanty pro luxusní automobily.
Ilustrační snímek z továrny v Blansku, kde žije největší mongolská komunita u nás. Mongolové tu obšívají kůží volanty pro luxusní automobily. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud jde o práci, jsme nejprve na řadě "my Češi", "my z Evropské unie" a pak teprve "oni" z takzvaných třetích zemí.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek by v ochraně pracovního trhu, která je v EU obvyklá, ještě o něco přitvrdil.

"Není vhodné zaměstnávat lidi z jiných kultur, už tu pak zůstanou. Naučí se jazyk, mají děti a je z toho etnický problém," uvedl.

V tuto chvíli tento výrok sedí. Přes oficiální proklamace totiž Česko - pokud jde o integraci cizinců do společnosti - selhává. Systematická pomoc, jakou zná Německo, které pro tureckou komunitu organizuje jazykové kurzy a kurzy právního minima, neexistuje. Cizinci v Česku žijí spíše v oddělených komunitách.

"Stále neexistuje žádná koncepce. Integrační snahy jsou pouze formální. Neziskové organizace neví, jestli stát bude jejich činnost podporovat. Jejich práce je ze strany státu velmi podceňovaná," souhlasí Lucie Ditrychová z Centra pro integraci cizinců.

Podle ní chybí kromě jiného jazykové kurzy za minimální poplatek i zdroje informací pro lidi ze zahraničí.

Situaci vyhrotila krize

Od ledna je zkouška z češtiny podmínkou pro udělení trvalého pobytu. První pokus je zdarma, další si uchazeči musí zaplatit.

"Samotné kurzy českého jazyka povinné pro cizince ze třetích zemí nejsou. Ministerstvo však podporuje v rámci každoročně vyhlašovaného dotačního řízení na podporu integrace cizinců nestátní neziskové organizace, které kurzy českého jazyka poskytují. Stejná situace panuje i v případě úvodních kurzů socio-kulturního minima," hájí stát Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Situaci cizinců u nás zhoršila ekonomická krize.

Fakta:

Zaměstnávání cizinců

  • V Česku tuto oblast upravuje zejména zákon o zaměstnanosti. Občané Evropské unie jsou při zaměstnávání v Česku prakticky rovnocenní s českými občany (vláda může stanovit dočasné výjimky, zejména tehdy, jestliže druhý stát zavedl stejná omezení).
  • Občané zemí mimo EU potřebují především povolení k zaměstnání a platné povolení k pobytu na území České republiky nebo takzvanou zelenou kartu. Povolení k zaměstnání jim vydá úřad práce jen tehdy, jestliže mají zájem o ohlášené volné pracovní místo (zaměstnavatel jej předem nahlásil úřadu práce), které nelze s ohledem na požadovanou kvalifikaci nebo nedostatek volných pracovních sil obsadit jinak (tedy přednostně českými občany). Při vydávání povolení k zaměstnání úřad práce přihlíží k situaci na trhu práce.
  • Povolení k zaměstnání vydá úřad práce nejdéle na dobu 2 let, možné je pak další prodloužení.
  • Povolení k zaměstnání nebo zelená karta se nevyžaduje k zaměstnání cizince s povoleným trvalým pobytem. Nepotřebují jej ani některé zákonem definované skupiny osob, například rodinní příslušníci diplomatů, učitelé, umělci, novináři a podobně, jestliže v Česku nepracují více než 30 dnů v kalendářním roce.

Ukázala, že o ně je zájem jen v momentě, kdy takzvaně "nejsou lidi". O čerstvě zavedené zelené karty zrovna velká poptávka není a ministerstvo vnitra místo toho nabízí letenky, aby mohli cizinci bez práce odletět zpět, odkud přišli.

"Jsem přitom přesvědčená, že pro mnoho z nich by bylo možné najít zaměstnání, o které tady ostatní nemají zájem," dodává Ditrychová. 

Pro Čechy jsou cizinci problém

Snaha zastavit a nepodporovat příliv cizinců do Česka je v souladu s postoji většiny společnosti.

Podle březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vidí dvě třetiny lidí u nás cizince jako problém, konkrétně 68 procent. Téměř tři čtvrtiny dotázaných označili cizince za jednu z příčin rostoucí nezaměstnanosti (72 %) a kriminality (74 %).

Na citlivou strunu ochrany kulturní tradice zahráli nedávno i lidovci. Zástupci KDU-ČSL ostře vystoupili proti stavbě druhé mešity v Brně (první už tamní muslimské komunitě kapacitně nestačí).

Stávající mešita v Brně je relativně nenápadná budova bez minaretu.
Stávající mešita v Brně je relativně nenápadná budova bez minaretu. | Foto: Jiří Hloušek

"Jedna věc je tolerance, druhá naivita," vzkázal Macek muslimům. Nové mešity by podle obou lidovců neměly stát ani nikde jinde v Česku.

"Neměli bychom v České republice opakovat chyby, kterých se vůči muslimům dopustili v Evropě," dodal Macek hlavně s odkazem na problémy, které v soužití mezi křesťany a muslimy řeší Holandsko.

"V Jemenu nebo Saúdské Arábii také nejsou kostely. Jejich stavba je tam naprosto nemožná," připomněl bývalý hejtman Juránek.

 

Právě se děje

Další zprávy