Paroubek sponzorován agentem StB? Svádí to na "Íčko"

Martina Machová Martina Machová
20. 4. 2010 18:55
Deník Aktuálně.cz upozornil na spis StB, Paroubkův mecenáš podle něj vydělal na obchodech se zbraněmi
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jiří Paroubek má vážný problém s minulostí největšího sponzora ČSSD Tomáše Melicha, který je zároveň i jeho osobním mecenášem.

Deník Aktuálně.cz v úterý upozornil na obsah dosud neznámých spisů komunistické StB, ve kterých je Melich veden jako muž, který v osmdesátých letech skrytě pomáhal totalitní moci při mezinárodních obchodech se zbraněmi.

Co se píše ve spise i jak na to sám Melich reagoval - čtěte zde.

Redakce se následně obrátila na šéfa sociálních demokratů s dotazem, zda si dar od takového sponzora nechá.

Reakce? Místo odpovědi zaútočil Jiří Paroubek na Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Ten podle něj může za celou kauzu, protože se plně zapojil do předvolební kampaně ODS. Pod vedením "Íčka" se vědci snaží ovlivnit volby, míní Paroubek.

Samotnému tématu - tedy že Tomáš Melich byl veden jako agent StB a obchodník se zbraněmi - se volební lídr ve svém vyjádření vyhnul.

Naopak ÚSTR nařčení z manipulací nenechal bez povšimnutí, hned v úterý zaslal věcné upozornění: Informace o Melichovi nejsou žádný komplot, dokumenty jsou veřejně přístupné ze zákona.

Právě touto cestou se k materiálům, důležitým pro rekonstrukci minulosti největšího sponzora ČSSD dostal i deník Aktuálně.cz.

Paroubkovy teor-I-e

"Ústav pro studium totalitních režimů se ukazuje stále více, že jej řídí osobně pan Langer, šéf volební kampaně ODS. Musím také říci, že by mne zajímalo, kdo dal zadání k zpracování minulosti Tomáše Melicha, kdo je zpravodajsky zpracoval," reagoval na zjištění Aktuálně.cz.

"Já žádám Ústav pro okamžité předložení vázacího aktu pana Melicha právě Ústavem, neboť on tvrdí, že je snad agentem československé kontrašpionáže, či dokonce agentem StB. Takže prosím předložit tyto důkazy. Ještě dnes," vyzval instituci, která dokumenty popisující praktiky komunismu zpracovává a zprostředkovává veřejnosti.

Podle pravidel, kterými se práce kontrarozvědky řídila, přitom Tomáš Melich nemusel spolupráci stvrzovat vlastním podpisem.

"Písemný závazek se nevyžaduje v případech, kdyby jeho podpis mohl ohrozit dobrý vztah kandidáta ke spolupráci s kontrarozvědkou.V tom případě postačí kandidátův ústní souhlas," stojí například ve Směrnici pro práci s tajnými spolupracovníky československé kontrarozvědky.

O tom se zatím nebudeme bavit

Tomáš Melich daroval na přelomu roku sociální demokracii celkem 13 milionů korun.

Prvních 6,5 milionu bylo určeno na organizaci volebního sjezdu evropských sociálních demokratů. A stejnou částku pak výslovně vyhradil na letošní volební kampaň lídra Jiřího Paroubka v Ústeckém kraji.

O tom, zda si ČSSD mnohamilionový dar ponechá, předseda zatím nechce bavit.

"Zatím jsem ještě neviděl žádné důkazy," vyhnul se odpovědi.

K informacím se staví zdrženlivě i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Připadá mi, že ten způsob, kterým Ústav vytahuje různé věci jako králíky z klobouku jako nesmírně pochybný a domnívám se, že je to vstupování do politického života. Bez toho, abych znal další informace, je těžké se k tomu vyjadřovat," míní.

To samé platí i pro rozhodnutí, co s několikamilionovým darem. "Až se k tomu spisu dostaneme, tak se vyjádříme," dodal.

ÚSTR se brání nařčení: jde o veřejný rejstřík

Proti nařčení z práce na zakázku jedné politické strany se ovšem v úterý v podvečerních hodinách Ústav pro studium totalitních režimů i Archiv bezpečnostních složek ohradily.

"Archiv bezpečnostních složek má zákonnou povinnost zpřístupňovat materiály o něž si badatelé žádají. Pokud by Archiv bezpečnostních složek odmítl materiály zpřístupnit, dopustil by se porušení zákonů, jimiž se při své činnosti musí řídit. Archivu rovněž nepřísluší selektovat dotazy," napsal v prohlášení mluvčí obou institucí Jiří Reichl.

Tomáš Melich není jediným mužem z okolí Jiřího Paroubka, který se objevil ve svazcích StB.

Jako agenta s krycím jménem Lipan vedla komunistická kontrarozvědka i jeho někdejšího přítele hoteliéra Bohumíra Ďurička, s kterým se předseda ČSSD blízce stýkal 15 let.

V roce 2005 měli dokonce společně strávit v Chorvatsku na pronajaté jachtě část své dovolené. Po zveřejnění informací, že Ďuričko spolupracoval s StB, Jiří Paroubek podle cestu ještě ten samý den zrušil.

 

Právě se děje

Další zprávy