Paroubek prohrál s Kubicem o omluvu a peníze

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 6. 2009 14:38
Šéf ČSSD za zveřejnění zprávy o prorůstání mafie do státní správy žádal omluvu a 50 tisíc korun
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zneužití nezletilé dívky, příprava vraždy člověka. Pomluvy, které se o Jířím Paroubkovi šířily v podsvětí a na veřejnost unikly v takzvané Kubiceho zprávě, dnes znovu zněly před soudní síní plnou novinářů a televizních kamer.

A rozhodně to nebude naposledy. Jiří Paroubek se výroky cítí poškozen a žádá po expolicistovi Janu Kubicem omluvu.

Zatím neúspěšně. Šéf sociální demokracie dnes prohrál první kolo soudu s bývalým šéfem ÚOOZ. Ten se mu teď nemusí ani omlouvat, ani platit odškodné ve výši padesáti tisíc korun. Naopak Paroubek musí Kubicemu zaplatit náklady na právníka - více než třicet tisíc korun.

"Velmi pravděpodobně se odvoláme. Pokud nebudeme úspěšní u českých soudů, obrátíme se na soud ve Štrasburku," uvedl Paroubkův právní zástupce Emerich Slavík.

Soudce: Kubice profesně nechyboval

Paroubek se u Městského soudu v Praze domáhal žalobou omluvy za takzvanou Kubiceho zprávu, která byla zveřejněna před volbami v roce 2006 a která měla obsahovat důkazy o propojení podsvětí a politických elit.

Ve zprávě, která vycházela ze závěrů detektivů, z archivu zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka či z dokumentů nalezených při domovní prohlídce u Tomáše Pitra, se hovořilo i o podivných kontaktech šéfa ČSSD Jiřího Paroubka

Kubice dopředu avizoval, že zpráva obsahuje mnoho "slepých uliček" i vyložených nepravd, Jiří Paroubek jej však okamžitě označil za viníka prohraných voleb a zažaloval ho.

"Jan Kubice jednal jako policista, příslušné orgány nezjistily, že by chyboval," uvedl však dnes soudce Martin Valehrach.

Soud dnes nerozhodl o žalobě, kterou podal Paroubek právě na někdejší Kubiceho nadřízený orgán - ministerstvo vnitra. Podle soudce Valehracha tuto žalobu v případě, že ministerstvo Paroubkovu stížnost neuzná, musí místně příslušný obvodní soud.

I ČSSD spor s Kubicem prohrála 

Jan Kubice
Jan Kubice | Foto: Ondřej Besperát

Soud už jednou podobný případ rozhodoval. Žalobu ČSSD na Jana Kubiceho odmítl s tím, že své povinnosti policisty nijak neporušil a ve veřejné části Kubiceho zprávy nebyla žádná konkrétní strana jmenována.

Socialisté poté napadli soudce Jaromíra Jirsu pro podjatost. Vadí jim, že byl spolu s Kubicem hostem téže konference na Vysoké škole ekonomické a o případu se tam v žertu zmínil.

Ve veřejné části zprávy je zmíněno prorůstání organizovaného zločinu do státní správy, o žádných konkrétních lidech se v ní nemluví. Jména obsahuje až tajná část zprávy, kterou Kubice předal poslancům bezpečnostního výboru v důvěrném režimu, což podle soudu mohl. Zpráva následně unikla na veřejnost právě z řad politiků.

"Žalovaný Jan Kubice se excesu nedopustil," uvedl soudce Jirsa.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy