Paroubek: Opencard je průšvih, rada by měla odstoupit

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
27. 11. 2009 12:50
Není to nic než populismus, kontroval primátor Pavel Bém

Praha - Kvůli případu pražské karty opencard by měla odstoupit celá městská rada, prohlásil dnes předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Představitelé ODS, kteří na magistrátu vládnou, by měli podle něho uplatnit presumpci viny. Na dnešní tiskové konferenci Paroubek vyzval radní, aby kvůli kartě podali trestní oznámení na neznámého pachatele.

"Okolnosti projektu opencard jsou neskutečným případem plýtvání veřejnými prostředky," řekl šéf sociálních demokratů. Jde podle něho o symbol finančních praktik ODS "dalíkovského charakteru". "Tohle se dá přirovnat jenom k prodeji Karlštejna," zdůraznil Paroubek, který byl v minulosti řadu let primátorovým ekonomickým náměstkem.

Pokud by radní nepodali trestní oznámení, případ bude podle Paroubka zameten pod koberec. Připomněl, že ODS má v městském zastupitelstvu absolutní většinu. Moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně, dodal.

Bém: Je to dobrý projekt

Podle pražského primátora Pavla Béma je Paroubkovo prohlášení populistické. "Proboha! Projekt opencard je dnes zatížen tak neuvěřitelným množstvím mediálních mystifikací, lží a teď ještě navíc nezodpovědným politickým populismem," reagoval Bém na Paroubkovo vyjádření.

Karta Pražana je podle Béma dobrý projekt, který bude město i nadále podporovat. Audit podle něj vedení města nyní vyhodnocuje.

"Ukazuje na některé nedostatky, ale v mnoha ohledech je také překvapivě nepřesný," dodal s tím, že to je důvod, proč se zpracovává další audit. Ten zadal řediteli magistrátu Martinu Trnkovi, hotov má být do měsíce.

"Teprve po uzavření této analýzy je možné ukázat na chyby a vyvozovat nějakou odpovědnost. Ať už věcnou, nebo politickou," dodal primátor.

Podezřelé vazby

Audit, který město zveřejnilo v úterý, ukázal, že náklady na opencard neodpovídají současnému stavu projektu. Dosud stál asi 888 milionů korun, příjmy jsou ale nulové. Původní plán přitom předpokládal, že ke konci letoška vydělá přes 800 milionů.

Podle auditorů byl odhad příjmů od počátku nerealistický. Odpovědnost nese podle auditu vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé. Odbor informatiky ani dopravní podnik se závěry prověrky nesouhlasí.

Podle interních materiálů dopravního podniku, které citovala MF Dnes, dostala v souvislosti s propagací opencard přes 11 milionů korun firma Grand Princ. Společnost je údajně spojena s Michalem Voráčkem, jenž podnikal s přítelem primátora Pavla Béma (ODS) Romanem Janouškem.

Dalších 11 milionů dostala firma sídlící na stejné adrese jako Grand Princ a šest milionů společnost Telia Call, v níž figurují přátelé šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka, manželé Šecovi.

 

Právě se děje

Další zprávy