Paroubek: ČSSD chci pomoci, ne ji převzít. Kandidovat v Praze nebudu, Ludvík jde s kanonem na vrabce

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
2. 12. 2016 19:00
Bývalý premiér Jiří Paroubek v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že nerozumí prohlášení pražské organizace sociální demokracie, která spolupráci s ním důrazně vyloučila. "To prohlášení je tak trochu s kanonem na vrabce, protože já o spolupráci s ČSSD zatím jen uvažuji," tvrdí. Bývalý šéf předseda ČSSD i vlády ujišťuje, že nemá ambice převzít vedení sociální demokracie, ale chce jí jen pomoci. Když ho nějaké krajské organizace budou zvát, tak jejich pozvání neodmítne.
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek | Foto: DVTV

Aktuálně.cz: Co říkáte na vyjádření předsedy krajského výkonného výboru ČSSD v Praze a ministra zdravotnictví Miroslava Ludvíka, že neuvažuje o spolupráci s vámi?

Jiří Paroubek: Já neuvažuji o tom, že bych vstupoval do sociální demokracie v Praze. Ty nabídky jsou z jiných organizací po republice. To prohlášení je tak trochu s kanonem na vrabce, protože já o tom zatím jen uvažuji. Tak nevím, proč takové preventivní prohlášení dělají.

Když máte bydliště v Praze a ucházíte se o post jinde, tak podle stanov musíte získat souhlas mateřské organizace. Není to tak?

Ve stanovách je ale také ustanovení, že pokud jsem byl členem jiné politické strany, tak čtyři roky bych nemohl být sociální demokracií nominován do veřejné funkce anebo do žádné významné stranické funkce.

Já jsem jen konstatoval, že jsem celkem nevinně dostal nabídky místních organizací a že forma mé pomoci může být různá. Můžu pomoci například jako volič nebo člen sociální demokracie. Takže já ty nabídky budu zvažovat. Vůbec nemám za lubem kandidovat v Praze. S velkou chutí se podívám, jak to budou dělat.

Moje eventuální členství v ČSSD by bylo pouze idealistickou službou straně, to je všechno. Chci pomoci straně, která je dnes na 14 procentech, přitom když jsem byl předsedou, tak měla podstatně jiný volební výsledek. Pokud budou pokračovat, tak ta trajektorie bude trochu sestupná.

Máte pocit, že i jako řadový člen můžete pomoci sociální demokracii?

Já opravdu nepotřebuji za každou cenu být v politice. Míra mého angažmá je závislá na tom, co kdo chce. Někteří chtějí, abych se stal členem, tak o tom budu uvažovat. Pokud bude nabídka pomoci, tak o tom taky mohu uvažovat, ale můžu pomáhat jako soukromá osoba. Nemám ambice převzít sociální demokracii. Já mám jen ambici pomoct.

V minulém týdnu jste se účastnil debaty levicového uskupení Idealisté.cz. Máte v tuto chvíli naplánovaná další vystoupení?

Když mě z nějaké organizace pozvou, tak rád příjmu. Nevím, proč bych nepřišel. Dneska jsem se dohodl s jednou místní organizací, že bych tam přijel v lednu. Ale že bych dělal nějakou kampaň, to ne.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy