Paroubek: ČSSD chci pomoci, ne ji převzít. Kandidovat v Praze nebudu, Ludvík jde s kanonem na vrabce

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
2. 12. 2016 19:00
Bývalý premiér Jiří Paroubek v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že nerozumí prohlášení pražské organizace sociální demokracie, která spolupráci s ním důrazně vyloučila. "To prohlášení je tak trochu s kanonem na vrabce, protože já o spolupráci s ČSSD zatím jen uvažuji," tvrdí. Bývalý šéf předseda ČSSD i vlády ujišťuje, že nemá ambice převzít vedení sociální demokracie, ale chce jí jen pomoci. Když ho nějaké krajské organizace budou zvát, tak jejich pozvání neodmítne.
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek | Foto: DVTV

Aktuálně.cz: Co říkáte na vyjádření předsedy krajského výkonného výboru ČSSD v Praze a ministra zdravotnictví Miroslava Ludvíka, že neuvažuje o spolupráci s vámi?

Jiří Paroubek: Já neuvažuji o tom, že bych vstupoval do sociální demokracie v Praze. Ty nabídky jsou z jiných organizací po republice. To prohlášení je tak trochu s kanonem na vrabce, protože já o tom zatím jen uvažuji. Tak nevím, proč takové preventivní prohlášení dělají.

Když máte bydliště v Praze a ucházíte se o post jinde, tak podle stanov musíte získat souhlas mateřské organizace. Není to tak?

Ve stanovách je ale také ustanovení, že pokud jsem byl členem jiné politické strany, tak čtyři roky bych nemohl být sociální demokracií nominován do veřejné funkce anebo do žádné významné stranické funkce.

Já jsem jen konstatoval, že jsem celkem nevinně dostal nabídky místních organizací a že forma mé pomoci může být různá. Můžu pomoci například jako volič nebo člen sociální demokracie. Takže já ty nabídky budu zvažovat. Vůbec nemám za lubem kandidovat v Praze. S velkou chutí se podívám, jak to budou dělat.

Moje eventuální členství v ČSSD by bylo pouze idealistickou službou straně, to je všechno. Chci pomoci straně, která je dnes na 14 procentech, přitom když jsem byl předsedou, tak měla podstatně jiný volební výsledek. Pokud budou pokračovat, tak ta trajektorie bude trochu sestupná.

Máte pocit, že i jako řadový člen můžete pomoci sociální demokracii?

Já opravdu nepotřebuji za každou cenu být v politice. Míra mého angažmá je závislá na tom, co kdo chce. Někteří chtějí, abych se stal členem, tak o tom budu uvažovat. Pokud bude nabídka pomoci, tak o tom taky mohu uvažovat, ale můžu pomáhat jako soukromá osoba. Nemám ambice převzít sociální demokracii. Já mám jen ambici pomoct.

V minulém týdnu jste se účastnil debaty levicového uskupení Idealisté.cz. Máte v tuto chvíli naplánovaná další vystoupení?

Když mě z nějaké organizace pozvou, tak rád příjmu. Nevím, proč bych nepřišel. Dneska jsem se dohodl s jednou místní organizací, že bych tam přijel v lednu. Ale že bych dělal nějakou kampaň, to ne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy