Paroubek chystá rošády, tlačí Kohouta, Pecinu a Haška

Kateřina Eliášová
11. 3. 2010 5:30
Pražský průzkum ČSSD ukázal, že je Pecina populárnější než Hulinský
Paroubkova volební rošáda: Pozvednout chce ministry Kohouta a Pecinu.
Paroubkova volební rošáda: Pozvednout chce ministry Kohouta a Pecinu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dva týdny před konečným uzavřením všech kandidátek do sněmovních voleb mění sociální demokraté klíčové hráče.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek chce především změnit podobu plzeňské a pražské kandidátky. Rád by na nich viděl ministry Jana Kohouta a Martina Pecinu.

Ne všude ale předsedovy plány vítají s nadšením.

Rozzlobená Praha

Zejména v Praze se členové krajské organizace už delší dobu vzpírali možnosti změnit lídra a místo jejich šéfa Petra Hulinského nasadit ministra vnitra Martina Pecinu.

Odpor je o to větší, že vedení už do kandidátky jednou zasáhlo: když prosadilo na páté místo poslankyni Olgu Zubovou (DSZ).

Dnes o trochu smířlivěji pražští oranžoví přiznávají, že Pecina jejich šance dostat se do sněmovny posílí.

Nejsnáz se na kandidátku vrátil hejtman Hašek.
Nejsnáz se na kandidátku vrátil hejtman Hašek. | Foto: Ludvík Hradilek

"Nicméně podle stanov platí, že pokud chce někdo nový přijít, jiný musí vypadnout," upozornil například člen krajské organizace Miroslav Poche. Černého Petra tak v hlavním městě dostane s největší pravděpodobností poslankyně za Demokratickou stranu zelených Olga Zubová, potvrdilo Aktuálně.cz hned několik pražských politiků. "S paní poslankyní se vedou stále intenzivní jednání a i v případě jejího odchodu z kandidátky s ní budeme chtít i nadále spolupracovat," dodal Poche.

Zubová přesto po jednání s Paroubkem i nadále tvrdí, že jí slíbil její páté místo zachovat.

Zda bude Pecina jedničkou, rozhodne až čtvrteční odpolední jednání.

Pecina > Hulinský, tvrdí průzkum

Jiří Paroubek, který se čtvrtečního jednání pražské ČSSD zúčastní, má v ruce silný argument, na který sociální demokracie vždy slyší - průzkum americké poradenské firmy Penn Schoen and Berland, která ČSSD radila už před loňskými volbami.

"Z testovaných je Martin Pecina třetí nejoblíbenější politik, který má i respekt voličů z jiných stran. Bohužel Hulínského zatím stále nezná třetina voličů a má v současnosti i relaticně negativní ohlasy," stojí v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici. Hulinský v grafu oblíbených politiků zaujímá předposlední z 15 příček, za ním je už jen smíchovský starosta Milan Jančík.

Stejný průzkum říká, že se lidé rozhodují zejména na základě programu a ideologie, přesto je pro 4 procenta pražských voličů klíčové i složení kandidátky.


Nevědoucí Plzeň

Obtížnější situaci bude mít Jiří Paroubek v Plzeňském kraji, kde chce protlačit Jana Kohouta.

"Nic o tom nevím," řekl Aktuálně.cz šéf plzeňské krajské organizace, poslanec Václav Votava. Odmítl potvrdit informaci, že jednání na toto téma proběhne už tento pátek 12. března. "Podoba kandidátek je zatím stále stejná," řekl pouze.

Přímé odpovědi, zda za Plzeňsko bude kandidovat jan Kohout, se vyhnul.

"Mě osobně by se to dotklo. Já bych pro tuto variantu nebyl," odpověděl další člen výboru poslanec Jan Látka na otázku, zda se změnami na kandidátce souhlasí. Látka jde do voleb ze šesté pozice, každý další kandidát před ním jeho možnosti proniknout do sněmovny snižuje. "Jednou se řeklo, že se nic měnit nebude, nevím, proč se to teď mění," dodal.

Klidná Morava

Naopak - bez větší problémů proběhla změna jimoravské kandidátky, Zbyška Kassaie nahradí na jedenácté pozici hejtman Michal Hašek.

Ačkoliv kandiduje na nevolitelném místě, má šanci, že jej jako populárního politika pošlou do sněmovny preferenční hlasy.

Podle výpočtu Aktuálně.cz, založeném na posledních únorových preferencích politických stran, by se za jimoravský kraj dostalo do sněmovny celkem 9 sociálních demokratů. Čtyři z nich jsou přitom úplní nováčci. Hašek tak není zcela bez šance.

"Stále platí, že svoji kandidaturu považuji za symbolickou podporu ČSSD v kraji," řekl Hašek. Pokud by však uspěl, rozhodoval by se mezi poslaneckým mandátem či setrvání v úřadu hejtmana, dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy