Párky vedle plutonia? Upravme návyky, říká hygienik. V rozumné míře nevadí, oponuje ministr

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
27. 10. 2015 17:59
Konzumace párků nebo uzenin může způsobovat rakovinu stejně jako užívání alkoholu nebo cigaret, varovala v pondělí Světová zdravotnická organizace. A hlavní hygienik předesílá, že s tím bude počítat při sestavování doporučených výživových dávek. To by se mohlo dotknout například školních jídelen. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček oproti tomu žádná opatření nechystá. O škodlivosti uzenin se totiž už podle něj ví dlouhodobě.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Uzeniny, slanina, masové konzervy nebo červené maso řadí od pondělí Světová zdravotnická organizace k oficiálním možným původcům rakoviny. Ve své zprávě se největší zdravotnická autorita světa odvolává na výsledky téměř tisíce vědeckých prací. Varuje, že pokud bude člověk denně konzumovat 50 gramů průmyslově zpracovaného masa, zvýší se pravděpodobnost, že onemocní rakovinou tlustého střeva, o 18 procent.

Solené, nakládané či uzené maso tak nyní patří do stejné kategorie jako cigarety, alkohol nebo plutonium. A hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta předesílá, že se to v českém stravování promítne: “Stanovisko Světové zdravotnické organizace bereme v úvahu. Je to další posun v upřesnění významu tohoto typu potravin. Určitě to vezmeme v potaz při formulování doporučených výživových dávek a způsobu stravování,” řekl Aktuálně.cz Valenta.

Přestože bližší detaily zatím nechtěl sdělit, je pravděpodobné, že podávání zpracovaného masa se omezí například ve školních jídelnách. Ty se totiž podle doporučených výživových dávek musí při sestavování jídelníčků řídit. “Co se týče takzvaného spotřebního koše – ten je sestaven na základě doporučených výživových dávek v České republice a určuje měsíční spotřebu vybraných druhů potravin na strávníka a den. Na dodržování naplňování spotřebního koše v jídelnách dohlíží Česká školní inspekce,” potvrzuje Klára Bílá, mluvčí ministryně školství.

Čas od času? Proč ne

Poradkyně v oblasti bezpečnosti potravin Lucie Janotová, která s jídelnami často jedná, ale upozorňuje, že většina z nich už uzeniny omezuje. “Využívají třeba luštěniny, hodně zeleniny. Už není tak, jak to bývalo za mě, že se ve školní jídelně podávala čočka s párkem,” vysvětluje s tím, že na podobu jídelníčků ve školních zařízeních má vliv i tlak rodičů.

Podle prezidenta Asociace školních jídelen Michala Maláta by se měly uzeniny ve zdravé míře v jídelnách zachovat. “Máme vychovávat k pestrosti, takže proč je jednou za čas nezařadit?” ptá se Malát.

O tom, které potraviny a v jakém množství do spotřebního koše zařadit, však rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. A ministr Svatopluk Němeček zatím větší reakci na oznámení Světové zdravotnické organizace zjevně nechystá.

„Že uzeniny nepatří mezi zdravé potraviny, víme již několik generací. Těžko ale budeme vydávat nějaké zákazy či varování před vším, co patří mimo rámec zdravé výživy. Tady lze jednoznačně doporučit u všech takových potravin, které si nechceme zcela odepřít, zachovat při konzumaci rozumnou míru a zaměřit se na jejich kvalitu a původ," nechal se slyšet Němeček.

 

Právě se děje

Další zprávy