Parky i cyklostezky plné lidí. Češi i přes stav nouze míří na výlety, místní se brání

Domácí Domácí
29. 3. 2020 19:03
Riegrovy sady v Praze plné polehávajících skupinek lidí, vytížené cyklostezky nebo výlety na hrad. Lidé během víkendu vyrazili ven, nouzovému stavu a karanténě navzdory. Obec Boseň na Mladoboleslavsku dokonce musela zavřít parkoviště pod hradem Valečov kvůli zvýšeném pohybu výletníků.
Pražané se o víkendu hromadně vydali ven. Nemůžeme hromadně ležet v parku, varuje primátor | Video: Aktuálně.cz/AnetAntošová

"Není zakázáno se projít a vyvětrat, lidé ale musí pochopit, že nemůžeme zkrátka hromadně ležet v parku. Takhle se toho viru nezbavíme," okomentoval v sobotu pražský primátor Zdeněk Hřib záběry z pražských Riegrových sadů, které v sobotu navštívily desítky skupinek lidí.

A přestože je podle současných vládních nařízení zakázáno sdružovat se venku ve více než dvou lidech a stát od sebe blíže než na dva metry, pořízené videozáběry ukazují, že lidé opatření v době nouzového stavu nedodržují. 

Sobotní pěkné počasí vylákalo ven také cyklisty a turisty. Například v lesích na okraji Hradce Králové byly podle zpravodajů ČTK stovky lidí. Většina z nich měla údajně na obličejích roušky.

Dodržování vládních nařízení v souvislosti s koronavirem kontrolovali také strážníci, pokutu však udělit nemuseli. "Lidé jsou ukáznění, disciplinovaní, řekla bych, že jim došlo, že musí chránit své zdraví a zdraví ostatních," uvedla mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Obec uzavřela parkoviště kvůli výletníkům

Ale například na okraji Nového Hradce Králové v lokalitě Biřička strážnici museli domluvit skupince lidí, kteří si na ohni opékali buřty. "Bylo jich tam asi pět, po poučení oheň uhasili, sbalili se a šli domů," okomentovala Kněžourová.

V obci Boseň na Mladoboleslavsku zase místní úřad musel uzavřít parkoviště pod hradem Valečov. Správci oficiálního facebookového účtu vesnice v příspěvku uvedli, že tak učinili kvůli "naprostému ignorování vládních nařízení ze strany 'výletníků'". V jednu chvíli bylo údajně na parkovišti až 50 aut. 

Podle nich se ještě v sobotu večer v uzavřeném areálu hradu potulovali lidé a jiní si v amfiteátru pořádali táborák. "Lidi, už se vzpamatujte. Naši občané dodržují všechna nařízení, vychází pouze v nejnutnějších případech a vy se tady potulujete, jako kdyby se nechumelilo," napsali rozhořčeně zástupci obce.

Zástupci Bosně uvedli, že obcí budou nyní projíždět policejní hlídky. Příspěvek na Facebooku přinesl i řadu nadávek na pražské chataře, správci stránky k tomu poznamenali: "V naší obci má chalupy spousta Pražáků, se všemi vycházíme velmi dobře. Děkujeme všem rozumným návštěvníkům i diskutujícím, kteří chápou, že uzavřením parkoviště chceme dodržovat vládní nařízení. Včera tu parkovalo v jednu dobu min. 50 aut. A to je opravdu nepřípustné."

Večírek v Holešově

K dalšímu zásadnímu porušení vládních opatřeních v souvislosti s pandemií koronaviru došlo v noci na sobotu na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku. Několik lidí zde pořádalo společenskou akci, na které byli lidé bez roušek, kouřili uvnitř a dokonce využívali i nafukovací vířivku. O incidentu informovala mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová na webových stránkách města.

"Za jiných okolností věříme, že by to byla pro mladé lidi jistě výborná party, nikoliv ale v tomto vyhlášeném nouzovém stavu, kdy se všichni ostatní ve svém chování omezují. Všechna na místě zjištěná přestupková jednání budou předána k dalšímu opatření příslušnému správnímu orgánu," uvedla mluvčí.

Lidé podle ní byli již dostatečně varováni. "Pro zveřejnění této skutečnosti jsme se rozhodli právě z důvodu informování veřejnosti, abychom co nejvíce poukázali na problémy, se kterými se nyní městská policie při kontrolách potýká. Zároveň doufáme, že se i těm posledním, kterým závažnost situace stále nedochází, rozsvítí," uvedla mluvčí. Městská policie za poslední dva dny zjistila jedenáct porušení nařízení. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy