Parky i cyklostezky plné lidí. Češi i přes stav nouze míří na výlety, místní se brání

Domácí Domácí
29. 3. 2020 19:03
Riegrovy sady v Praze plné polehávajících skupinek lidí, vytížené cyklostezky nebo výlety na hrad. Lidé během víkendu vyrazili ven, nouzovému stavu a karanténě navzdory. Obec Boseň na Mladoboleslavsku dokonce musela zavřít parkoviště pod hradem Valečov kvůli zvýšeném pohybu výletníků.
Pražané se o víkendu hromadně vydali ven. Nemůžeme hromadně ležet v parku, varuje primátor | Video: Aktuálně.cz/AnetAntošová

"Není zakázáno se projít a vyvětrat, lidé ale musí pochopit, že nemůžeme zkrátka hromadně ležet v parku. Takhle se toho viru nezbavíme," okomentoval v sobotu pražský primátor Zdeněk Hřib záběry z pražských Riegrových sadů, které v sobotu navštívily desítky skupinek lidí.

A přestože je podle současných vládních nařízení zakázáno sdružovat se venku ve více než dvou lidech a stát od sebe blíže než na dva metry, pořízené videozáběry ukazují, že lidé opatření v době nouzového stavu nedodržují. 

Sobotní pěkné počasí vylákalo ven také cyklisty a turisty. Například v lesích na okraji Hradce Králové byly podle zpravodajů ČTK stovky lidí. Většina z nich měla údajně na obličejích roušky.

Dodržování vládních nařízení v souvislosti s koronavirem kontrolovali také strážníci, pokutu však udělit nemuseli. "Lidé jsou ukáznění, disciplinovaní, řekla bych, že jim došlo, že musí chránit své zdraví a zdraví ostatních," uvedla mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Obec uzavřela parkoviště kvůli výletníkům

Ale například na okraji Nového Hradce Králové v lokalitě Biřička strážnici museli domluvit skupince lidí, kteří si na ohni opékali buřty. "Bylo jich tam asi pět, po poučení oheň uhasili, sbalili se a šli domů," okomentovala Kněžourová.

V obci Boseň na Mladoboleslavsku zase místní úřad musel uzavřít parkoviště pod hradem Valečov. Správci oficiálního facebookového účtu vesnice v příspěvku uvedli, že tak učinili kvůli "naprostému ignorování vládních nařízení ze strany 'výletníků'". V jednu chvíli bylo údajně na parkovišti až 50 aut. 

Podle nich se ještě v sobotu večer v uzavřeném areálu hradu potulovali lidé a jiní si v amfiteátru pořádali táborák. "Lidi, už se vzpamatujte. Naši občané dodržují všechna nařízení, vychází pouze v nejnutnějších případech a vy se tady potulujete, jako kdyby se nechumelilo," napsali rozhořčeně zástupci obce.

Zástupci Bosně uvedli, že obcí budou nyní projíždět policejní hlídky. Příspěvek na Facebooku přinesl i řadu nadávek na pražské chataře, správci stránky k tomu poznamenali: "V naší obci má chalupy spousta Pražáků, se všemi vycházíme velmi dobře. Děkujeme všem rozumným návštěvníkům i diskutujícím, kteří chápou, že uzavřením parkoviště chceme dodržovat vládní nařízení. Včera tu parkovalo v jednu dobu min. 50 aut. A to je opravdu nepřípustné."

Večírek v Holešově

K dalšímu zásadnímu porušení vládních opatřeních v souvislosti s pandemií koronaviru došlo v noci na sobotu na diskotéce v Holešově na Kroměřížsku. Několik lidí zde pořádalo společenskou akci, na které byli lidé bez roušek, kouřili uvnitř a dokonce využívali i nafukovací vířivku. O incidentu informovala mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová na webových stránkách města.

"Za jiných okolností věříme, že by to byla pro mladé lidi jistě výborná party, nikoliv ale v tomto vyhlášeném nouzovém stavu, kdy se všichni ostatní ve svém chování omezují. Všechna na místě zjištěná přestupková jednání budou předána k dalšímu opatření příslušnému správnímu orgánu," uvedla mluvčí.

Lidé podle ní byli již dostatečně varováni. "Pro zveřejnění této skutečnosti jsme se rozhodli právě z důvodu informování veřejnosti, abychom co nejvíce poukázali na problémy, se kterými se nyní městská policie při kontrolách potýká. Zároveň doufáme, že se i těm posledním, kterým závažnost situace stále nedochází, rozsvítí," uvedla mluvčí. Městská policie za poslední dva dny zjistila jedenáct porušení nařízení. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy