Parkování půjde v Praze zaplatit přes SMS, řekli radní

Domácí Domácí
5. 5. 2009 17:57
Systém bude podobný jako při koupi jízdenek na MHD
Parkování. Ilustrační foto.
Parkování. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Radní odsouhlasili další změny v systému parkování.

Od podzimu budou moci řidiči zaplatit prostřednictvím SMS, novinkou je i zavedení smíšených parkovacích zón či půlhodinové parkování zdarma před nemocnicemi a úřady.

O změnách novináře informoval náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Systém placení parkovného prostřednictvím mobilu by měl být podobný tomu, jakým se kupují jízdenky na MHD. Praha proto vypíše veřejnou zakázku na správce systému. "Město do toho nebude investovat ze svých prostředků, mělo by to být řešeno dodavatelským systémem," řekl náměstek.

Rada rovněž schválila zavedení smíšených parkovacích zón. Ty budou v pracovní dny zhruba od 8:00 do 17:00 sloužit návštěvníkům, kteří zaplatí parkovné v automatu, od večera do rána pak rezidentům s platnou parkovací kartou. Magistrát tak chce vyjít vstříc městským částem, kde se takzvané modré zóny tolik nevyužívají.

Novinkou je i půlhodinové parkování před vybranými zdravotnickými objekty nebo úřady, kde jsou v současné době umístěny parkovací automaty. Opatření se podle Blažka týká například Prahy 13 nebo Prahy 16.

Současný systém parkovacích zón začal fungovat v části Prahy 1 v roce 1996. ČTK ale připomíná, že parkování se v centru regulovalo ale už od 70. let minulého století. V roce 2007 se zóny rozšířily na levobřežní část Prahy 1 a do Prahy 2. V únoru a březnu 2008 se do systému připojil třetí a sedmý obvod.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy