Parkanová podala žalobu kvůli pokutě za výslechy

ČTK ČTK
26. 2. 2014 16:50
Za zveřejnění výslechů v kauze letounů CASA dostala pokutu 16 000, rozhodla se bránit
Vlasta Parkanová.
Vlasta Parkanová. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve KDU-ČSL) podala správní žalobu proti pokutě 16 000 korun, kterou dostala od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za zveřejnění výslechů v kauze nákupu letounů CASA.

V žalobě, kterou ve středu zveřejnila na svém webu, tvrdí, že rozhodnutí úřadu hrubě porušuje právo na spravedlivý proces mimo jiné tím, že potlačuje svobodu slova.

Žalobou, kterou se bude zabývat pražský městský soud, se Parkanová domáhá toho, aby soudci rozhodnutí úřadu zrušili a věc mu vrátili k dalšímu řízení. To, že se bude bránit soudní cestou, avizovala již dříve.

"Napadené rozhodnutí ve svých důsledcích potlačuje svobodu slova a z ní plynoucí právo hájit se veřejně, zejména proti veřejnému obvinění a pak proti obvinění ze spáchání trestného činu," tvrdí žaloba.

Parkanová, která je v případu CASA obviněna ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku, zpřístupnila na svém webu loni v srpnu záznamy výpovědí svědků i obviněných.

Mezi dokumenty jsou například výpovědi expremiéra Petra Nečase (ODS), někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) či exministra obrany Vlastimila Picka.

Rozklad Parkanové zamítli

ÚOOÚ následně rozhodl, že Parkanová se tím dopustila přestupku, protože porušila zákonem uloženou povinnost zachovávat mlčenlivost o osobních údajích. Zasáhla tak prý do práv lidí, jejichž údaje zveřejnila.

Politička proti rozhodnutí podala rozklad, předseda úřadu Igor Němec jej však zamítl.

Podle něj je nutné považovat informace o tom, co konkrétní svědek uvedl ve své výpovědi, za osobní údaje. Povinnost zachovat mlčenlivost tak podle jeho názoru mají všichni, kdo přijdou do kontaktu s trestním spisem - tedy nejen například policisté či znalci, ale i samotní obvinění.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený.

Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál silný tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů. Parkanová své stíhání považuje za bezdůvodné.

 

Právě se děje

Další zprávy