Papež vzdal hold Havlovi, ocenil jeho boj za práva lidí

ČTK ČTK
23. 12. 2011 12:52
Papežův dopis přečetl na pohřbu exprezidenta vatikánský vyslanec
Foto: Reuters

Praha - Papež Benedikt XVI. vzdal poctu zesnulému prezidentovi Václavu Havlovi.

Papež ocenil Havlův boj za lidská práva za totality a vyzdvihl jeho vizionářskému vedení při vytváření demokracie po pádu komunistického režimu.

Dopis Jeho Svatosti přečetl zvláštní vatikánský vyslanec Giovanni Coppa v úvodu státního pohřbu ve svatovítské katedrále.

Hlava katolické církve své poselství adresovala prezidentovi Václavu Klausovi, vyjádřila v něm upřímnou soustrast nad skonem politika, dramatika a disidenta.

"Pamatuji si, jak odvážně pan Havel bránil lidská práva v dobách, kdy byla lidu ve vaší zemi systematicky odpírána, a vzdávám poctu jeho vizionářskému vedení při vytváření nového demokratického zřízení po pádu předchozího režimu. Vzdávám díky bohu za svobodu, které se nyní lidé v České republice těší," napsal papež v dopise.

Mimo dopis papež vzkázal, že na Havla vzpomíná a že jej vždy obdivoval. Uvedl také, že ho Havlův skon zarmoutil.

Česko i svět se loučí s Václavem Havlem, podívejte se:

"V této chvíli národního smutku chci vyjádřit upřímnou soustrast. Připojuji se k těm, kdo se shromáždili v katedrále svatého Víta ke slavnostnímu pohřebnímu obřadu, aby svěřili duši zesnulého nekonečnému milosrdenství našeho nebeského otce," uvedl Benedikt XVI.

"Jako zástavu duchovní síly a útěchy uděluji z celého srdce apoštolské požehnání všem, kdo truchlí v naději na vzkříšení k novému životu," dodal papež.

 

Právě se děje

Další zprávy