Papež nahrál kardinálu Vlkovi hlasovou zprávu. Modlím se za vaše zdraví, řekl mu

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 1. 2017 19:43
Zpráva o vážné nemoci kardinála Miloslava Vlka se dostala až k papeži Františkovi. Ten kardinálovi zavolal, aby mu popřál mnoho sil. Ale jelikož telefon nezvedal, nahrál mu alespoň hlasovou zprávu, kterou kardinál zveřejnil na svých webových stránkách. Poté ale došlo i na telefonický rozhovor mezi oběma duchovními, ve kterém Miloslav Vlk papeži popsal svůj zdravotní stav a velkou podporu, které se mu od lidí dostalo.
Modlím se za vaše zdraví. Kardinál Vlk měl na záznamníku vzkaz od papeže Františka. | Video: Miloslav Kardinál Vlk

Praha – Kardinál Miloslav Vlk minulý týden oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina plic. Od té doby duchovnímu přišla řada vzkazů s přáním mnoha sil a zdraví. Přesto se jeden ze vzkazů vymykal. Podle jeho webových stránek mu zavolal sám papež František.

Jenže kardinál Vlk telefon nezvedal. Papež ale nezahálel a nahrál mu hlasovou zprávu. "Milý kardinále Vlku, tady papež František, volám, abych vás pozdravil a ujistil vás, že se modlím za vaše zdraví. Velké objetí! Ať vám Pán požehná!" poslechl si hlas papeže kardinál poté, co si vzkaz přehrál.

Kardinála vzkaz velmi potěšil. Ozval se proto jeho sekretáři, ať mu vyřídí poděkování. Jenže papež se nespokojil s hlasovou zprávou a chtěl s kardinálem mluvit. Zavolal mu tedy znovu. A ani tentokrát jeho hovor kardinál nezvedl, jelikož zrovna telefonoval s někým jiným. Kardinál proto vzápětí zavolal papežově sekretáři znovu. Tentokrát k telefonickému rozhovoru již došlo.

"Drahý Svatý otče, hluboce se skláním před vaší láskou," začal hovor kardinál Vlk. "Věděl jsem, že jste nemocen, proto jsem volal," sdělil mu papež. "Ano, mám tumor, nyní se bude rozhodovat, jakou léčbu nasadit a jaká je perspektiva. Já jsem veřejně řekl, že jsem ochoten odejít nebo zůstat. A to vyvolalo velkou vlnu solidarity, jednoty, lásky a modliteb. Bylo to velmi zajímavé. Jak bude, to se ještě neví," svěřil se mu kardinál.

"Velmi dobře! Já jsem vám blízko a modlím se za vás," zopakoval mu papež. "Svatý otče, veliké díky, jsem opravdu hluboce dojat," neskrýval v telefonu emoce kardinál Vlk a rozloučil se s ním.

Miloslav Vlk minulý týden oznámil, že jeho zdravotní stav se zhoršil už loni na jaře. Nyní se léčí na faře v Karlíně, kde o něj pečuje místní farář a pracovnice farnosti spolu s ošetřující lékařkou. Kardinál podstoupí i chemoterapii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy