Papež letos do Česka nepřijede, navštíví jen Brazílii

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2013 6:30
Češi Františka zvali na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František pojede letos pouze do Brazílie na Světové dny mládeže, které se konají na konci července v Riu de Janeiro. Žádná jiná zahraniční cesta se nechystá.

Čeští věřící tak mají smůlu. Papeže totiž pozvali na oslavu 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje ve Velehradě, která se tradičně koná 5. července, ačkoli původně František cestu nevylučoval.

A papeže se nedočkají ani Argentinci, přitom již od zvolení Jorgeho Bergoglia novým pontifikem se hojně spekulovalo o tom, že na konci roku zavítá právě i do rodné země.

"Dostává množství pozvánek z celého světa, ale jiné zahraniční cesty se neplánují. Pouze Brazílie od 23. do 28. července na Světové dny mládeže," uvedl vatikánský mluvčí Federico Lombardi na setkání se zahraničními novináři ve Vatikánu.

"Návštěvu Argentiny v letošním roce neočekávám," dodal Lombardi. Nová hlava katolické církve údajně nemá cestování příliš v lásce, poznamenala agentura AFP.

Nejčtenější argentinský deník Clarín přitom ještě v březnu téměř s jistotou psal, že papež František do Argentiny přijede na konci prosince, aby zde oslavil své narozeniny. Jorge Bergoglio se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires.

Duka: usmál se na nás

V možný příjezd papeže doufala i Česká republika. Protože papež cestu na národní pouť ve Velehradě nevylučoval, Česko začalo stupňovat diplomatickou aktivitu.

Pražský arcibiskup Dominik Duka s prezidentem Milošem Zemanem dokonce na Hradě připravovali další zvací dopis.

Ve prospěch papežovy návštěvy mluvila i zpráva velvyslance ve Vatikánu Pavla Vošalíka, jemuž podle Duky papež na pozvání řekl "maybe, perhaps" (možná, snad).

"Jediný získal skutečnou odpověď. My jsme vždy získali úsměv a pokývání. Je to pro nás určitá výzva, abychom pokračovali," tvrdil ještě minulý týden Duka.

Papež vydá svou první encykliku

Federico Lombardi rovněž naznačil, že v příštích měsících by papež mohl vydat svou první encykliku, nejautoritativnější dokument, který se vždy zabývá otázkami, jež církev v dané chvíli považuje za nejdůležitější.

Encykliky Benedikta XVI. pojednávaly například o lásce, naději či sociálním učení katolické církve. Papež František nejspíš na práci svého předchůdce "naváže", dodal mluvčí.

Novináře rovněž zajímalo, zda bude papež i nadále žít pouze ve dvoupokojovém apartmá ve vatikánském penzionu svaté Marty, namísto toho, aby se přesunul do velkého papežského bytu v nejvyšším patře Apoštolského paláce.

"Zatím nevypadá, že by to chtěl nějak změnit. Je ale možné, že v budoucnu se rozhodne jinak," reagoval vatikánský mluvčí.

 

Právě se děje

Další zprávy