Papež do Česka určitě nepřijede, pošle za sebe legáta

ČTK ČTK
10. 5. 2013 16:54
Již dříve oznámil, že letos navštíví jen Brazílii, prezident Zeman ho přesto pozval
Papež František pozdravil na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu desetitisíce věřících z celého světa. Nadšeným lidem kynul z bílého terénního vozu, s některými osobně promluvil a požehnal několika malým dětem.
Papež František pozdravil na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu desetitisíce věřících z celého světa. Nadšeným lidem kynul z bílého terénního vozu, s některými osobně promluvil a požehnal několika malým dětem. | Foto: Reuters

Praha/Řím - Papež František do České republiky letos určitě nepřijede. Vatikán to již v minulých dnech naznačoval, nyní to už je jisté.

Papež totiž na červencovou pouť k uctění věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kam byl zván, vyšle zvláštního zmocněnce. Je jím záhřebský arcibiskup Josip Bozanić.

Česká republika si velmi přála, aby se papež zúčastnil na moravském Velehradě oslav 1150. let od příchodu Cyrila a Metoděje.

Vatikánský mluvčí ale nedávno oznámil, že papež letos uskuteční jen jednu zahraniční cestu - na setkání křesťanské mládeže do Brazílie.

Přesto prezident Miloš Zeman do Vatikánu minulý týden vyslal zvláštního posla, aby znovu předal další pozvání k návštěvě Moravy. Církev i politici ještě doufali, že by se papež nakonec mohl rozhodnout do Česka přijet. Nakonec ale přijede papežský legát.

Od roku 1990 zavítal papež do České republiky čtyřikrát. Naposledy to bylo od 26. do 28. září 2009 a byl to Františkův předchůdce Benedikt XVI.

Pro svoji návštěvu Česka si vybral výročí svatého Václava a současně 20. výročí sametové revoluce.

 

Právě se děje

Další zprávy