Panika ve sněmovně, poslanci zapomněli, že mají imunitu

Jan Němec Jan Němec
13. 6. 2013 20:55
Zatýkání exposlanců a spolupracovníků premiéra fakticky paralyzovala jednání sněmovny
Vzrušení ve sněmovně. Toto způsobilo zatčení Davida Ratha před rokem.
Vzrušení ve sněmovně. Toto způsobilo zatčení Davida Ratha před rokem. | Foto: Jan Langer

Praha - Rozsáhlá akce policistů, při níž bylo zadrženo několik exposlanců a také pravá ruka premiéra Petra Nečase, fakticky paralyzovala dnešní jednání sněmovny.
 
Nejenže se  o ničem se nejednalo a schůze byla záhy přerušena, dokud se neobjeví premiér Petr Nečas, ale mezi samotnými poslanci zavládla panika, jíž občas podlehli.

Kromě zaručených zpráv, koho všeho policie zadržela, totiž podle deníku Insider kolovala v jednu chvíli mezi zákonodárci naprosto nesmyslná zpráva, že zatýkání pokračuje přímo ve sněmovně.

Vzrušení, které vyvolala, uklidnil teprve někdo, kdo si zachoval střízlivé uvažování. „Neblázněte, poslance přece může policie zadržet jen přímo při spáchání trestného činu," uklidnil panikařící kolegy s poukazem na případ loňského zadržení Davida Ratha s krabicí od vína.

Kolem jedné odpoledne pak obavy z razie ještě utlumila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zprávou, že v prostorách sněmovny se žádný policejní zásah nekonal.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Proč si poslanci myslí, že může být premiérem Michal Hašek?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy