Panika ve sněmovně, poslanci zapomněli, že mají imunitu

Jan Němec Jan Němec
13. 6. 2013 20:55
Zatýkání exposlanců a spolupracovníků premiéra fakticky paralyzovala jednání sněmovny
Vzrušení ve sněmovně. Toto způsobilo zatčení Davida Ratha před rokem.
Vzrušení ve sněmovně. Toto způsobilo zatčení Davida Ratha před rokem. | Foto: Jan Langer

Praha - Rozsáhlá akce policistů, při níž bylo zadrženo několik exposlanců a také pravá ruka premiéra Petra Nečase, fakticky paralyzovala dnešní jednání sněmovny.
 
Nejenže se  o ničem se nejednalo a schůze byla záhy přerušena, dokud se neobjeví premiér Petr Nečas, ale mezi samotnými poslanci zavládla panika, jíž občas podlehli.

Kromě zaručených zpráv, koho všeho policie zadržela, totiž podle deníku Insider kolovala v jednu chvíli mezi zákonodárci naprosto nesmyslná zpráva, že zatýkání pokračuje přímo ve sněmovně.

Vzrušení, které vyvolala, uklidnil teprve někdo, kdo si zachoval střízlivé uvažování. „Neblázněte, poslance přece může policie zadržet jen přímo při spáchání trestného činu," uklidnil panikařící kolegy s poukazem na případ loňského zadržení Davida Ratha s krabicí od vína.

Kolem jedné odpoledne pak obavy z razie ještě utlumila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zprávou, že v prostorách sněmovny se žádný policejní zásah nekonal.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Proč si poslanci myslí, že může být premiérem Michal Hašek?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy