Přehledně: Proč je nový koronavirus nyní tak rozšířený? A jaké má Česko vyhlídky?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 10. 2020 18:36
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v úterý pořádala on-line diskusi předních českých virologů, infektologů či imunologů o nynější pandemii. Redakce Aktuálně.cz vybrala informace odpovídající na časté dotazy veřejnosti: Proč Česko tak silně zasáhla druhá vlna? Kde jsou příčiny a jak je napravit? Jaká rizika jsou největší? Jak je to s vývojem léků na nemoc covid-19?
Grafika: symptomy covid-19 přehledně
Grafika: symptomy covid-19 přehledně | Foto: Denis Chripák

Proč jsou nové koronaviry tak nebezpečné?

Virus SARS-CoV-2 - označovaný častěji jako nový koronavirus způsobující onemocnění covid-19 - může v napadeném člověku vyvolat těžký akutní respirační syndrom. Virolog Ivan Hirsch upozorňuje, že již před 8000 lety existoval společný prapředek koronavirů. Nejznámější jsou čtyři koronaviry způsobující mírné příznaky - jeden se u lidí objevil již ve 14. století, další tři v 19. století. Slabé příznaky, které tyto "staré" viry vyvolávají, plynou právě z dlouhého soužití člověka s nimi.

Jenže "nové" viry SARS-CoV a MERS-CoV zaútočily na člověka až v roce 2002, respektive o deset let později. A nynější SARS-CoV-2 teprve loni. Lidský organismus na ně zatím není zvyklý. Proto na onemocnění SARS umíralo 11 procent, a na MERS dokonce 35 procent nakažených, naštěstí jejich výskyt byl omezen v místě i čase. U nového koronaviru vědci zatím odhadují, že zabíjí kolem jednoho procenta lidí, zároveň ale dodávají, že to může být vyšší číslo, neboť se nákazu mnohdy nepodaří odhalit.

 

Právě se děje

Další zprávy