Apríl: Panda v Praze nakonec nebude, půjde do zoo ve Dvoře Králové nad Labem

Domácí Domácí
Aktualizováno 1. 4. 2016 13:55
Čínská strana podle informací Aktuálně.cz změnila plány z bezpečnostních důvodů.
Královédvorský bambus, to je ono.
Královédvorský bambus, to je ono. | Foto: Thinkstock

Praha - Panda velká, kterou měla od Číny přislíbenou pražská zoologická zahrada, nakonec zřejmě skončí v zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Překvapivou zprávu má podle zjištění Aktuálně.cz oznámit prezident Miloš Zeman během dnešní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Medvěd se nakonec v metropoli neobjeví z bezpečnostních důvodů. Po zkušenostech s projevy neloajality obyvatelstva při návštěvě Si Ťin-pchinga se čínská strana obává, že pražští výtržníci by pandu jako symbol česko-čínského sblížení šikanovali, například promítáním laserových nápisů Free Tibet a Pravda & Láska do výběhu, nebo dokonce přímo na srst přísně chráněného živočicha. Tajné služby podle zdrojů Aktuálně.cz navíc prověřují udání, že někteří návštěvníci hodlají pandu pošťuchovat vlaječkami Tibetu na speciálních prodloužených nástavcích.

Bezpečnostní problémy připustil také ředitel pražské zoo Miroslav Bobek: „Anonym nám vyhrožoval, že bude pandu krmit tibetskými taštičkami momo. Museli jsme zvážit pro a proti, panda je samozřejmě prestižní, ale zdraví zvířete musí být na prvním místě,“ potvrdil nepřímo informaci o přesunu do Dvora Králové.

Mluvčí Jiří Ovčáček se k osudu pandy blíže nevyjádřil a odkázal na dnešní besedu prezidenta republiky s občany. „Mohu pouze potvrdit, že v průběhu návštěvy čínského prezidenta se definitivně prokázalo, že antizemanovské úderky sahají k čím dál agresivnějším činům a jejich řádění připomíná 30. léta. V nezkrotné pýše se neštítí ničeho, a to ani útoku na němou tvář,“ dodal.

Primátorka Adriana Krnáčová údajně zvažuje rezignaci. „Se ztrátou pandy ztrácí i smysl politického života,“ uvedl zdroj obeznámený se situací v kuchyňce magistrátu.

Jednání o umístění pandy do bezpečnějšího Dvora Králové podle našich informací komplikovala skutečnost, že ředitel tamní zoo Přemysl Rabas je dlouholetým členem Strany zelených a facebookové skupiny Jsem pravdoláskař a jsem na to hrdý. Po sociální síti rovněž šíří vlastizrádný obsah jako „Svobodu nelze vyvážit růstem HDP“ nebo fotografie s dalajlamou.

„Panda je ikonou ochrany přírody, ale byla to trochu smlouva s ďáblem,“ připustil na dotaz Aktuálně.cz Rabas. „Dohodli jsme se, že fotky z Facebooku smažu až k 1. 5. tohoto roku, tropický pavilon přestavíme na pěstírnu bambusu a na cestičkách budou po deseti metrech bezpečnostní rámy. Ty budou spolufinancovat naši čínští partneři,“ přibližuje ředitel kompromis.

"Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapálení pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků," doplnil.

Předseda Matěj Stropnický hodlá navrhnout Rabasovo bezpodmínečné vyloučení. „Není možné, abychom my v centru cedili krev a jednotlivci z regionů si přihřívali vlastní zoopolitickou polívčičku,“ nechal se prý celý zrudlý slyšet na jednání ústředního výboru.

Ve hře o pandu figurovaly i jiné zoologické zahrady, volba ale byla rychlá a jednoznačná. Rozhodla výtečná dopravní dostupnost Dvora Králové kanálem Dunaj-Odra-Labe.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy