Apríl: Panda v Praze nakonec nebude, půjde do zoo ve Dvoře Králové nad Labem

Domácí Domácí
Aktualizováno 1. 4. 2016 13:55
Čínská strana podle informací Aktuálně.cz změnila plány z bezpečnostních důvodů.
Královédvorský bambus, to je ono.
Královédvorský bambus, to je ono. | Foto: Thinkstock

Praha - Panda velká, kterou měla od Číny přislíbenou pražská zoologická zahrada, nakonec zřejmě skončí v zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Překvapivou zprávu má podle zjištění Aktuálně.cz oznámit prezident Miloš Zeman během dnešní návštěvy Královéhradeckého kraje.

Medvěd se nakonec v metropoli neobjeví z bezpečnostních důvodů. Po zkušenostech s projevy neloajality obyvatelstva při návštěvě Si Ťin-pchinga se čínská strana obává, že pražští výtržníci by pandu jako symbol česko-čínského sblížení šikanovali, například promítáním laserových nápisů Free Tibet a Pravda & Láska do výběhu, nebo dokonce přímo na srst přísně chráněného živočicha. Tajné služby podle zdrojů Aktuálně.cz navíc prověřují udání, že někteří návštěvníci hodlají pandu pošťuchovat vlaječkami Tibetu na speciálních prodloužených nástavcích.

Bezpečnostní problémy připustil také ředitel pražské zoo Miroslav Bobek: „Anonym nám vyhrožoval, že bude pandu krmit tibetskými taštičkami momo. Museli jsme zvážit pro a proti, panda je samozřejmě prestižní, ale zdraví zvířete musí být na prvním místě,“ potvrdil nepřímo informaci o přesunu do Dvora Králové.

Mluvčí Jiří Ovčáček se k osudu pandy blíže nevyjádřil a odkázal na dnešní besedu prezidenta republiky s občany. „Mohu pouze potvrdit, že v průběhu návštěvy čínského prezidenta se definitivně prokázalo, že antizemanovské úderky sahají k čím dál agresivnějším činům a jejich řádění připomíná 30. léta. V nezkrotné pýše se neštítí ničeho, a to ani útoku na němou tvář,“ dodal.

Primátorka Adriana Krnáčová údajně zvažuje rezignaci. „Se ztrátou pandy ztrácí i smysl politického života,“ uvedl zdroj obeznámený se situací v kuchyňce magistrátu.

Jednání o umístění pandy do bezpečnějšího Dvora Králové podle našich informací komplikovala skutečnost, že ředitel tamní zoo Přemysl Rabas je dlouholetým členem Strany zelených a facebookové skupiny Jsem pravdoláskař a jsem na to hrdý. Po sociální síti rovněž šíří vlastizrádný obsah jako „Svobodu nelze vyvážit růstem HDP“ nebo fotografie s dalajlamou.

„Panda je ikonou ochrany přírody, ale byla to trochu smlouva s ďáblem,“ připustil na dotaz Aktuálně.cz Rabas. „Dohodli jsme se, že fotky z Facebooku smažu až k 1. 5. tohoto roku, tropický pavilon přestavíme na pěstírnu bambusu a na cestičkách budou po deseti metrech bezpečnostní rámy. Ty budou spolufinancovat naši čínští partneři,“ přibližuje ředitel kompromis.

"Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapálení pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků," doplnil.

Předseda Matěj Stropnický hodlá navrhnout Rabasovo bezpodmínečné vyloučení. „Není možné, abychom my v centru cedili krev a jednotlivci z regionů si přihřívali vlastní zoopolitickou polívčičku,“ nechal se prý celý zrudlý slyšet na jednání ústředního výboru.

Ve hře o pandu figurovaly i jiné zoologické zahrady, volba ale byla rychlá a jednoznačná. Rozhodla výtečná dopravní dostupnost Dvora Králové kanálem Dunaj-Odra-Labe.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy