Forejt zůstane na Hradě, přesvědčil ho Zeman

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 6. 2014 15:04
Prezidentská kancelář popřela, že by ředitel protokolu Jindřich Forejt měl v létě Hrad opustit. Rezignaci prý stáhl po "přátelském rozhovoru" s prezidentem Zemanem.
Šéf protokolu Jindřich Forejt těsně v patách prezidenta Miloše Zemana - typický obrázek z mnoha oficiálních akcí.
Šéf protokolu Jindřich Forejt těsně v patách prezidenta Miloše Zemana - typický obrázek z mnoha oficiálních akcí. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Kancelář prezidenta republiky oficiálně popřela informace, že by šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v létě na vlastní žádost skončil ve své funkci.

"Mohu potvrdit, že pan Jindřich Forejt po přátelském rozhovoru s panem prezidentem před časem rezignaci stáhl, tudíž platí, že nadále zůstává ředitelem odboru protokolu," sdělil deníku Aktuálně.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Kdy měl Forejt rezignaci podat a následně stáhnout, mluvčí odmítl upřesnit.

Popřel tak informaci o Forejtově odchodu, kterou v úterý přinesly Lidové noviny. Odvolávaly se při tom na několik na sobě nezávislých zdrojů.

Forejt podal žádost o uvolnění z křesla šéfa hradního protokolu k polovině prázdnin a mělo se jednat o jeho přesunu na jinou pozici ve státní správě.

Na místo ředitele odboru se pak měl podle informací LN vrátit Forejtův předchůdce Miroslav Sklenář. Jeho příchod ale mluvčí Hradu potvrdil, nikoli však do pozice ředitele odboru, ale jako Forejtova zástupce.

Titul JUDr. nikdy nezískal

Hradní protokolář, který působil v prezidentské kanceláři už za Zemanova předchůdce Václava Klause, je považován za nejmocnějšího hradního úředníka. V minulosti byl kandidátem na post velvyslance ve Vatikánu.

Kromě četných oficiálních příležitostí, kdy byl na fotografiích k vidění s významnými světovými státníky, se ale o Forejtovi v poslední době mluvilo také v souvislosti s nevyjasněným vzděláním.

Sám Forejt se prezentoval titulem doktora práv, jak ale na sklonku loňského roku vyšlo najevo, nikdy ho nezískal. Práva na Univerzitě Karlově nedokončil a na další škole v Mnichově nebyl nikdy řádným studentem. K neoprávněnému užívání titulu se nevyjádřil, ústy Ovčáčka však vzkázal, že na svém titulu trvá.

"Ředitel protokolu ve svém životopise lživé údaje neuvádí. Trvá na sdělených údajích," uvedl Ovčáček s tím, že Forejt vykonává svou funkci naprosto v souladu se zákonem.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy