Pan Ki-mun žádá Česko o vojáky pro Středoafrickou republiku

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2014 18:45
Ministr obrany Martin Stropnický přislíbil, že možnost českého zapojení ve Středoafrické republice bez odkladu projedná s ministerstvem a generálním štábem.
Pan Ki-mun v Praze.
Pan Ki-mun v Praze. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pátek požádal premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) o vyslání českých vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice.

Sobotka zadal ministerstvu obrany, aby věc posoudilo. ČTK a Lidovým novinám to v rozhovoru řekl šéf světové organizace.

"Velmi si cením nabídky České republiky účastnit se mírové operace OSN v Mali a požádal jsem premiéra, aby zvážil účast v mírových operacích ve Středoafrické republice," uvedl Pan Ki-mun.

Situace v zemi je podle něj vážná, a účast na tamní mírové operaci je tak naléhavější než třeba v případě mise na Golanských výšinách, kde Česko již pomoc nabídlo.

Stropnický: Pro nás nová situace

O Středoafrické republice, kde si dosud střety křesťanů a muslimů vyžádaly stovky obětí a téměř milion lidí vyhnaly z domovů, chtěl Pan Ki-mun jednat i s prezidentem Milošem Zemanem, který podporuje větší zapojení Česka do mírových operací Spojených národů.

Mise v africké zemi by se podle šéfa OSN mohlo celkem účastnit až 12 000 vojáků a policistů.

Světová organizace má pro mírovou operaci v současnosti 6000 afrických vojáků, 2000 francouzských a 1000 z EU, takže potřebuje zhruba další 3000. Pokud by Česko bylo součástí mírové mise OSN, hradily by mu Spojené národy veškeré náklady, uvedl Pan Ki-mun.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) podle svého resortu přislíbil, že možnost českého zapojení bez odkladu projedná s ministerstvem zahraničních věcí a generálním štábem armády.

"Je to pro nás nová situace a je potřeba ji v nejbližších dnech zodpovědně posoudit," uvedl v prohlášení.

Pan Ki-mun údajně projevil největší zájem o vyslání polní nemocnice a poskytnutí letecké přepravní kapacity.

Boj proti klimatickým změnám? Lepší než za Klause

Se Sobotkou dnes šéf světové organizace jednal také o situaci na Ukrajině, v Sýrii nebo o boji proti klimatickým změnám. Právě v této otázce přivítal změnu dříve skeptického postoje České republiky.

Ten představoval zejména někdejší prezident Václav Klaus, který opakovaně kritizoval "dogma globálního oteplování".

Devětašedesátiletý Jihokorejec, kterému Univerzita Karlova v pátek udělila zlatou medaili za podporu vzájemnému porozumění národů, Česko ocenil i za angažmá v oblasti lidských práv a humanitární podpory.

Česká republika je zářný příklad země, která si sama lidská práva a demokracii vybojovala v dlouhém zápase, řekl také.

 

Právě se děje

Další zprávy