Pálení čarodějnic přineslo třikrát méně požárů než jindy

ČTK ČTK
1. 5. 2014 10:12
Nejvážnější z letošních požárů byl oheň, který neměl s čarodějnicemi nic společného.
Pálení čarodějnic přichystalo hasičům výrazně méně práce než v jiných letech.
Pálení čarodějnic přichystalo hasičům výrazně méně práce než v jiných letech. | Foto: HZS Pardubického kraje

Praha - Tradiční pálení čarodějnic letos způsobilo nejméně požárů za posledních šest let. V celé zemi bylo od středečních 17:00 do čtvrtečních 07:00 čtyřiapadesát požárů, což se výrazně neodlišuje od denního průměru 51 požárů.

V minulých letech hasiči zaznamenali při pálení čarodějnic většinou dvakrát až třikrát více požárů. ČTK to dnes sdělila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová.

Loni vyjížděli hasiči o filipojakubské noci k 88 požárům, předloni dokonce ke 154. Letošní oslavy tedy byly mnohem klidnější, a to jsou mezi zaznamenanými výjezdy i ohně nesouvisející s pálením čarodějnic.

Za nejvážnější požár "čarodějnice" nemůžou

Nejvážnější z letošních požárů byl právě oheň, který neměl s čarodějnicemi nic společného. V Děčíně začaly hořet dva karavany po nedbalosti při sváření. "Při požáru došlo k výbuchu propanbutanové lahve. Výše škody byla stanovena na 100.000 korun," uvedla Zaoralová. Naštěstí se při požáru karavanů nikdo nezranil.

Ohně chystané na pálení čarodějnic se podle mluvčí hasičů vyplatí nahlásit příslušnému krajskému hasičskému sboru. I letos hasiči jeli k několika planým poplachům. "Například na Prostějovsku vyjížděli k nahlášenému požáru stromů. Když ale dorazili na místo, zjistili, že na údajném místě požáru se pálí čarodějnice. Někteří lidé zase využívají čarodějnic k pálení odpadu," podotkla mluvčí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Dámský gambit na Netflixu vidělo 62 milionů lidí, v Česku je druhý

Minisérii z šachového prostředí Dámský gambit, ve které hlavní roli ztvárnila Anya Taylor-Joyová, na platformě Netflix vidělo 62 milionů lidí. Firma čísla sledovanosti obvykle nezveřejňuje, činí tak jen v případě mimořádných úspěchů. Netflix zveřejnil 23. října všech sedm dílů Dámského gambitu, které od té doby patří do desítky nejsledovanějších pořadů v USA, Velké Británii, Argentině nebo Izraeli. Momentálně je minisérie druhou nejžádanější položkou Netflixu v Česku, hned za čtvrtou řadou seriálu Koruna.

Podle Netflixu dále Dámský gambit obecně posílil zájem o šachy. Hledání tohoto slova na Googlu stouplo dvojnásobně, uživatelé serveru eBay.com dvakrát častěji hledají předměty související s šachami a webu Chess.com se pětinásobně zvýšil počet zaregistrovaných uživatelů.

Další zprávy